שתף קטע נבחר

אולטרה ענקית - ה-4K של LG

טלוויזיות האולטרה HD מתחילות להגיע לישראל ובין הסנוניות הראשונות נמצאת ה-970Y של LG. מסך בגודל 65 אינץ', רמקול שיורד חשמלית מהטלוויזיה וחיבוריות אלחוטית לרשת הביתית. סקירה

טלוויזיות ה-4K מתקרבות אל הצרכן הביתי: המסכים שהיו נמכרים במחיר של רכב חדש, עכשיו נמכרים במחיר של רכב משומש - עדיין לא בהישג יד של רובנו. עתידות: עד סוף הכתבה תצא טלוויזית 4K במחיר של אופנוע.

 

 

עוד סיפורים - בפייסבוק שלנו

 

עיצוב

המילה הראשונה שטלוויזיה כזו מוציאה מפי מי שחוזה במסך הזה לראשונה, היא וואו. 65 אינץ' בכל סלון זה נדל"ן משמעותי, היא האלמנט הבולט ביותר בחדר, זה שמושך אליו את כל הסובבים. נוסף לכך היא דקה למדי, יחסית לגודלה. ה-970Y ניתנת לתלייה או להעמדה על בסיס מתכתי מבריק. בתחתית המסך שוכן לוגו החברה שמואר דרך קבע כאשר היא כבויה, כאילו צריך משואה כדי לאתר את המוניומנט הזה. כלל החיבורים נמצאים בחלקה השמאלי כשהם נגישים גם כשהיא צמודה לקיר. בחלקה העליון נמצאת מצלמת הסקייפ שמסתתרת בתוך גוף המסך.

 

איכות תמונה

בין הדברים שמבדילים טלוויזיות בקנה מידה הזה מאלו הזולות יותר, נמצאת הבקרה הידנית של הצבעים. בדגם זה ניתן לכוונן את רמות הצבע, בהירות, ניגודיות, גאמה ורוויה של כל גוון וגוון במסך. זה מאפשר להגיע לכיול מושלם לתנאי סביבת המכשיר, ולתמונה לא פחות ממושלמת. כל דבר שמוצג על המסך, נראה חד, בוהק, עם צבעים עזים ומלאים אך לא מוגזמים, כשניתן להבחין בפרטים מזעריים בתמונה או בווידאו. מסך בגודל 65 אינץ' אולי נשמע כמו משהו גדול, ואכן, בעיקר כשצופים בטלוויזיה הוא מרגיש גדול למדי בסלון הממוצע (4 מטר בין הראש למסך). אך כשמפעילים סרט קולנוע שצולם מראש למסך הגדול, זה מרגיש כאילו זה הגודל הנכון ביותר. ואתם יודעים מה? מתרגלים לגודל הזה בלי בעיה.

 

במכשירים זולים יותר, ישנו פס של לדים המאיר את הטלוויזיה כשאורו מועבר לכל שטח המסך דרך פריזמות המחזירות ושוברות את האור. במסך זה ישנה מטריצה של לדים הפזורה על כל שטחו המאפשרת להגיע לרמת שחור עמוקה ומדויקת יותר. אך למעשה ראינו תופעה הפוכה, כאשר הופיעה כתובית לבנה על רקע שחור, הופיעה מסביבה הילה לבנה, גם כם כשהמסך היה מכויל כראוי. ההילה הזו לא פוגמת בתמונה, ושמים לב אליה רק בסיטואציות כאלה, אך עדיין ציפינו לתוצאה הפוכה.

 

מחליק התנועה, שאת עוצמתו ניתן לקבוע, עושה כפי ששמו מרמז ומחליק את התנועה שעל המסך. אך לעיתים כאשר מוצג תוכן שנע מהר כמו רקדנים או מטוס החולף על פני המסך, מופיעים לכלוכים שכאלה כתוצאה מעיבוד איטי. בעיות כאלה ראינו בטלוויזיות שעולות עשירית מדגם זה. ולמרות שניתן להחליש את המנגנון וגם לכבות אותו, היה ראוי לו מעבד המכשיר היה מספיק מהיר כדי למנוע בעיות שכאלה.

 

 

4K ו-Ultra HD

לאלו שעוד מתבלבלים במונחים נזכיר: תקן 2K בדומה ל-Full HD מכיל כ-2 מיליון פיקסלים, תקן 4K בדומה ל-UHD מכיל כ-8 מיליון פיקסלים. בטלוויזיה כמו זו שלה שטח מסך של 65 אינץ', נכנסים פי 4 יותר פיקסלים וזה אומר שהתמונה משמעותית יותר חדה.

 

התמונה מרהיבה ומפורטת. כל צבע נמצא במקומו, כל פרט קטן מובלט וברור. למעשה התמונה כה חדה שניתן לזהות פריטים שמטושטשים במקור יותר בקלות. עם זאת כיום כמות התוכן ב-4K עדיין קטנה וניתן להשיגה בעיקר בסרטי בלו ריי. אך עם התפשטות מצלמות ה-RED הזולות, ואימוץ הקולנוע הדיגיטלי על ידי המתנגדים האחרונים של תעשיית הסרטים, אנחנו נראה יותר ויותר תוכן ב-4K וב-Ultra HD שמוצא את דרכו לבתיהם של הצרכנים.

 

 

הדגם הזה מסוגל לנגן כמעט כל פורמט, כמקובל בטלוויזיות חכמות. אך אנחנו רוצים לראות תוכן ב-4K ולאו דווקא סרטים בבלו ריי. יוטיוב מכילה אלפי שעות תוכן ב-Ultra HD שניתן להוריד, אך התאכזבנו לגלות כי הטלוויזיה לא מצליחה לנגן את קבצי ה-Mp4 שהורדו מהאתר. הדגם שהגיע אלינו לסקירה לא הכיל את היכולת לנגן קבצים בתקן UHD בצורה מובנית, והתווספה אליו יחידה חיצונית בשם UHD Upgrader המוסיפה את היכולת הזו. ייתכן שכאן הבעיה נמצאת, שכן לא צריכה להיות מגבלה על סוג הקבצים שמופעלים במכשיר. הדגמים החדשים יותר שישווקו מגיעים עם היחידה הזו מובנית בתוך המכשיר. את הפורמט של החברה - lge היא כמובן ניגנה היטב והוא נראה כל כך מצוין.

 

שדרוג מובנה

Upscaler תמיד הייתה מילה חסרת תוכן שכן לא משנה כמה ניסו למכור לנו שהטלוויזיה מסוגלת לשפר את התמונה, התוצאה תמיד הייתה בינונית ומטה. בדגם זה מעבד התמונה עושה עבודה טובה, ובאמת משפר את איכות התמונה. שידור רגיל של יס, שלא נדבר על ערוץ 2, לפתע נראה הרבה יותר חד. במיוחד לאור העובדה שהוא מתוח לגודל 65 אינץ'. שידורי HD נראים חדים במיוחד, כשהתמונה חלקה וחדה. 

 

תלת ממד

עם המסך תקבלו ארבעה זוגות משקפי תלת ממד פאסיביים וזוג משקפי Dual Play המאפשרים לשני שחקנים לשחק בקונסולת משחקים בו זמנית על מסך מלא.  העומק מצוין, התמונה חדה וללא כפילויות כשלא נרשמו כאבי ראש או עיניים כלשהם. גם ההמרה מדו לתלת ממד הייתה לא רעה בכלל.

 

 

הרמקול הנשלף

לטלוויזיה מערכת סאונד מוצלחת למדי בתצורת 4.1 כשהרמקול אינו מוצג דרך קבע, אלא נשלף חשמלית מתחתית המסך עם הפעלת הטלוויזיה - אטרקציה בפני עצמה. כמו שאר הטלוויזוית מהשנים האחרונות, גם כאן ישנה יציאה אופטית למגבר. בלעדיו למעשה, הטלוויזיה הייתה חסרת שימוש יחד עם רסיבר שכן ישנה עכבה של כמעט 20 מילישניות בין התמונה לסאונד. קודם רואים ואז שומעים - וההפרש ניכר.

 

כאשר מעבירים את הסאונד דרך הטלוויזיה ניתן לבצע התאמה של -5- עד +20 מילישניות וכך הסאונד מסתנכרן למעט בעיה אחת: מהממיר של יס יוצא צליל דיגיטלי, אך הטלוויזיה לא מזהה את הפורמט, כך שערוצים המשודרים בדולבי דיגיטל, מועברים בסטריאו רגיל. הסאונד הבוקע מהרמקולים המובנים כמובן, עובד ללא בעיית סנכרון.

 

טלוויזיה חכמה

ל-LG יש את אחת ממערכות ההפעלה המוצלחות לטלוויזיה חכמה, עם ממשק סביר ושלט רחוק שהוא עכבר המתפקד כמו השלט של ה-Wii. ניתן לחבר את הטלוויזיה לרשת הביתית דרך חיבור רשת קווי או אלחוטי, כשהיא תומכת ב-DLNA ו-WiFi Direct. כמו כן ניתן להשתמש באפליקציית LG TV Remote מהסלולר כדי לשלוט בטלוויזיה, רק שהיא עדיין רחוקה מלתפקד ולהראות כמו מוצר מקצועי. דרך הפורטל החכם המוצג בעברית מלאה, ניתן לגשת לקבצים דרך הרשת הביתית, לראות את יוטיוב, נטפליקס והולו (פחות רלוונטי בארץ), וגם לשחק משחקים.

 

 

מותרות ויוקרה

התמונה המרהיבה, הבקרה הידנית שתרצה כל וידאופיל, והמראה הנאה יעשיר כל חדר. אך התענוג יעלה לכם 49,990 שקלים - מחיר נמוך בהשוואה לשאר ה-UHD בארץ, ועדיין לא משהו שכל אחד ירצה להשקיע.

 

אך לאחרונה LG הכריזה על דגם LA965Y בגודל 55 אינץ' התומך ב-UHD שנמכר ב-17 אלף שקל. עם המשך המגמה הזו, עד תחילת שנה הבאה מחירם של ה-4K צפוי להיות קרוב מאוד לטלוויזיות ה-Full HD הרגילות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים