שתף קטע נבחר

כנסת מפוצלת: "דריסת הדמוקרטיה" מול "שפל המדרגה"

מחזה אבסורדי במשכן: חברי הקואליציה דנים במליאה החצי-ריקה בהצעת חוק המשילות, במקביל ערכו חברי האופוזיציה דיון אלטרנטיבי באולם נפרד. יו"ר האופוזיציה הרצוג: "נפל דבר בישראל". יו"ר הקואליציה לוין: "מובילים למקומות מפחידים"

הכנסת התפצלה לשניים - צד אחד קואליציה, צד אחד אופוזיציה: על רקע סערת "חוקי המריבה" שאותם מבקשת הקואליציה להעביר, החליטו כל סיעות האופוזיציה להחרים הבוקר (יום ב') את דיוני מליאת הכנסת. בשל כך נוצר מצב אבסורדי במשכן: בזמן שבמליאה נערך דיון לקראת הצבעות על הצעות חוק בקריאה שנייה ושלישית, התכנסו חברי האופוזיציה באולם אחר לדון בהמשך צעדי ההחרמה.  

 

מוקדם יותר נחשף ב-ynet הנוסח המדויק של המסמך החריג שעליו נדרשו לחתום חמשת ראשי סיעות הקואליציה - התחייבות לתמוך בשלושת החוקים השנויים במחלוקת - ששיקף את חוסר האמון הקשה השורר בין השותפים. גם המסמך וגם השימוש בסעיף מיוחד בתקנון להגבלת הדיונים בחוקים הניבו ביקורת חריפה בדיון "הכנסת האלטרנטיבית".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (העבודה) אמר בפתח הכינוס כי "הדיון הזה הוא בעל משמעות רבה מאוד בדמוקרטיה הישראלית. נפל דבר בישראל. אנחנו לא רצינו להגיע לדבר הזה, אבל לצערי הוא נכפה עלינו בגלל אטימות וקהות חושים מוחלטת של הקואליציה. אזרחים שואלים אותי: 'תגיד, זה לא ילדותי?'. זה ממש לא ילדותי, אזרחי ישראל מתחילים להבין ולשמוע".

 

יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, אמר בדיון האלטרנטיבי: "הפעם שברנו כלים כי הקואליציה שברה את הכלים. מה שעשתה הקואליציה הוא קיצוני וחריג. כל אחד מהחוקים שלהם משיגים את המטרה ההפוכה. מי שרוצה למחוק מפלגות ערביות יקבל מפלגה אחת גדולה ומאוחדת. השוויון בנטל יציג תוצאה הפוכה. מי שמבין למה אני מתכוון, מבין. משאל עם, גם הוא ישיג תוצאה הפוכה. אנחנו לא משחקים את המשחק הזה, זה לא ציבורי, לא דמוקרטי ולא אתי מה שהם עשו שם". 

יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ יעקב ליצמן, תקף אף הוא את הקואליציה. לדבריו, "משקרים אותנו כל הזמן. ראש הממשלה ששלח שליחים, הוא שיקר. עכשיו גם בדמוקרטיה... כל הזמן שאנחנו המדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון... לא בטוח שזה נכון. אנחנו רואים את זה היום, דורסים את כל הסימנים של הדמוקרטיה. הפעם זה רק להתפאר ולהעביר את החוקים. הם דבוקים בכיסאות, הם פשוט דבוקים לכיסאות".

 

חבר סיעתו, ח"כ יעקב אשר, אמר: "חשיפת מסמך הקואליציה שמשאל העם יעבור רק אחרי חוק המשילות והגיוס, חשפה שוב את שפל מעמדו של בנט בקואליציה, שהפך ל'ילד הכאפות' של נתניהו, לפיד וליברמן וכופה על חבריו הצבעה בניגוד למצפונם".

 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגדירה את הקואליציה "זאת שמניפה גרזן על האופוזיציה". היא ציינה עוד כי "יש לי טענה רק לראש הממשלה, שהסכים שראשי הקואליציה שלו יחתמו על מסמך משפיל כיון שהם לא סומכים אחד על השני. זו הססנות, תבוסתנות, קואליציה כל כך דורסנית, ולכרוך את קיומו של המסמך. הם נראים כמו חבורה של גנבי סוסים שלא מאמינים אחד לשני".

 

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ חיליק בר (העבודה), אמר: "אני מברך את ynet על המינוי החדש: הגורם המקשר בין הקואליציה לאופוזיציה. חמור ששימוש בסעיף הזה שהוא צעד דרסטי ודורסני נודע לנו מ-ynet ולא בשיח מכובד והוגן עם הקואליציה. השימוש בסעיף הזה הוא דריסה דרמטית של הדמוקרטיה ושבירת הכלים ועל כן בחרנו לנקוט מנגד צעד דרסטי משלנו ולהחרים באופן חד משמעי את דיוני המליאה".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) כינתה את צעדי הקואליציה "כל כך לא קונבנציונליים, שתוצאותיהם יורגשו לכל כך הרבה שנים, עד שאנחנו חייבים להשתמש בצעדים לא קונבנציונליים גם כן. העבודה שלנו כאן היום נעשית גם עבור סיעות הקואליציה, שהיום בשלטון ומחר כבר לא יהיו שם''.

 

מליאת הכנסת ריקה, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מליאת הכנסת ריקה, היום(צילום: גיל יוחנן)

ובזמן שהאופוזיציה דנה בהחרמה, במליאה המשיכו לדון בהצעות חוק לקראת אישורן בקריאה שנייה ושלישית. שר האוצר ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד הקריא מעל דוכן הכנסת נאום של ח"כ הרצוג, שהציע בעבר להעלות את אחוז החסימה. "אני מוחה על הטון הדורסני, אבל העיקרון שלו הוא נכון", אמר השר לפיד. "זהבה גלאון הציעה בכנסת ה-15 להעלות את אחוז החסימה וצריך לצטט אותה כי היא עמדה פה לא מזמן ושתקה כשדמעות בעיניה. זה מעודד מפלגות קיקיוניות להתמודד".

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין פתח את הדיון במליאה ואמר: "צר לי מאוד שסיעות האופוזיציה בחרו שלא להופיע במליאה. אפשר להתווכח, אפשר לא להסכים, אפשר להגיד דברים קשים, אך ראוי שנגיד אותם במליאה מול עם ישראל, על זה אנחנו מקבלים משכורת. אני אישית הצעתי לראשי האופוזיציה להוסיף יום לדיונים, וגם לפתוח את המליאה מוקדם מעל ומעבר לשעות המקובלות בדיון על כל חוק. כנראה שהם העדיפו כל מיני דברים מבוימים על פני דיונים במליאה".

 

אדלשטיין אמר עוד: "ההצבעות יתקיימו כפי שקבעה ועדת הכנסת. במצב שנוצר ידברו רק אנשי הקואליציה על פי הזמן שקבעה ועדת הכנסת. אם חברי האופוזיציה ישנו את החלטתם המוזרה בעיניי ויצטרפו לדיוני המליאה, בכל רגע נפתח את המליאה ונאפשר לאופוזיציה להשמיע את קולה".

ח"כ דרעי וח"כ טיבי בדיון האלטרנטיבי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ דרעי וח"כ טיבי בדיון האלטרנטיבי(צילום: גיל יוחנן)

מחרימים את הקואליציה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מחרימים את הקואליציה(צילום: גיל יוחנן)

ובינתיים במשכן הריק: השר ליברמן וח"כ הופמן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ובינתיים במשכן הריק: השר ליברמן וח"כ הופמן(צילום: גיל יוחנן)

יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, תקף מעל בימת הכנסת את האופוזיציה על "המהלך האנטי-דמוקרטי שאותו היא מובילה". לוין אמר עוד: "אני קורא ליו״ר האופוזיציה לגלות, גם אם באיחור, מנהיגות ואחריות, ולהפסיק עם המשחק הלא מכובד הזה. יש לנו מדינה אחת, פרלמנט אחד, צבא אחד ומשטרה אחת, ומי שחושב שהוא יכול לאיים על הדמוקרטיה ולנהל דיון אלטרנטיבי, סולל את הדרך לכאלה שיקחו את זה למקומות שאני מפחד להעלות על דעתי".

 

סגן השר המקשר בין הממשלה לכנסת, ח"כ אופיר אקוניס, תקף אף הוא את האופוזיציה. לדבריו, "כשאתם לא מכבדים את הכנסת, אתם לא מכבדים בראש ובראשונה את עצמכם. האופוזיציה מורידה היום את הדמוקרטיה הישראלית לשפל המדרגה, זהו כתם על מצחה של האופוזיציה כולה ועל מצחו של יו"ר האופוזיציה בפרט".

 

ח"כ רונן הופמן (יש עתיד), מיוזמי חוק המשילות, אמר במליאה: "הציניות צריכה להיעלם מהשיח הפוליטי. האופוזיציה מחרימה את הדיון אבל מעשי חבריה מדברים בעד עצמם, ורבים מהם הציעו בעצמם להעלות את אחוז החסימה פעמים רבות. הדיון היום מסכם שנה של עבודה מאומצת שבסופה מגיעה

למליאה הצעת חוק מידתית, מאוזנת וטובה. הצעה שמצמצמת את מספר שרי הממשלה, מבטלת את המוסד הבזוי של שר ללא תיק ומגבילה את מספר סגני השרים לארבעה. התנגדות האופוזיציה היא לא עניינית ונובעת מהחשש שיש עתיד תיזכר כמי שהביאה סוף סוף לשינוי המיוחל והצליחה במקום שבו הם נכשלו".

 

שלושה חוקים יועלו לאישור הכנסת, וכל אחד מהם נפיץ במיוחד. אבל החלטת האופוזיציה להחרים את דיוני המליאה - על רקע מכתב ההתחייבות הממשלתי שנחשף ב-ynet והפעלת סעיף בתקנון הכנסת שמאפשר באופן חריג לקואליציה לכפות סדרי דיון מזורזים עם מועד אחרון אפשרי להצבעה - הובילה לתמונות של מליאה ריקה בזמן שחוקים בעלי משקל עצום עוברים בקריאה שנייה ושלישית.


פורסם לראשונה 10/03/2014 11:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
דיון אלטרנטיבי. ח"כ הרצוג וח"כ כבל
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
טיבי והרצוג בכינוס האופוזיציה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים