שתף קטע נבחר

בנות מלך סעודיה: כלואות בארמון 13 שנה

ארבע מבנותיו של המלך עבדאללה טוענות שהן מוחזקות בבידוד כאסירות, משום שיצאו נגד מדיניות אביהן. "אנו צופות זו בזו קמלות לאִטנו", סיפרו במכתב

בנותיו של מלך סעודיה מתחו ביקורת על מדיניותו ונענשו: ארבע מהן טוענות כי הן מוחזקות כאסירות בארמון זה 13 שנה. את מצבן העגום חשפו שתיים מהן, סהר (42) וג'וואהר (38). באימייל ששלחו לעיתון הבריטי "סנדיי טיימס", סיפרו כי הן מוחזקות בניגוד לרצונן ותחת אבטחה כבדה בווילה במתחם המלכותי בעיר ג'דה שבמערב המדינה. לדבריהן, הן רשאיות לצאת רק כדי לקנות מצרכים - ורק באישור אחד מאחיהן.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

למלך עבדאללה 38 ילדים מכמה נשים - ובהם 25 בנות. לפי העיתון הבריטי, מהיחס המחפיר סובלות ארבע מהן, בנותיה של גרושתו של המלך, אלאנוד אל-פאייז. שתי הנסיכות סיפרו כי גם אחיותיהן חלה (39) ומחה (41) מוחזקות בווילות נפרדות במתחם. הן שוהות לבדן במבנה, ונאלצות לדאוג בעצמן לתחזוקת הבית. "אנחנו צופות זו בזו קמלות לאטנו", ציינו במכתבן. הן הוסיפו כי אחותן חלה הודתה בפניהן כי היא מרגישה שהיא יוצאת מדעתה: "החיים פשוט נשאבים ממנה".

 

ממכתבן עולה כי ה"מאסר" הוא עונש על שהעזו לצאת נגד המדיניות של אביהן. סהר העידה כי היא ואחיותיה נהנו מכל המותרות האפשריות כשהיו נערות, אולם כשהתבגרו והחלו לפעול למען עניי הממלכה - החל המלך להפגין עוינות כלפיהן. בנוסף, כמה מאחיהן מתחו עליהן ביקורת וטענו שהן מנהלות אורח חיים נהנתני מדי. אולם נקודת המפנה ביחס אליהן הגיעה רק בסוף שנות ה-90, כשחלה, פסיכולוגית בהכשרתה, התלוננה על הכליאה של אסירים פוליטיים במחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים שבו עבדה.

 

בינתיים קראה אמן של הנסיכות לקהילה הבינלאומית להתגייס לעזרתן, ואף פנתה במחאה לגופי זכויות אדם באו"ם, כדי שיפעילו לחץ על השלטון בסעודיה ויביאו לשחרורן של בנותיה. במכתב ששלחה לנציב העליון לזכויות אדם היא סיפרה שארבעת בנותיה "כלואות, מוחזקות בניגוד לרצונן ומנותקות מהעולם". אלאנוד אל-פאייז הייתה רק בת 15 כשהתחתנה עם המלך עבדאללה, שהיה אז בשנות ה-40 לחייו. הם התגרשו כעבור עשור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
המלך עבדאללה. אב ל-25 בנות
צילום: רויטרס
מומלצים