שתף קטע נבחר

כיל תובעת את המדינה: הפרת תנאי הזיכיון

חברת מפעלי הים המלח שבבעלות כימיקלים לישראל הגישה למדינה כתב תביעה, בטענה כי החלטת שר האוצר לפיד על הקמת ועדת ששינסקי 2, לבחינת גובה התמלוגים שמשלמת החברה, מהווה הפרה של תנאי הזיכיון. החברה תובעת בגין הנזק שנגרם לה וכל נזק עתידי שייגרם לה כתוצאה מהמהלך

חברת מפעלי הים המלח (מי"ה) שבבעלות כימיקלים לישראל (כיל) הגישה למדינת ישראל כתב תביעה במסגרת הבוררות שמתקיימת ביניהן סביב היקף התמלוגים שמשלמת החברה למדינה במסגרת הזיכיון להפקת אשלג ממי ים המלח.

 

 

על כי כתב התביעה, במפעלי ים המלח טוענים כי החלטתו של שר האוצר, יאיר לפיד, על הקמת ועדת בדיקה (ועדת ששינסקי 2) שתבחן מחדש את גובה התמלוגים שמשלמת החברה, מהווה הפרה של תנאי הזיכיון. במי"ה טוענים, כי פעולת הוועדה מהווה הפרה של שני תנאים מרכזיים בשטר הזיכיון: האחד קובע את גובה התמלוגים והשני קובע כי בכל מקרה של מחלוקת לגבי גובה התמלוגים יש לפנות להליך של בוררות.

 

על פי כתב התביעה, בכיל רואים בהקמת הוועדה הליך חד צדדי שבו נקטה המדינה כדי להעלות את שיעור התמלוגים שהיא גובה בגין הפקת אשלג ממי ים המלח ומבקשים לתבוע את המדינה בגין הנזק שנגרם לה וכל נזק עתידי שייגרם לה כתוצאה מההפרה, לכאורה. 

 

בכיל מתחו ביקורת על ששינסקי

ביולי האחרון הודיע שר האוצר על הקמת הוועדה לבחינת שיעור התמלוגים ממשאבי טבע, בראשות הפרופ' איתן ששינסקי. הוועדה מוסמכת לבחון את גודל הנתח שמקבלת המדינה ברווחים משימוש בכל משאבי הטבע בשטחה של מדינת ישראל, למעט הגז הטבעי והנפט (נושא שהוסדר כבר במסגרת פעילותה של ועדת ששינסקי הראשונה).

 

אחד הנושאים המרכזיים שעומדים על הפרק במסגרת פעילות הוועדה, הוא שיעור התמלוגים שמשלמת חברת כימיקלים לישראל על רווחי מפעלי ים המלח. בכימיקלים לישראל מתחו ביקורת על פעילות הוועדה מרגע הקמתה, בעיקר בטענה כי אין מקום לבחון מחדש את היקף התמלוגים שמשלמת החברה, כאשר רק שנה לפני כן נחתם הסכם בין האוצר לחברה על העלאת התמלוגים.

 

כמו כן, מתחו בחברה ביקורת על כך שפרופ' ששינסקי התבטא בראיון ל-ynet כחצי שנה לפני הקמת הוועדה ואמר כי יש מקום להעלות את התמלוגים שמשלמת החברה.

 

לאחר הקמת הוועדה פנתה החברה למשרד האוצר בבקשה כי המסקנות שיתקבלו בנוגע לתמלוגים בים המלח יחולו רק לאחר תום תקופת הזיכיון שניתן לכימיקלים לישראל, כלומר, בשנת 2030. לפני כחודשיים קיבלה החברה תשובה שלילית מהמדינה על בקשתה זו, ובעקבות זאת בחרה לתבוע את המדינה על הנזק הכספי שצפוי להיגרם לה בגין החלטות הוועדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבטלנה ברגר
מפעלי ים המלח
צילום: סבטלנה ברגר
מומלצים