שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה את הרפורמה בתכנון ובנייה

חוק הרפורמה בתכנון ובבנייה אושר ברוב קולות במליאת הכנסת. הרפורמה נועדה להאיץ את הליכי התכנון והרישוי, במטרה להגדיל במהירות את מלאי הדירות בשוק ובכך להפחית את מחירן. לראשונה עוגן בחקיקה ראשית הסדר לקידום דיור בר-השגה במתחמי דיור שייבנו

חוק הרפורמה בתכנון ובניה התקבל אמש (ג') במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 39:21. הרפורמה נועדה להאיץ את הליכי התכנון והרישוי במטרה להגדיל את מלאי הדירות בשוק ובכך להפחית את מחירי הדיור. עיקרו של החוק, שהוביל שר הפנים גדעון סער, מעביר הרבה מאוד מסמכויות התכנון מהוועדות המחוזיות לוועדות המקומיות.

 

 

הרפורמה פוטרת מחובת היתר בניה לעבודות זעירות כגון פרגולות, שערים או דודי שמש. אבל עבודות יותר גדולות כמו סגירת מרפסות יהיו זקוקות להיתר של הוועדה המקומית תוך 45 יום. אם הוועדה לא תשיב עד אז על הבקשה, תיחשב הבקשה עצמה להיתר. גם יתר הליכי התכנון והרישוי יקוצרו ויתייעלו.

 

בניית פרגולות לא תידרוש היתר (צילום: רוני סופר) (צילום: רוני סופר)
בניית פרגולות לא תידרוש היתר(צילום: רוני סופר)

 

לראשונה מעוגן כאן בחקיקה ראשית הסדר לקידום דיור בר-השגה המחייב הכללת דירות קטנות במתחמי דיור, מתן תמריצים לבניית דיור להשכרה לטווח ארוך, וחיוב הממשלה לקבוע יעדים לשיווק דירות להשכרה לטווח ארוך במחיר מופחת. מוצעים גם תיקונים שנועדו לשיפור וייעול הליכי בניית תשתיות מסוגים שונים.

 

הסתייגויות האופוזיציה נדחו

הקואליציה דחתה ברוב קולות את עשרות ההסתייגויות של האופוזיציה. ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה: "בהליך נכון להקל סגירה של מרפסת, מכניסים בדלת האחורית דברים מזיקים או מפספסים את משבר הדיור. חסרה בחוק הסמכה לרשות המקומית לקבוע כמות ומהות של דיור בר השגה. החוק פספס את הבשורה שתתקוף את המחיר הסופי שמשלמים על הדירה. החוק לא יפתור את משבר הדיור ולא יביא להורדת מחירים".

 

ח"כ נחמן שי (עבודה): "המאבק במשבר הדיור נעשה ללא גורם מרכז וללא רעיון מכונן, וכל בוקר אנחנו מתעוררים ליוזמה חדשה שזורחת עם שחר ונעלמת באותו ערב. היוזמה של הפטור ממע"מ היא רעיון מעניין אבל כבר ברור שהוא לא ניתן ליישום אלא לנצנץ לרגע ולהיעלם. משבר הדיור הוא טראומה לאומית אבל הדרכים להבראתה מבולבלות".

 

יו"ר ועדת הפנים ח"כ מירי רגב (ליכוד-ביתנו) שהכינה את החוק אמרה ש"הכדור עובר מהכנסת לממשלה ולמוסדות התכנון בתקווה שידעו לנצל את ההזדמנות שהכנסת נותנת בידיהם. החוק מביא בשורה אך משבר הדיור עדיין רחוק מפתרון". היא ברכה את שר הפנים סער שדחף את החוק ואת שר האוצר לפיד שעזר בכך שלא פחד מהפקידים שלו, לעומת קודמו "השר שטייניץ ממפלגתי שהפיל את הצעת החוק ארבע פעמים".

 

השר סער, מוביל הרפורמה, השיב בשם הממשלה. "השיטה הקיימת מיררה וממררת את חיי האזרחים והיזמים. התפיסה הזאת פשטה את הרגל, כי אנשים בנו בלי לקבל היתרים וגם האכיפה כבר לא עובדת. אבל כאן, בפעם הראשונה לאחר 49 שנים, חוללנו שינוי אמיתי, במתן דרגות חופש לאזרח לפעול בקניינו הפרטי, ובשינוי פני התכנון ממערכת ריכוזית למערכת יעילה, דמוקרטית ואפקטיבית יותר".

 

שר הפנים התייחס גם לתכנית האחרונה של שר האוצר לפיד, על ביטול המע"מ ברכישת דירה ראשונה: "כותרות זה כותרות, ולעשות זה להעביר דברים. מבחינת עבודת הממשלה רצוי לקיים התייעצויות עם הגורמים הרלבנטיים לפני שלב הכותרות. בדרך כלל אני נותן עצות ב-4 עיניים אבל כשאני קורא על הרפורמה בעיתון, מותר לי לתת עצות מעל דוכן הכנסת".

 

למתנגדי החוק אמר השר סער: "אי אפשר להציב בכל מקום את דחליל השחיתות, ולומר שכל נבחר ציבור הוא עבריין וכל פקיד הוא מלאך. בכל מקום בו יש פקק ביורוקרטי, יש גם מאכרים, אבל הגישה הזאת רק מעצימה אותם, וכשהיא נלחמת באזרחים וביזמים, זו כבר לא מלחמה בשחיתות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
בנייה בבאר שבע
צילום: הרצל יוסף
מומלצים