שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  20 שנות גיהנום: יום ההולדת האפל של הלבוי

  הוא זומן לכדור הארץ מהגיהנום כילד בזמן מלחמת העולם השנייה, ואומץ על ידי בריטי חביב שחינך אותו להגן על העולם מפני האופל העל-טבעי. גיבור העל שהשתתף במהפכת זכויות היוצרים בעולם הקומיקס חוגג יום הולדת 20, ואחרי כל המלחמות, המאבקים וסדרות הבת - הוא בסך הכל רוצה לשבת באיזה בר

  סדרות קומיקס ככלל מתגאות מאוד בימי ההולדת שלהן. ספיידרמן כבר בן יותר מ-50, באטמן חוגג השנה 75, וסופרמן כבר לא רחוק מה-80. בהשוואה למספרים הללו, 20 דווקא לא נראה מספר מרשים במיוחד. אך העובדה שהלבוי, החוקר העל-טבעי הטוב בעולם, נמצא בסביבה כבר מ-1994 - היא דווקא סיבה מוצלחת ביותר למסיבה.

   

   

  הלבוי - שד מהגיהנום שזומן לכדור הארץ על ידי נאצים בזמן מלחמת העולם השנייה כילד, ואומץ על ידי בריטי חביב שהקים ארגון שמטרתו להגן על העולם מפני תופעות על-טבעיות - הוא פרי מוחו של הצייר והכותב מייק מיניולה. הגיבור הופיע לראשונה ב-1993, בחוברת קומיקס שהורכבה מכמה סיפורים קצרים, אך רק במרס 94' התפרסמה החוברת הראשונה שנשאה את שמו בכותרת.

   

  הלבוי חוגג 20 שנות פעילות תחת מכחולו של מיניולה (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  הלבוי חוגג 20 שנות פעילות תחת מכחולו של מיניולה
   

  עד שנות ה-90, זכויות היוצרים של רוב גיבורי העל השתייכו להוצאות שפרסמו את עלילותיהן - מה שאפשר להן להפקיד את הדמויות בידיהם של כותבים ומאיירים מתחלפים. במקרה של הלבוי, לעומת זאת, הבעלות תמיד נותרה בידיו של מיניולה עצמו.

   

  הלבוי היה תוצר של מהפכה שהתחוללה בשנות ה-90, כאשר יוצרים החלו ליצור דמויות חדשות ומקוריות והתעקשו לשמור על זכויות היוצרים של עבודתם - וגם השתדלו לנווט את הסיפור מתחילתו ועד סופו מבלי להתחלף. זאת במטרה לשמור על רמת כתיבה גבוהה ועל היכולת לספר ולצייר עלילה ארוכה ומתמשכת.

   

  החוברת הראשונה בסדרה מ-1994. עשתה היסטוריה (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  החוברת הראשונה בסדרה מ-1994. עשתה היסטוריה
   

  הלבוי של מיניולה, שהפך בשנים האחרונות לתעשייה קטנה עם מספר רב של ספין-אופים בעולם קומיקס, סרטי אנימציה, משחקי מחשב ואף שני סרטי קולנוע בבימוי של גיירמו דל טורו ("פסיפיק רים", "המבוך של פאן"), החל את דרכו דווקא כאיור קטן וסתמי שצוייר בכנס קומיקס - בלי שום כוונה להפוך אותו למשהו מעבר לכך.

   

  כשמיניולה השתעשע עם הרעיון של יצירת קבוצת גיבורי על מקורית משלו (כפי שהיה מקובל בתקופה), הוא נזכר בשם שהוסיף ברגע האחרון לאותה סקיצה, "הלבוי" (ילד הגיהנום), וידע שיש לו בסיס מוצלח לסיפור. הרעיון המקורי שלו היה ליצור קבוצת גיבורי על תואמת אקס-מן (סדרה שהיתה אז בשיא הפופולריות שלה), שתורכב ממפלצות ומאנשים בעלי יכולות על-טבעיות. אך הכיוון הזה נזנח במהרה, כשמיניולה הבין שזה לא סוג הסיפור שהוא רוצה לספר. וגם כי הוא לא ממש מצא לקבוצת גיבורי העל שלו שם שבאמת מצא חן בעיניו. 

   

  סקיצה ראשונה לקבוצת גיבורי העל שנזנחה על ידי מיניולה (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  סקיצה ראשונה לקבוצת גיבורי העל שנזנחה על ידי מיניולה
   

  הסיפורים אותם מיניולה סיפר, ומספר עדיין, באמצעות דמותו של הלבוי, שונים מכל דבר שנכתב אי פעם בתעשיית הקומיקס. סיפורי הלבוי הנוכחיים, למשל, שעברו מרחק עצום מאותן סקיצות מקוריות של מיניולה, שואבים השראה בצורה ישירה מספרות הפאלפ. דמותו של הגיבור לבושה כבלש העוטה על עצמו מעיל ארוך, ושלרוב פותר את בעיותיו באגרופים מצוירים עם אלמנטים של אימה לאבקרפטית - כאלה שלא היו מביישים את קת'ולהו בכבודו ובעצמו.

   

  למאגר ההשפעות הנוכחיות על העלילה יש להוסיף גם סיפורים על מפלצות קלאסיות כערפדים וכאנשי זאב, ספרות בריטית ממאות שעברו, ומיתולוגיה ופולקלור מכל רחבי העולם. מיניולה רקח מכל ההשפעות הללו עלילה חדשה ומרתקת, שבמרכזה מונח בעל כורחו הגיבור שלנו - כשכל מה שהוא רוצה זה רק ללכת לשתות בכיף שלו באיזה בר בסוף יום העבודה.

   

  האימה כעולם ומלואו

  בחוברת הראשונה של הסדרה מ-1994, נחשף הקורא לקנוניה נאצית, שבראשה עומד המכשף הרוסי הבלתי ניתן להריגה ראספוטין. מטרתה של המזימה: לשחרר מכלאו את הדרקון - שהוא למעשה שבעה יצורי ביעותים של אימה בלתי נתפסת, שישמידו את העולם בעזרת 369 הצאצאים שלהם. הלבוי, שמגלה ששמו האמיתי הוא אנונג און ראמה ("חיית האפוקליפסה" על פי הסדרה) הוא המפתח לכלאו של הדרקון. מהסיפור הראשון העלילה רק הולכת ומשתפרת, כשמיניולה מרחיב את העולם אותו מאכלס הלבוי, ומוסיף לו רבדים נוספים ודמויות מרתקות.

   

  עטיפת הקומיקס של אייב סאפיין. סדרות שנולדו בזכות הלבוי (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  עטיפת הקומיקס של אייב סאפיין. סדרות שנולדו בזכות הלבוי
   

  אך אם לא די ב-20 שנים של כתיבה מעולה, בנוסף למלאכת הסיפור מיניולה גם אייר בעצמו את רוב עלילותיו של הלבוי, ולא בכדי הוא נחשב לאחד מהמאיירים המובילים בתחום גיבורי העל. ההבנה שלו בבניית קצב ומתח, לצד השימוש האמיץ בצללים, בצבע שחור ובקו דק ומעט עקום, הופכים כל חוברת פרי עטו ליצירת אמנות. בחלוף השנים, לא מעט ציירים ניסו לחקות את את הקסם שבסגנון של מיניולה. באיורים שלו, כך נראה, יש מצד אחד פשטות מאוד גדולה - אבל מצד שני, אף אחד לא באמת מצליח לשחזר אותה. 

   

  ב-20 שנותיו של הלבוי העולם העשיר שסביבו גם זלג לסדרות קומיקס נוספות - וגם במקרים שבהם אלה צוירו ונכתבו על ידי יוצרים אחרים, מיניולנ תמיד היה שם עם יד על הדופק. הדבר הפך את היקום שברא לאחד מהמפותחים ביותר בעולם הקומיקס.

   

  הסקיצה הראשונה בהחלט של הגיבור. ככה זה התחיל (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  הסקיצה הראשונה בהחלט של הגיבור. ככה זה התחיל
   

  BPRD, או בעברית - "הלשכה למחקר והגנה על-טבעית", היא סדרת קומיקס שבמרכזה הארגון שהקים אביו המאמץ של הלבוי, ומספרת על הסוכנים הבולטים - ביניהם אליזבת' שרמן ששולטת באש בכוח המחשבה, יוהן קראוס שהוא מדיום גרמני חסר גוף המסוגל לתקשר עם המתים, ואייב סאפיין, איש אמפיבי שזכה באחרונה לסדרה משלו, שדרכה הוא מנסה לגלות כיצד הוא קשור לנבואת סוף העולם. הטון של הסדרה הזו מאוד קודר, כשהיא מציגה את מאמצי הסוכנים להגן על העולם מפני זוועות שונות ומשונות, בקרב שנראה אבוד מראש.

   

  BPRD עצמה הובילה לסדרת בת אחרת, המספרת על ימיו המוקדמים של הארגון בשלהי מלחמת העולם השנייה. סדרה זו התגלגלה אף היא לכדי סדרת קומיקס נוספת, המתמקדת בסיפורו של סוכן ספציפי ובמלחמתו בערפדים.

   

  סביב עולמו של מיניולה ישנן עוד סדרות רבות שעוסקות, בין היתר, בגיבור על במסורת ספרות הפאלפ בשם לובסטר ג'ונסון, שמנחית צדק אלים על ראשיהם של מרגלים נאצים; או באדם בחליפת ברזל שנלחם באויבים מעבר לקווי האויב; ובחוקר על-טבעי בשם אדוארד גריי שחיי בתקופה הוויקטוריאנית. כל הסדרות הללו עצמאיות ועומדות בפני עצמן, בזמן שהן מאכלסות את אותו יקום ראשוני של הלבוי, ותומכות זו בזו מבחינה עלילתית. לכן זה די שכיח להיתקל בדמות מסדרה אחת בהופעת אורח בסדרה אחרת.

   

  לכבוד חגיגות ה-20 פרסמה Dark Horse, הוצאת הבית של הלבוי, ספר אמנות המורכב מאיורי קומיקס ומסקיצות של מיניולה, המסכמים את שני העשורים של עבודתו ושל החוקר מהגיהנום. כך שאם לא יצא לכם עדיין לגלות את עולמו האפל של הגיבור הזה, על שלל יצוריו, יום הולדת עגול זה תמיד זמן מתאים להתחיל.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עטיפת הקומיקס
  הלבוי. כבר עשרים שנה שהוא שומר עלינו
  עטיפת הקומיקס
  לאתר ההטבות
  מומלצים