שתף קטע נבחר

חוללו קברי יהודים בהונגריה: "עליית מדרגה"

על המצבות בבית הקברות הממוקם מערבית לבודפשט רוססו צלבי קרס ונכתב "יהודים מסריחים". זהר מאיר, שהתגורר בעבר במדינה: "השלטון עוצם עיניו"

בית קברות יהודי בעיר טאטאבניה שבהונגריה הושחת אמש (יום ה') ועל המצבות רוססו צלבי קרס הכתובות "יהודים מסריחים" ו"השואה לא הייתה, אבל היא תהיה".

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 


 

לבית הקברות בטאטאבניה, בירת מחוז קומארום-אסטרגום הנמצאת כ-55 קילומטרים מערבית לבירה בודפשט, הגיעו הבוקר תושבי הקהילה היהודית כדי לקיים אזכרה ונחרדו לראות את הקברים המחוללים ופנו לרשויות שפתחו בחקירה.

 (צילום: Feher Gabor) (צילום: Feher Gabor)
(צילום: Feher Gabor)

 (צילום: Feher Gabor) (צילום: Feher Gabor)
(צילום: Feher Gabor)

 (צילום: Feher Gabor) (צילום: Feher Gabor)
(צילום: Feher Gabor)

 (צילום: Feher Gabor) (צילום: Feher Gabor)
(צילום: Feher Gabor)

מקרה זה מתרחש כחודש וחצי לפני מצעד החיים השנתי שיתקיים בהונגריה. זהר מאיר, ממקימי יוזמת מצעד החיים במדינה, סיפר: "ציירו שם צלבי קרס וגם את הצלב השחור שמסמן את התנועה הנאצית בימי שלטונו של אדולף היטלר".

 

בהונגריה ישנם יותר מ-1,300 בתי קברות יהודיים הפזורים ברחבי המדינה. מאיר, שהתגורר בהונגריה לפני כעשור בעת שעבד בשגרירות הישראלית, אומר כי האירוע האחרון הוא בגדר עליית מדרגה.

 

"יש בהונגריה גל אנטישמיות חזק מאוד. מניסיון העבר, הגלים האלה מתחזקים כשהמצב הכלכלי הופך לרעוע וקשה וכל הכעס יוצא על היהודים", הסביר מאיר.

 

בדבריו הזכיר מאיר את מפלגת הימין במדינה "יוביק" שגרמה בעבר ללא מעט בעיות ועוררה פרובוקציות נגד הקהילה היהודית בהונגריה כמו עריכת כנס ימין קיצוני בבית כנסת באסטרגום. "מדובר באחת ממפלגות השלטון, תנועה ניאו-נאצית לכל דבר. הימין שנמצא בשלטון עוצם את עיניו בכל פעם שפוגעים ביהודים. זו עליית מדרגה שמחייבת את השלטון לעשות משהו", הפציר.

 

את מצעד החיים שיתקיים ב-27 באפריל ובו ישתתפו כ-200 צעירים יהודים ולא יהודים יוביל גם השנה גאבור גורדון, שמרכז בשנים האחרונות את המאבק בתנועות האנטישמיות בהונגריה.

 

לדברי מאיר, מצעד החיים מהווה את התנועה הכי גדולה נגד האנטישמיות. "בכל אירוע של הימין הקיצוני עומדים נציגי מצעד החיים כדי למחות. השלטון לא עושה מספיק כדי למנוע פגיעה בקהילה היהודית ובמורשת שלה ולצערי לפעולות המחאה שלנו אין שיניים בזמן שגל האנטישמיות רק הולך וגובר".

 

במקביל, האנטישמיות גוברת גם במדינות נוספות באירופה. בקייב נדקר סגן מפקד זק"א ויו"ר "הצלה", הלל כהן" בעת שהיה בדרכו לבקר תייר יהודי שאושפז בבית חולים בעיר.

 

"בסמטה חשוכה לפני בית החולים, ממש בהפתעה גמורה, אני חוטף חבטה רצינית בכתף ממקל", הוא תיאר ל-ynet. "קראו לי 'ז'יד' ועוד כמה מילים לא מובנות ברוסית. מעוצמת המכה נפלתי ונחבלתי בידי". כהן פונה לבית חולים עם דקירה ברגלו ומצבו מוגדר קל עד בינוני.

 

מוקדם יותר השבוע התגלו כתובות אנטישמיות בבית ספר יהודי בשטוקהולם בירת שבדיה. על קירות הכניסה לבית הספר "ואסה ריאל" שבמרכז העיר רוססו צלבי קרס והכיתובים "יהודים מגעילים" ו"חזירים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Feher Gabor
אחד הקברים שהושחתו
צילום: Feher Gabor
זהר מאיר
מומלצים