שתף קטע נבחר

מת "המלח המנשק" ממלחמת העולם השנייה

גלן מקדאפי התעקש במשך שישה עשורים שהוא זה שצולם מנשק אחות לאחר שהודיעו שיפן נכנעה. הוא זכה למות לאחר שחוקרת הוכיחה שהוא המנשק

האדם שטען כי הוא המלח המצולם מנשק אישה בכיכר טיימס במלחמת העולם השנייה, גלן מקדאפי, הלך השבוע לעולמו והוא בן 86. התמונה צולמה על-ידי צלם של מגזין "לייף" באוגוסט 1945, אך רק לפני שש שנים הוא זוהה בוודאות כאדם בתמונה.

 

מקדאפי סיפר בעבר כי הוא החליף רכבות בניו יורק בדרכו לחברתו בשעה שנודע כי יפן נכנעה: "הייתי בן 18. שמחתי כל-כך, רצתי לרחוב ואז ראיתי את האחות. היא ראתה שאני מחייך מאוזן לאוזן, פשוט ניגשתי אליה ונישקתי אותה. מעולם לא דיברנו. לאחר מכן פשוט המשכתי בדרכי".

התמונה שנחקקה בלבבות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
התמונה שנחקקה בלבבות(צילום: רויטרס)
 

מקדאפי אוחז בתמונה המפורסמת         (צילום: AP) (צילום: AP)
מקדאפי אוחז בתמונה המפורסמת (צילום: AP)

מקדאפי בשנותיו האחרונות         (צילום: AP) (צילום: AP)
מקדאפי בשנותיו האחרונות (צילום: AP)

אומנית חוקרת במשטרת יוסטון, לויס גיבסון, היא שזיהתה אותו. גיבסון צילמה 100 תמונות שלו עם כרית באותה התנוחה שבה הוא מופיע בתמונה המקורית. היא בחנה בין השאר את מבנה פניו וגופו ואת אוזניו, ובהמשך סיפרה: "אני בטוחה לחלוטין. ההתאמה הייתה מושלמת". היא אמרה כי מקדאפי שמח מאוד לאחר שהודיעה לו מהם הממצאים שלהם ציפה יותר מ-60 שנה.

 

גיבסון סיפרה שמקדאפי נהג לפקוד תערוכות נשק ואירועי התרמה כדי לספר את סיפורו וכי נשים שילמו עשרה דולרים כדי שיצלמו אותן עמו בתנוחת הנשיקה המקורית. "הוא חי חיי זוהר יותר מכל אחד אחר בן גילו, נישק נשים והרוויח כסף".

 

עם זאת, הזיהוי נותר שנוי במחלוקת, כיוון שגברים נוספים טענו כי הם אלה המצולמים וגם כיוון שהצלם,

אלפרד אייזנדשטט, כבר אינו בין החיים זה כמה שנים ולא תיעד את שמות המצולמים. כמו כן, כמה נשים טענו כי הן האחות המצולמת, אולם האחת והיחידה היא ככל הנראה אדית שיין, שהלכה לעולמה לפני ארבע שנים.

 

עם חזרתו מהמלחמה היה מקדאפי דוור ושחקן כדורסל. בתו, גלנדה בל, סיפרה כי הוא מת במוסד סיעודי בדאלאס שבארצות הברית. בל סיפרה כי אביה שב ונזכר ברגע הזה ובאווירה בכיכר טיימס באותה שעה. היא אמרה שהיה מוטרד מכך שלא זוהה בוודאות כאדם המצולם, ופנה לגיבסון כדי שתסייע לו. "הוא רצה להספיק לעשות זאת לפני מותו", סיפרה.

 

גיבסון היא אומנית מוערכת שאף זכתה להיכלל בספר השיאים של גינס ב-2005 בזכות סיועה למשטרה לזהות יותר חשודים מכל עמית אחר שלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מקדאפי ותמונת הנשיקה המפורסמת
צילום: רויטרס
מומלצים