שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "מסמך סודי": מה אמר נסראללה לרוסים?
  תמליל משיחה בין בכיר סורי לעמיתיו במוסקבה במאי אשתקד, חושף לטענת העיתון "א-שרק אל-אווסט" את אחורי הקלעים: מה המסר לישראל על התקיפות, ועל מה יודעים בירושלים יותר - על חיזבאללה בלבנון או בסוריה?

  סודות מחדרי החדרים של המשטר הסורי? העיתון הערבי הלונדוני "א-שרק אל-אווסט" מפרסם הבוקר (יום ד') מסמך שהובא על ידי גורמי אופוזיציה סוריים, שחושפים לכאורה את אחורי הקלעים של הבריתות של אסד, חיזבאללה ורוסיה. בין היתר, כך נטען, הבטיח המשטר בדמשק במאי 2013 להמשיך לצייד את נסראללה בנשק מתקדם.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  במסמך מובאים ציטוטים מפגישתם של סגן שר החוץ הסורי, פייסל אל-מקדאד, עם סגן שר החוץ הרוסי, מיכאל בוגדנוב, במוסקבה ב-23 במאי אשתקד, זמן לא רב אחרי אחת התקיפות שיוחסו לישראל בסוריה. לתמליל אין אישור רשמי משום מקור אחר, אך עצם פרסומו בעיתון חשוב כמו "א-שרק אל-אווסט" עשוי להעיד על אמינותו.

   

  לפי התמליל, בוגדנוב סיפר לעמיתו הסורי שנפגש בביירות עם יו"ר סיעת חיזבאללה בפרלמנט, מוחמד רעד, ועם מזכ"ל הארגון חסן נסראללה - איתו נועד באמצע הלילה עד שלוש לפנות בוקר. "נסראללה אמר לי שהחברים בסוריה הם אלה שצריכים את הנשק", מצוטט בוגדנוב שאף סיפר, על פי המסמך, כי נסראללה אמר לו: "אתם יכולים לומר לישראלים שהמקום הכי רגוע בעולם זה הגבול הדרומי של לבנון כיוון שכל תשומת הלב שלנו מוקדשת למה שקורה בסוריה ואין לנו כוונה לעשות משהו באזור הזה".

  נסראללה. ממשיכים לצייד בנשק מתקדם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  נסראללה. ממשיכים לצייד בנשק מתקדם(צילום: AFP)

  בארוחת הצהריים הציע הממונה הרוסי על מחלקת המזרח התיכון, סרגיי וירשנין , למקדאד להעביר מסר לישראלים, כיוון שהוא עומד להיפגש איתם. מקדאד השיב כי "אין לנו מסרים לישראלים" והזכיר את התקיפות שיוחסו לישראל בסוריה כמעידות על הקשר בין המורדים לישראל והניסיון שלהם לגמד בדרך זו את ההישגים של הצבא הסורי. "כפי שאתם יודעים יש מגעים ותיאום בין האופוזיציה הסורית לישראל ויש פגישות שמתקיימות בין האופוזיציה הסורית למוסד", אמר מקדאד.

   

  בוגדנוב, על פי המסמך, התערב ואמר: "נכחתי בפגישה בין נתניהו לפוטין ולצדו היה ראש המודיעין הישראלי שאמר כי יש להם בסוריה מרגלים מהימנים וכי הישראלים יודעים לגמרי מה קורה בסוריה". מקדאד השיב כי "המסר שלנו אליהם (הוא) שלא נשתוק אל מול כל תוקפנות נוספת.
  בפעם הבאה אם הם ישגרו טיל, אנחנו נשגר מספר טילים. לא נרשה להם לנצל את מצבנו ונצייד את חיזבאללה באמצעי לחימה איכותיים שהוא זקוק להם".

   

  וירשנין השיב ש"הישראלים מדגישים כי הם לא רוצים להתערב בענייניה הפנימיים של סוריה". אז טען אל-מקדאד, על פי הפרסום: "הם תוקפים אותנו ואומרים את זה. מה שהם עשו זה יותר מהתערבות ויותר מהפרה". בוגדנוב אמר כי "הם אומרים את זה וביקשו להעביר את המסר הזה כי הם לא מתערבים בעניין הסורי לטובת צד אחד נגד צד אחר, אלא הם עוקבים מרחוק. אז שאלנו אותם למה אתם תוקפים בסוריה והם ענו כי הם תוקפים את חיזבאללה. אז שאלנו אותם למה אז אתם לא תוקפים אותו בלבנון, והם ענו כי יש בידיהם מידע על חיזבאללה בסוריה יותר מאשר יש להם בלבנון".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  חסן נסראללה
  צילום: AFP
  צילום: AP
  סגן שר החוץ הסורי, פייסל מקדאד
  צילום: AP
  מומלצים