שתף קטע נבחר

'המחבל היה פצצה מתקתקת. התנהל שם קרב'

מתחקיר ראשוני של התקרית בג'נין, שבה נהרג מבוקש ושני פלסטינים נוספים, עולה כי המחבל ירה לעבר הלוחמים מחלון הבית והרג כלב שהוכנס לבית. למקום הגיעו במהירות עשרות חמושים. גורם צבאי: "יכלו להיות פה גם 15 הרוגים פלסטינים"

קרב לילי בג'נין: במערכת הביטחון הגדירו את חמזה אבו אלהיג'א, פעיל חמאס שנהרג לפנות בוקר (שבת) במחנה הפליטים של ג'נין יחד עם שני פלסטינים נוספים בפעולות כוחות הביטחון, כ"פצצה מתקתקת".

 

עוד סיפורים חמים בפייסבוק של ynet

 

מתחקיר ראשוני של האירוע שנערך באוגדת איו"ש עולה כי בימים האחרונים נערך מעקב אחר תנועותיו של המבוקש אחרי מצוד של חודשים. הלילה אותר המבנה שבו הסתתר המחבל, בתוך מחנה הפליטים ג'נין. את הבית כיתרו כוחות ימ"מ ולמעטפת מסביב נפרסו כוחות מהגדוד החרדי נצח יהודה מחטיבת כפיר, חיילי גבעתי ושוטרי מג"ב. על הכוחות פיקד אל"מ אורן זיני, מפקד חטיבת מנשה.

 

 

התחקיר העלה כי ברגע שפרצו הלוחמים פנימה נורה לכיוונם צרור על-ידי המחבל שלא פגע בהם. הלוחמים קראו ליושבי הבית לצאת ממנו וירו לעבר המשקופים. במקביל, המחבל המשיך לירות מחלון הבית לעבר הלוחמים. תוך כמה דקות הגיעו למקום עשרות חמושים פלסטינים, שפתחו באש לעבר לוחמי מג"ב וחיילי צה"ל. בשלב זה כח ימ"מ הכניס לבית כלב תקיפה, שנורה למוות על-ידי המחבל.

 

כעבור זמן קצר יצא אלהיג'א מהבית תוך שהוא יורה לעבר הכוח. מהירי נפצעו קל שני לוחמי ימ"מ. השניים השיבו באש לכיוונו של המחבל והרגו אותו. כל העת התכונן הכוח לפעולות נוספות כמו להרוס את המבנה שבו הסתתר המבוקש. "מסביב התנהל קרב בין חמושים לכוחות המעטפת. זו לא הייתה הפרת סדר", הדגיש גורם בכיר בפיקוד מרכז. "יכלו להיות פה גם 15 הרוגים פלסטינים וכולם היו נהרגים לפי דין ובהתאם להוראות הפתיחה באש". אותו גורם הוסיף כי לכן הכוחות, פעלו במידתיות. הוא אמר עוד כי שני ההרוגים הנוספים והפצועים מוכרים לכוחות הביטחון כפעילי טרור.

 

הבית שבו הסתתר המבוקש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הבית שבו הסתתר המבוקש(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

גופותיהם של ההרוגים בג'נין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גופותיהם של ההרוגים בג'נין(צילום: AFP)

 

במקביל, בעקבות הודעת חמאס לפיה הרשות הפלסטינית סייעה לצה"ל בחיסול המבוקש, אמרו בצבא כי רק לאחר שהכוחות כיתרו את המבנה, התבקשו פעילי המנגנונים באזור להישאר במשרדיהם ולא לצאת מהם.

 

הגורם ציין עוד כי "מדובר בסיכול פיגוע של 'פצצה מתקתקת' ולא עוד מעצר. המבוקש הוכוון על-ידי

 גורמי חמאס בעזה, בהם גם ממשוחררי עסקת שליט, לבצע פיגוע ירי בטווח זמן מיידי על התנחלות ובמקביל על כוחות צה"ל". עוד אמר הגורם הצבאי כי למרות שמחנה הפליטים ג'נין נחשב למעוז של הפתח, חמאס והג'יהאד האיסלמי פלסטיני בנו בו תשתיות טרור ופעילות נרחבת.

 

באוגדת איו"ש נערכים להלוויותיהם של השלושה, ומתכוננים להתמודדות עם הפרות סדר גם במוקדי חיכוך נוספים בגדה. "בהסתכלות ארוכת טווח אנו מזהים הסלמה ועלייה בהיקף הפעולות אליהם הורגלנו בשנים האחרונות, אך ברמה נשלטת ורוב האירועים הם בהתארגנויות מקומיות או על-ידי מחבלים בודדים", ציין הגורם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים