שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דרישה מהיועמ"ש: חקור הכספים שהועברו לאגד

  פניה ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה לחקור מה עלה בגורל סכומי העתק שהועברו לאגד בניגוד לחוק, כפי שנחשף בדו"ח מבקר המדינה

  חמישה חודשים לאחר חשיפת המבקר, פניה ליועמ"ש בעניין אגד. דו"ח הביקורת השנתי שפרסם משרד מבקר המדינה בעניין אגד, מגיע לשולחנו של היועץ המשפטי לממשלה. בדרישה לחקירה, מוזכרים דברי המבקר בעניין כספים שקיבלה חברת אגד שלא כדין - למשל קרוב ל-100 מיליון שקלים שקיבלה כ"פיצוי" על העברת קווים לחברת הבת שלה, "אגד תעבורה". עוד מוזכרים "קווי מהדרין" שעברו לידי אגד ללא מכרז. בדו"ח המבקר (64א) מוזכרים גם מאות מיליונים שהמשיכה אגד לקבל שלא כדין משנת 2000.

   

  המבקר בביקורת חריפה

  בדו"ח המבקר שהתפרסם בחודש אוקטובר 2013, נטען כי חברת האוטובוסים קיבלה מהמדינה מאות מיליוני שקלים שלא הגיעו לה. שכן אגד ויתרה בשנת 2000 על 25% מקווי השירות שהפעילה לטובת מפעילים חדשים, במסגרת הסכם עם המדינה. אך למרות שהסובסידיה אותה מקבלת אגד מהמדינה אמורה הייתה להצטמצם בשיעור דומה, זה לא קרה. המשמעות הכספית - 380 מיליון שקלים בשנה שהועברו שלא לצורך.

   

  עוד קבע כי אחת ההטבות שקיבלה אגד במהלך אותן שנים, נגעה לפיצוי שקיבלה החברה, שלא כדין. שכן ב-2010 נקבע כי חמישית מקווי שירות נוספים שיפתחו לתחרות, יועברו לאגד תעבורה - חברת הבת של אגד. זו האחרונה, כך לפי ההסכם, קיבל 88 מיליון שקלים כפיצוי על קווים שלמעשה נשארו בבעלותה. החלטה זו נקבעה ללא תחרות או מכרז, כך קבע המבקר, בין היתר כיוון שפקידים במשרד התחבורה והאוצר לא הבינו את ההסכמים ותועלתם מעולם לא נבדקה.

   

  את הדרישה לחקירת ההטבות הכספיות שקיבלה אגד, העבירה ליועמ"ש תנועת אומ"ץ. המכתב שהעבירה מזכיר עו"ד עמירם סבר, כי גם קווי המהדרין ניתנו לאגד בלא מכרז, למרות שאמורים היו להיפתח לתחרות. לא רק שאגד קיבלה אותם ללא מכרז, היא גם זכתה לפיצוי על גריעתם ממנה - כך התנועה. לפי המבקר, משרד התחבורה אישר לאגד להפעיל קווי מהדרין, ובשנת 2010 קיבלה החברה פיצוי של יותר מ-50 מיליון שקלים על פתיחת הקווים לתחרות. אלא שהקווים שהפעיל אגד אושרו ללא כל מכרז וממילא לא הוגדרו בהסכם. "נוכח זאת, אנו מבקשים ממך לפתוח בחקירה נגד המעורבים והנוגעים בדבר ולפעול כמתבקש מתוצאותיה", מסיים סבר את מכתבו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עידו קינן
  אגד - כמה כסף קיבלה שלא כדין?
  צילום: עידו קינן
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים