שתף קטע נבחר

גבול סוריה מתחמם: הדריכות הגבוהה תישמר

בצה"ל לא הופתעו מהתקרית בגבול סוריה. גם בדצמבר התפוצץ מטען חבלה והנחת העבודה הייתה ונשארה כי פיגוע נוסף הוא רק עניין של זמן. גם התקיפה שמיוחסת לישראל בחודש שעבר בגבול סוריה-לבנון לא הרגיעה את השטח. בפיקוד הצפון צפויים להחריף את נוהלי פעילות הבט"ש בגבול

פיצוץ מטען החבלה אתמול (יום ג') בגבול סוריה מהווה שלב נוסף בהסלמת היחסים המתוחים בין ישראל לחיזבאללה, שייתכן כי הוא האחראי על הנחת המטען שגרם לפציעתם של ארבעה חיילים - אחד מהם במצב קשה. בדצמבר אירע פיצוץ בגבול סוריה ומאז הנחת העבודה בצה"ל הייתה כי מטען נוסף הוא רק עניין של זמן. מאז הספיק צה"ל, לפי דיווחים זרים, לתקוף בחודש שעבר שיירת נשק בגבול לבנון-סוריה. בסוף השבוע ניסה חיזבאללה לנקום עם מטען בהר דב, אך לא היו נפגעים בקרב חיילי צה"ל. גם אחרי הפיצוץ אתמול הנחת העבודה נותרה זהה: לא ראינו את המטען האחרון.

 

בעקבות התקרית, בפיקוד הצפון צפויים להחריף את נוהלי פעילות הבט"ש בגבול עם סוריה. בצבא מעריכים כי ייעשה ניסיון נוסף לפגוע בכוחות צה"ל הפועלים סמוך לגדר הגבול ורמת הדריכות הגבוהה תישמר ביממה הקרובה מחשש להסלמה. באמ"ן עדיין לא יודעים מי עומד מאחורי הנחת המטען, אך משערים כי האשם הוא חיזבאללה, ארגון הטרור שהפך לבן בריתו של אסד. זאת, מאחר שהאזור שבו אירע הפיגוע נמצא בשליטת הצבא הסורי, בניגוד לרוב רצועת הגבול עם ישראל, ומאחר שהארגון נתפש גם כאחראי לשני המטענים האחרונים שהונחו במרכז הרמה ובהר דב.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

ייתכן גם שהנחת המטען בוצעה על ידי גורמי ג'יהאד שמנסים למשוך את צה"ל ללחימה נגד הצבא הסורי, שעדיין שולט בקטע הצפוני של גבול סוריה-ישראל. כך או כך, לאחר הפיצוץ העביר הצבא מסרים חמורים לממשלת סוריה באמצעות כוח האו"ם אונדו"ף. "צה"ל שומר לעצמו את הזכות לפעול בכל דרך ובכל זמן שיראה לנכון על מנת להגן על תושבי מדינת ישראל", נמסר בהודעה.
 
בצה"ל מעריכים כי מניחי המטען בחרו היטב את האזור שבו הונח המטען, תוך ניצול העובדה שקשה לתצפת על המרחב בשל תוואי השטח ההררי שלו. הכוח שנפגע לא חצה את גדר המערכת, בזמן שהמטען הופעל. בצה"ל יבדקו אם בעתיד נכון יהיה לאפשר לחיילים לצאת מהרכב הממוגן, במקרים דומים שבהם הכוח מזהה חשודים מעברו השני של הגבול.
 
בחודשים האחרונים הושלמה הקמתו של גדוד איסוף קרבי חדש ברמת הגולן, שאמור לתת מענה גם במרחב הבעייתי שבו הונח המטען בצפון הגולן, באמצעות מערכות תצפית ומכ"ם מתקדמות שנפרסו באזור. אותן מערכות כבר רשמו הצלחה בשבועות האחרונים עם האיתור המוקדם של החוליה שהניחה מטען במרכז הרמה. אתמול, ככל הנראה, בצבא לא התקבלה התרעה מראש.

 

בגולן כמו בעזה

באוגדת הגולן החדשה מגבשים לאחרונה תפיסה מבצעית חדשה שדומה ברמת האיומים וההתמודדות איתם למתרחש באוגדות מרחביות "חמות" כמו אוגדת עזה. רשת אל-ערבייה דיווחה כי מטרת הפעולה הייתה לחטוף חייל ישראלי. מטען החבלה הכיל מאות רסיסים וכדוריות וכדי לשלול ניסיון חטיפה, תותחי צה"ל ירו פגזי מיסוך לאזור - כפי שנעשה אחרי פיצוץ המטען ביום שישי. תוך דקות טנקים המוצבים בגזרה לאורך הגבול הפגיזו מוצבים סורים, וטילי תמוז מדויקים פגעו בעמדות מעט יותר מרוחקות.

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בתקרית נפצעו ארבעה חיילים, אחד מהם באורח קשה. הוא נותח הערב בבית החולים רמב"ם בחיפה. חייל נוסף מאושפז במצב בינוני ושניים נוספים נפצעו קל. הארבעה סובלים מפציעות כתוצאה מרסיסים.

 

פרשננו רון בן ישי העריך בסוף השבוע כי חיזבאללה לא יפסיק בקרוב את ניסיונותיו לנקום את התקיפה האחרונה של שיירת הנשק המיוחסת לישראל: חיזבאללה לא יכול היה כנראה להעלים עין והוא הודיע באופן רשמי שינקום. מאז חיזבאללה מנסה לבצע פעולות שלהן מאפיינים מאוד ברורים: האחד - ניסיון לפגוע בחיילי צה"ל אבל לא באזרחים, והשני - לגרום פגיעה שלא תביא לתגובה צה"לית חריפה במיוחד, שעלולה לחייב את חיזבאללה להצית את הגזרה.

 

אתמול העריך בן ישי לפי הסימנים הראשוניים, כי הפיצוץ נגרם בשליחות חיזבאללה, אף שאין מידע ודאי על כך. לדבריו, ישראל לא יכולה להבליג, אך גם אין לה עניין להגיע למצב שבו סוריה תראה עצמה כמחויבת להגיב - וכך גם הארגונים הסלפיים והג'יהאדיסטים הסונים.

מזכ"ל חיזבאלל נסראללה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מזכ"ל חיזבאלל נסראללה(צילום: AFP)
 

גם ביום שישי האחרון ניסה חיזבאללה לנקום על הפצצת שיירת הנשק, באמצעות הנחת מטען בהר דב. אז הופעל מטען ליד כוח צה"ל בגבול לבנון, בעת שערך סיור שגרתי ליד נחל שיאון בגזרת הר דב. הכוח, שכלל כמה רכבי סיור, עלה על מטען, אולם באותה תקרית איש לא נפגע. נזק נגרם לג'יפ ושלושה חיילים פונו לבית החולים זיו בצפת כדי לשלול פגיעות הדף. בתגובה ירו כוחות הצבא עשרות פגזים לשטח לבנון.

  

כמו כן, ביום רביעי לפני שבועיים זיהה כוח צה"ל שני חמושים ליד גדר המערכת בצפון רמת הגולן סמוך למוצב חרמונית, כשניסו להניח מטען בקרבת כביש המערכת. לעבר החמושים נפתחה אש מנשק קל של כוחות חי"ר וכן ירי פגזים - וזוהתה פגיעה. גורמים צבאיים ציינו אז כי החוליה לא חצתה את הגבול ומסרו: "ככל הנראה מדובר בפעילות חבלנית בהכוונת חיזבאללה. שניים מהלוחמים של חיזבאללה נורו". באותה תקרית לא היו נפגעים לכוחות צה"ל.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 18/03/2014 23:08

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
גבול ישראל-סוריה, היום
צילום: אביהו שפירא
מומלצים