שתף קטע נבחר

אבו מאזן: "ישראל מתנערת משחרור אסירים"

הנשיא הפלסטיני נאם בליגה הערבית והאשים את ישראל בניסיון להתחמק מהפעימה הרביעית של שחרור אסירים: "זה מאשר את חוסר הרצינות שלה". על הדרישה להכרה במדינה יהודית אמר: לא מוכנים אפילו לדון בכך

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן נשא אמש (יום ג') נאום תקיף ופסימי בפני הליגה הערבית, שממחיש את המשבר שבו נמצא המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. בין היתר, הוא האשים את ישראל בניסיון להתחמק מהתחייבויותיה, נוכח הביקורת על השחרור הצפוי של אסירים בפעימה הרביעית. "הממשלה הישראלית מנסה להתנער מהסכם שהיא עשתה עם הממשל האמריקני לשחרור האסירים הפלסטינים", הוא הצהיר בכינוס בכוויית. "זה רק מאשר את מה שאנחנו אומרים על חוסר הרצינות או הרצון של ישראל לסגת ולעשות שלום".

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

בנאום טען עוד אבו מאזן כי ישראל לא מעניקה הזדמנות למשא ומתן אלא רק מנצלת אותה כדי להכשיל את המאמצים האמריקניים להגיע להסדר. לדבריו, העמדות שישראל מציגה בשיחות המדיניות רק מאששות את חוסר רצונה לסיים את הכיבוש ואת מאמציה להנציח ולבסס אותו בדרכים שונות.

אחת הדרכים לכך, לדברי אבו מאזן, היא המצאת תנאים חדשים שבעבר לא היו קיימים כמו ההכרה בה כמדינה יהודית. אבו מאזן הדגיש כי זה תנאי שהפלסטינים מסרבים אפילו לדון בו. "אנחנו רוצים מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים על כל גבולות 1967 - שתהיה מדינה עצמאית וריבונית על אדמותיה, המרחב האווירי שלה, המעברים שלה, המים והמשאבים שלה - וכן פתרון צודק ומוסכם לסוגיית הפליטים", אמר.

 

הח"כים לוחצים על נתניהו לבטל את הפעימה

אבו מאזן הוסיף כי הפלסטינים ממתינים להצעות אמריקניות שיהיו תואמות לעקרונות החוק הבינלאומי ומחויבות למסגרת זמנים מוגדרת שאינה נתונה לפרשנות. כמו כן, הוא דרש כי יישומו של ההסכם יהיה כרוך בערבויות בינלאומיות ברורות שיביאו לסיום הכיבוש הישראלי. "איננו זקוקים למעגל חדש של הסכמים שישראל תקבור אותם תחת סדרה של תנאים, הסתייגויות, הסברים ופרשנויות", הוסיף.

 

שלשום נשלח לראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב שבו דרשו חברי כנסת מהאופוזיציה להקפיא את הפעימה הרביעית של שחרור המחבלים המתוכננת לסוף החודש. את המכתב יזמו חברי הכנסת חיליק בר ועמר בר לב (העבודה), והם הציעו שבמקום שחרור האסירים, תוקפא הבנייה בהתנחלויות כל זמן שמתנהל מו"מ עם הפלסטינים.

 

עוד קודם לכן איים סגן שר הביטחון ח"כ דני דנון, כי יתפטר אם ישוחררו מחבלים פלסטינים. בנוסף, חתמו כ-30 חברי כנסת משורת סיעות על מכתב שהובילה ח"כ מירי רגב וקורא לנתניהו לשחרר אסירים יהודיים "לאומיים", כצעד נגדי לשחרור המחבלים הערבים. בין החותמים על המכתב - רגב, יריב לוין, צחי הנגבי, חיים כץ ומשה פייגלין מהליכוד, דוד רותם, רוברט אילטוב ושמעון אוחיון מישראל ביתנו, אנשי הבית היהודי שולי מועלם, יוני שטבון וזבולון כלפה ומרבית חברי סיעות ש"ס ויהדות התורה.

 

קרי עוזב את אובמה כדי להיפגש שוב עם אבו מאזן

במקביל, נודע כי מזכיר המדינה ג'ון קרי יקטע את ביקורו באירופה לצד הנשיא ברק אובמה, לטובת פגישה נוספת עם אבו מאזן בירדן. קרי אמור להמריא היום מרומא לעמאן ולהיפגש שם עם הנשיא הפלסטיני, בניסיון לשכנעו להאריך את השיחות עם ישראל מעבר לתאריך היעד באפריל.

 

מוקדם יותר פורסם כי הליגה הערבית מתכוונת להכריז היום בסיום הוועידה על "סירוב מוחלט להכיר בישראל כמדינה יהודית". בהודעה יכריז הארגון כי הוא "דוחה את כל הניסיונות ללחוץ על ההנהגה הפלסטינית" - רמז לניסיונות האמריקניים להמשיך את המשא ומתן המדיני גם אחרי סיומם של תשעת החודשים שהוקצבו לו. כמו כן, הליגה הערבית תקרא למדינות ערב להעניק סיוע חודשי בסך 100 מיליון דולר לרשות

הפלסטינית.

 

לפני כשבועיים מתח קרי ביקורת גלויה על הדרישה החד-משמעית של ראש הממשלה בנימין נתניהו להכרה במדינה יהודית. "אני חושב שזו טעות של כמה אנשים להעלות את זה שוב ושוב כהחלטה הקריטית לגבי יחסם לאפשרות של מדינה ושלום", אמר. הוא הזכיר כי הכרה של העולם ושל הפלסטינים בישראל כמדינה יהודית כבר ניתנה בהזדמנויות שונות, ורמז שנושא המדינה היהודית הוא קלף מיקוח פלסטיני במשא ומתן עם ישראל.

 

בפסגת הליגה הערבית נאם גם המזכ"ל נביל אל-ערבי, שהצהיר כי הליגה הערבית צריכה למצוא דרכים חדשות להיאבק בישראל, חלופות מסורתיות וחדשות. הוא גם טען כי המאמצים הקדחתניים של הממשל האמריקני לא נושאים פרי בגלל המדיניות הישראלית, שמטרתה בין היתר היא לבזבז זמן. אל-ערבי הגדיר את המצב בשטחים כ"משטר אפרטהייד", וטען כי מדובר באחד מאחרוני מעוזי הקולוניאליזם במאה ה-21.


פורסם לראשונה 25/03/2014 19:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים