שתף קטע נבחר

ארה"ב: מאוכזבים שיעלון לא התנצל

שר הביטחון הסתפק בהבהרת הביקורת שלו נגד הממשל האמריקני בשיחה עם מקבילו הייגל, אולם לדברי דוברת מחלקת המדינה, "התנצלות הייתה אמורה להיות הצעד הטבעי. אנו מודאגים מדפוס התנהגותו"

יעלון הסתפק בהבהרה על דבריו נגד הממשל האמריקני, אולם בוושינגטון לא מתרשמים: "ארה"ב מאוכזבת מכך שלא קיבלה התנצלות", הצהירה אתמול (ו') דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי. שלשום דווח כי שר הביטחון משה (בוגי) יעלון שוחח עם מקבילו האמריקני והצהיר כי "בדבריי לא הייתה כל התרסה או ביקורת או כוונה לפגוע בארצות הברית או ביחסים איתה", אולם אנשיו הדגישו כי הייתה זו שיחת הבהרה ולא התנצלות.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

בתגובה, הצהירה אתמול הדוברת סאקי כי מזכיר המדינה ג'ון קרי ומזכיר ההגנה צ'אק הייגל "היו ברורים בהבעת חוסר שביעות הרצון שלהם מההערות האלו, והתנצלות הייתה צריכה להיות צעד טבעי בתגובה לכך". היא הבהירה כי אף ששיתוף הפעולה עם ישראל מתקיים כסדרו, בייחוד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם השליח המיוחד מרטין אינדיק, "אנו מודאגים מדפוס התנהגותו של יעלון". לדבריה, "הערותיו, כמו שהצהרנו כמה פעמים בעבר, לא משקפות את היחסים בינינו לישראל".

יעלון וקרי. "המזכיר הבהיר את חוסר שביעות רצונו" (צילום: שגרירות ארה"ב) (צילום: שגרירות ארה
יעלון וקרי. "המזכיר הבהיר את חוסר שביעות רצונו"(צילום: שגרירות ארה"ב)
 

בהודעה מטעם יעלון שלשום נאמר כי הוא דן עם הייגל בהתפתחויות ובאירועים האחרונים באזור, ובפרסומים בתקשורת בשלושה הימים האחרונים. השיחה בין השניים התקיימה לאחר שקרי שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ומחה באוזניו על דבריו של יעלון. בעקבות זאת, קיים נתניהו שיחה עם יעלון והשר התחייב שיבהיר את דבריו בפני האמריקנים.

 

סאקי גם ציינה אז בהתייחסה לשיחת קרי ונתניהו כי "שוררת אצלנו מבוכה מהנוהג של יעלון להגיב על מגוון נושאי ביטחון". על פי ההודעה ממשרד הביטחון, מזכיר ההגנה הייגל אמר ליעלון באותה שיחה: "אני מודה לך על ההבהרה ואני מכיר בכך שחלק מהדברים הוצאו מהקשרם. אני מעריך את היחסים האישיים בינינו ואת היחסים בין המדינות ומעריך את דבריך על המחויבות ליחסים אלו".

 

עם זאת, בכיר בממשל האמריקני הבהיר מוקדם יותר אתמול כי "השר יעלון לא הציע כל התנצלות בפני המזכיר הייגל או גורם אחר בממשל על הערות הפוגעניות והמאכזבות שלו, שלא משקפות את עומק שיתוף הפעולה הביטחוני והקשר המתמשך בין ארצות הברית לישראל".

 

בחודשים האחרונים צוטט יעלון כמה וכמה פעמים מתבטא בחריפות נגד ארצות הברית. לאחר שטען בעבר בשיחות סגורות כי קרי "משיחי ואובססיבי", המשיך יעלון למתוח ביקורת על הלחץ האמריקני בסוגיית המשא ומתן. השבוע צוטט יעלון כמי שחוזר שוב על דברים קשים נגד "החולשה האמריקנית", דבר שעורר זעם במחלקת המדינה.

 

בעקבות אותם דברים תקף גורם אמריקני רשמי בחריפות את שר הביטחון ואמר כי דפוס הפעולה שלו "חותר תחת יחסי המדינות". לדבריו, "היינו המומים מדבריו, שמציבים בבירור סימן שאלה באשר למחויבותו ליחסי ארצות הברית וישראל. זהו חלק מדפוס פעולה מטריד שבו יעלון מזלזל בממשל האמריקני ומעליב את בכיריו".

 

התגובה של אנשי יעלון לא איחרה לבוא. אלו האשימו את הממשל האמריקני בניסיון לפגוע בו פוליטית. "האמריקנים מכנים אותו 'אגוז קשה לפיצוח' 'וקיצוני', אך בפועל הוא עומד איתן אל מול מה שהוא מזהה כסכנה לביטחון המדינה והאזרחים", אמרו בסביבת שר הביטחון. "יעלון תמיד מדגיש את הקשר ההדוק עם ארצות הברית ואת חשיבותו, אבל מעלה כל מיני סוגיות אסטרטגיות שהוא רואה כמי שבגללן נגרם נזק לארצות הברית. הוא אומר את הדברים כבר המון זמן, וזה מעולם לא הפריע לאיש. אבל כעת מחפשים להתנגח בו בכל מיני הזדמנויות".

פורסם לראשונה 21/03/2014 21:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
שר הביטחון יעלון
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מומלצים