שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אבו מאזן יבקש מאובמה הקפאת בנייה
  הנשיא הפלסטיני הגיע לוושינגטון לפגישה מכרעת עם הנשיא אובמה. הוא יבקש לשחרר את ברגותי וסעדאת ולהקפיא בנייה. מה יעלה בגורל מתווה קרי?

  עתיד המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים מגיע לנקודה מכריעה: אחת השיחות המדיניות החשובות ביותר בשנים האחרונות, כך הגדירו לאחרונה ברמאללה את פגישתו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה היום (ב') בוושינגטון. השניים צפויים לדון, בין היתר, במתווה קרי ובהארכת המשא ומתן מעבר לתשעת החודשים שנקבעו מראש.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  בכפוף להסכמה פלסטינית על הארכת המשא ומתן, יבקש אבו מאזן מאובמה הקפאת בנייה בהתנחלויות ושחרור אסירים פלסטינים נוספים מלבד אלו שכבר נכרכו בשיחות המדיניות. מסרים ברוח זו החלו להיאמר מפי בכירים פלסטינים, ומקורות שונים ציינו את כי הדרישה תכלול את אחמד סעדאת ומרואן ברגותי, בנוסף לאסירים חולים וזקנים. ההתנגדות בישראל

  לשתי הדרישות הללו בתמורה להארכה היא כמעט ודאית. ישראל סירבה לשחרר את ברגותי וסעדאת במסגרת עסקת שליט ולכן קלושים הסיכויים שתסכים לשחררם למען הארכת המשא ומתן. הסיכוי שישראל תסכים להקפאת הבנייה בהתנחלויות קטן אף הוא. הצדדים הסכימו לפתוח במשא ומתן הנוכחי ללא הקפאה. ייתכן שהפלסטינים יגמישו את עמדותיהם וידרשו כי במהלך המשך המשא ומתן ישראל לא תוציא מכרזים חדשים לבנייה בגדה. 

   

  לקראת פגישתו עם הנשיא אובמה, נועד אתמול אבו מאזן עם מזכיר המדינה ג'ון קרי, לפגישה מקדימה כדי להעריך את הלך הרוח של אבו מאזן ואת נכונותו להתפשר. למרות הדיווחים על אפשרות של ויתור על הסכם מסגרת, הצהיר בכיר במחלקת המדינה כי קרי ואבו מאזן "המשיכו בשיחות שלהם לפעול להשגת הסכם מסגרת למגעים. השיחה הכנה והמועילה הכינה את הבמה לפגישת אבו מאזן עם הנשיא אובמה".

   

  בפגישה עודד קרי את אבו מאזן לקבל "החלטות קשות שיידרשו בשבועות הקרובים", לקראת סיום תשעת חודשי המו"מ בעוד חודש וחצי. קרי הבהיר לאבו מאזן שהצדדים הגיעו לשלב המכריע של המגעים. לדבריו, אף שהסכסוך נמשך כבר עשרות שנים, אסור שמי מהצדדים יתחמק בשלב הזה מקבלת ההחלטות הקשות שמפרידות בין הצדדים לבין הסכם שלום.

   

  על פי הצהרותיו הפומביות האחרונות של אבו מאזן, ההערכות הן שהוא יביע סירוב מוחלט למתווה קרי שמוצע לצדדים, מכיוון שהפלסטינים סבורים שהמתווה פרו-ישראלי ולא מאוזן. אובמה מצדו צפוי להפעיל מכבש לחצים על הנשיא הפלסטיני לקבל את המתווה. עם זאת אבו מאזן אינו מתכוון לשבור את הכלים לחלוטין. הוא יסרב לחלק מהפתרונות שהציע קרי אך יגלה גמישות בנושאים אחרים. בניגוד להצהרות שנשמעו בחודשים האחרונים כמעט מפי כל בכירי ההנהגה הפלסטינית, שחזרו ופסקו שהמשא ומתן לא יוארך אפילו בדקה, נראה כי אבו מאזן יאמר לאובמה דברים קצת פחות החלטיים.

  פגישה מכרעת? אבו מאזן ואובמה בפגישתם הקודמת (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  פגישה מכרעת? אבו מאזן ואובמה בפגישתם הקודמת(צילום: MCT)

  הפלסטינים אינם מעוניינים להצטייר כסרבנים מוחלטים, ולפיכך אבו מאזן צפוי לומר בפגישה שיהיה מוכן לשקול את הארכת המשא ומתן עד לתום השנה הנוכחית בתמורה להקפאת הבנייה בהתנחלויות ולשחרור אסירים פלסטינים נוספים, מעבר לאלו ששוחררו בפעימות האחרונות ואלו שישוחררו בפעימה הרביעית שמתוכננת לסוף החודש. מסרים ברוח זו החלו

   להאמר בצורה פומבית בשבועיים האחרונים על ידי בכירים פלסטינים, בהם נביל שעת' שאמר זאת בשיחה עם ynet.

   

  את אבו מאזן מלווים בוושינגטון ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת, ומפקד המודיעין הכללי, מאג'ד פרג'. הפגישה בוושינגטון תלווה במפגני כוח של פתח בגדה המערבית ואפילו ברצועת עזה. היום יתקיימו עצרות תמיכה באבו מאזן בעזה ובערים נוספות, וההפגנה המרכזית תתקיים ברמאללה. ממשלת חמאס, עם זאת, אותתה כבר על חוסר שביעות רצונה מהאירועים ופיזרה בכוח קבוצת מפגינים שהביעה בשעות הצהריים אתמול תמיכה באבו מאזן באחת הכיכרות המרכזיות בעזה.


  פורסם לראשונה 16/03/2014 22:33

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים