שתף קטע נבחר

הרב לאו נגד חולדאי: "מבטלים השבת בת"א"

הרב הראשי של תל-אביב כתב לראש העיר שעליו להתחשב בבעלי המכולות הקטנות ובשומרי המצוות, בעקבות ההחלטה לאפשר פתיחת עסקים בשבת: "עם הספר יהפוך לעם של תגרנים שכל חייהם מרוץ בלתי נלאה אחר כסף". חולדאי סירב להגיב. בכיר בעירייה: "בתל אביב יש רוב פלורליסטי-חילוני"

הרב הראשי של תל-אביב, ישראל מאיר לאו, פנה לראש העיר רון חולדאי בדרישה שלא להתיר פתיחת בתי עסק בשבתות ובחגים. במכתב שהעביר אליו הוא ציין כי זו "פריצת דפוס חיים של העיר מאז ייסודה לפני 105 שנים. הבה נשקול מה עומד על כף המאזניים בהכרעה שלפניכם". הרב לאו הוסיף כי מעולם לא פנה אל ראש העיר. "חורג אני ממנהגי כי זעקת השבת פורצת מקירות ליבי ואיני יכול להחריש". רון חולדאי סירב להגיב לדברים.

 

 

בתחילת החודש אישרה הנהלת עיריית תל אביב הצעה שנועדה להסדיר פתיחת עסקים בשבת. העירייה הגדירה כמה חנויות יישארו פתוחות בכל רחוב מרכזי, בהתאם למספר המרכולים שכרגע פתוחים בשבת. החוק צפוי לעבור במועצת העיר בעתיד, ורק לאחר מכן - אם יעבור את אישור משרד הפנים - ייכנס לתוקף.

חולדאי והרב לאו. "מדרון חלקלק" (צילום: שאול גולן, ענת מוסברג) (צילום: שאול גולן, ענת מוסברג)
חולדאי והרב לאו. "מדרון חלקלק"(צילום: שאול גולן, ענת מוסברג)

 (צילום: שאול גולן, ענת מוסברג) (צילום: שאול גולן, ענת מוסברג)
(צילום: שאול גולן, ענת מוסברג)

 (צילום: שאול גולן, ענת מוסברג) (צילום: שאול גולן, ענת מוסברג)
(צילום: שאול גולן, ענת מוסברג)

"חישבו על בעלי המרכולות הקטנות" (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
"חישבו על בעלי המרכולות הקטנות"(צילום: בני דויטש)

הרב לאו, שכיהן בעבר כרב הראשי לישראל, כתב לחולדאי במכתב שהגיע לידי ynet: "גם היום רבים חילולי השבת בעיר, אך ההצעה שלפניכם תגרום לא רק לחילול השבת, אלא אף לביטולה חלילה.

אנא חישבו גם על בעלי המכולות הקטנות שפרנסתם מקופחת כליל כאשר מחללי השבת מספקים את מצרכי המזון בימי שבת וחג".

 

במכתב טען הרב שבתי מסחר הפתוחים 365 ימים בשנה "הופכים את עם הספר לעם של תגרנים שכל חייהם מהווים מרוץ בלתי נלאה אחרי כסף. ההחלטה שלפניכם הינה פתח למדרון חלקלק. היום רחובות מרכזיים, מחר העיר כלה".

 

הרב הראשי של תל-אביב כתב גם כי יש לחשוב על היהודים שהינם שומרי שבת ומועד ולא יוכלו לעבוד במאות העסקים שיפתחו בשבת: "זו אפליה חמורה והדרת הציבור הדתי מהשתלבות במעגלי התעסוקה. מאידך, לבי נתון לאלפי הילדים הנאלצים להיפרד מאבא ואמא ביום החופשי מבית הספר בשבתות ובחגים, כי ההורים הולכים לעבודה למלא את כיסיהם של בעלי המרכולים, במקום לשהות בזמן איכות עם ילדיהם".

 

הרב לאו הזכיר במכתב הודעה שהייתה חתומה על ידי ראש העיר הראשון מאיר דיזינגוף, שהתנגד לחילול בפרהסיה. דיזינגוף הגדיר את השבת "כאות הסולידריות הלאומית הנפלאה ביותר... כל הפוגע בה - באחדות ישראל הוא פוגע". 

 

סגן ראש העיר אסף זמיר מסר בתגובה: "עיריית תל אביב לא בחרה לקיים את הדיון הזה, אלא הוא נכפה עליה על ידי בג"ץ. במשך שנים הצליחה העירייה לייצר מציאות שבסך הכל השביעה את רצונם של כל הצדדים. לאחר שהדבר נכפה, קיימנו את הדיון בהנהלת העיר, שמורכבת מנבחרי ציבור של כלל התושבים וקבענו מנגנון שבאופן עקורני משמר את היקפי הפעילות הקיימים כיום. לא ניצלנו את החלטת בג"ץ לעשות משהו דרמטי. אך בכל מקרה דיון כזה בישראל הוא דרמטי ואני מבין את רגישות הדיון ואת רגישותו של הרב לאו. בעיר יש רוב פלורליסטי-חילוני. אף אחד לא קם וצעק על שבית קפה פתוח בשבת. מה שאנחנו עושים זה הרחבת השירותים הניתנים בסופי השבוע גם לפיצוציות וסופרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי דקל
הרב ישראל מאיר לאו
צילום: חגי דקל
צילום:  נועה גוטמן
סגן ראש העיר, אסף זמיר. "הדיון הזה נכפה עלינו"
צילום: נועה גוטמן
מומלצים