שתף קטע נבחר

ביה"ד נתן אור ירוק לקיצוצים בדואר

בית הדין לעבודה אישר להנהלת הדואר להמשיך בתכנית החירום, הכוללת פיטורי כ-130 עובדים וצמצום מספר האיסופים מהתיבות האדומות לפעם ביום - אבל הורה לקיים מו"מ עם ועד העובדים בנוגע לצמצום כמות השעות הנוספות

בית הדין לעבודה לא יעצור את תכנית הקיצוצים של דואר ישראל : הנהלת הדואר תוכל להמשיך בתכנית החירום שנכנסה לתוקפה בתחילת החודש, הכוללת פיטורים של כ-130 עובדים ארעיים וצמצום מספר האיסופים של הדואר מהתיבות האדומות לפעם ביום. כך קבע היום (א') בית הדין לענייני עבודה בחיפה.

 

 

ההחלטה ניתנה בבקשה שהגישה ההסתדרות לצווי מניעה נגד צעדי החירום עליהם החליט דירקטוריון הדואר. עם זאת, בית הדין הורה להנהלת הדואר שלא לממש את כוונתה לצמצם במחצית את כמות השעות הנוספות ולקיים הידברות עם ועד עובדי החברה בנוגע לצעד זה. בית הדין ביקש מהצדדים לדווח לו על התקדמות המשא ומתן בסוגיה זו עד ל-7 באפריל. את הדואר ייצגה בדיון עו"ד דפנה שמואלביץ.

 

לפני כ-10 ימים נכנסה לתוקפה תכנית החירום לצמצום של 113 מיליון שקל בהוצאות חברת דואר ישראל. במסגרת התכנית הוחלט לעבור לריקון של תיבות הדואר האדומות רק פעם ביום, בשעות אחר הצהריים ו-130 עובדים זומנו לשימוע לפני פיטורים. כמו כן, החליטה הנהלת החברה לקצץ במחצית את שעות העבודה הנוספות, לקצץ את הוצאותיה על השקעות ולהקפיא לחלוטין את גיוסם של עובדים חדשים.

 

משבר פיננסי עמוק

התכנית, שעליה הוכרז בחודש שעבר, נכנסה לתוקף לאחר שבית הדין לעבודה הקפיא את יישומה בחודש שעבר בטענה שהנהלת החברה התחייבה שלא לנקוט בצעדי קיצוץ עד ה-18 בפברואר בשל המשא ומתן המתנהל בין ההנהלה לעובדים על תכנית הבראה לחברת הדואר, המצויה בגירעון מתמשך. למרות תום ההקפאה, פנה ועד העובדים לבית הדין לעבודה בקשה שיעצר את צעדי החירום.

 

תכנית הקיצוצים הוכרזה בעקבות המשבר הפיננסי העמוק שבו מצויה חברת הדואר הממשלתית בשנים האחרונות. המשבר נגרם, בין היתר, בשל הירידה בשימוש בדואר בשנים האחרונות והמעבר לשימוש בדואר אלקטרוני וגם בשל הפסדים של החברה בגין פעילות לא רווחית שההכנסות ממנה מוכתבות לחברה על ידי הממשלה.

 

באחרונה, גיבשה הנהלת החברה בתיאום עם רשות החברות הממשלתיות במשרד האוצר תכנית הבראה כוללת, המבוססת על צמצום מצבת העובדים של החברה, שינוי שעות הקבלה כדי להתאימן לצורכי הלקוחות וגיוון השירותים שמעניקה החברה.

 

בימים אלה מתנהל משא ומתן בין הנהלת החברה לבין ועד העובדים על יישומה של תכנית ההבראה. אך משא ומתן זה צפוי להימשך עוד חודשים רבים בעוד שמצבה הפיננסי של החברה אינו מאפשר לה להמשיך להתקיים ללא צמצום מיידי של הוצאותיה. בשל כך, הוחלט לקדם מיידית תכנית חירום ללא משא ומתן עם העובדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים