שתף קטע נבחר

בגלל סיגריות: שכר הלימוד יוחזר לסטודנטית

צעירה בעלת רגישות קיצונית לעשן הגיעה ללימודים בבית ספר לעיצוב "בי6" בתל אביב ועזבה כבר אחרי היום הראשון בגלל סחרחורות ובחילות. היא תבעה לקבל את כספה חזרה ובית המשפט קיבל את דרישתה

ביום הראשון ללימודים ברחה סטודנטית מבית הספר לעיצוב "בי6" בתל אביב, כיוון שעישנו בתחומו. לטענתה, שאיפת העשן גרמה לה לשיעול, בחילות, סחרחורות וחרדות. היא הפסיקה את לימודיה בסטודיו ותבעה לקבל בחזרה את שכר הלימוד. לאחרונה קיבל בית המשפט את תביעתה וקבע: "היא העידה מדם לבה".

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

הסטודנטית הגיעה ליום הלימודים הראשון בבית הספר ולטענתה הרגישה שהמקום אפוף עשן. לנוכח רגישותה לעשן סיגריות היא הסתלקה משם ולא שבה עוד ללימודים. על רקע זה היא דרשה מההנהלה את החזר הכספים ששילמה עבור דמי ההרשמה ושכר הלימוד המלא (26,700 שקל), אך סורבה.

 

משכך, היא הגישה תביעה נגד בית הספר לבית המשפט לתביעות קטנות בתל אביב. לטענתה, מעבר לכך שהחוק אוסר על עישון בשטחי בית הספר, היא התנתה את הרשמתה ללימודים בהבטחה שלא מעשנים במקום. לדבריה, הרגישות שלה לעשן סיגריות קיצונית ביותר, והשהייה בבית הספר ביום הלימודים הראשון הביאה לתופעות לוואי קשות.

 

בית הספר הכחיש שהיעדר עישון היווה תנאי ללימודיה. לטענת ההנהלה, היא הייתה מוכנה לבדוק את תלונת הסטודנטית ולהביא להפסקת העישון בשטחו, אך היא לא שעתה להצעות או להבטחות.

 

רגישות קיצונית

הרשם הבכיר יגאל נמרודי ציין שבקשת הצעירה לחייב את בית הספר להשיב לה את מלוא הכספים ששילמה היא חריגה וקיצונית, בפרט כשהובעה נכונות לבדוק את תלונותיה ולפעול למיגור העישון בתחומה. עם זאת, גם השפעת עשן הסיגריות על התובעת הייתה קיצונית.

הוא מצא את עדות התובעת מהימנה ושוכנע שהעידה מדם לבה.

 

גרסת התובעת, ציין, אמינה יותר מגרסאות העדים מטעם הנתבעת, מה גם שהאחרונה לא הביאה עדים רלוונטיים, בהם הנציגה שטיפלה בהרשמת התובעת ללימודים.

 

השופט לא קיבל את תיאור התובעת שהמכללה הייתה "אפופת עשן", אולם הוא שוכנע כי עשן סיגריות ברמה סבירה דמה בתחושתה הסובייקטיבית, בהיותה רגישה באופן קיצוני ומיוחד לעשן כבד. הוא הורה על ביטול העסקה וחייב את בית הספר להחזיר לתובעת את הכספים ששילמה, בתוספת אגרה והוצאות משפט של 1,045 שקל.

 

למעשה, ניתן היה להגיע לפסק דין זה גם ללא קשר לעילה העיקרית (העישון), אלא רק בהסתמך על דיני הצרכנות. תקנות הגנת הצרכן (ביטול עסקה) מאפשרות לבטל גם עסקה של "חוגים וקורסים" בהודעה מראש של 14 יום מיום קשירת ההסכם, או עד שבעה ימים טרם תחילת השירות. מאחר שהקורס הוא בגדר "שירות מתמשך" - גם אם התובעת הגיעה ליום הלימודים הראשון ובכך לכאורה "החמיצה" את המועד - היא עדיין זכאית לבטל את העסקה לאלתר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים