שתף קטע נבחר

החדשנות שבאדם תנצח: סיכום יום המדע

מאריכות חיים, דרך עידוד נוער למדע ועד המוח שיפענח את חקר המוח. יום המדע הישראלי חשף את הקהל לשלל פיתוחים ורעיונות מדעיים

יום המדע הישראלי נפתח השבוע (ג') באירוע גאלה למדענים בנוכחות שרי מדע מרחבי העולם וראש הממשלה בנימין נתניהו. היום המשיך בעשרות אירועים שהתקיימו בכל רחבי הארץ למבוגרים ולנוער. האירועים ננעלו אמש בהרצאות בנושא חקר המוח במעמד נשיא המדינה שמעון פרס. ynet ליווה את יום המדע של משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל, והעביר את האירועים בשידור חי.

 

 

אירועי יום המדע

בשעות הבוקר הציבור זכה לצפות במשגרים של מערכת כיפת ברזל בכיכר רבין שהפכה לכיכר החדשנות. באירוע אמר שר המדע יעקב פרי, כי "המדע והטכנולוגיה לא רק שומרים על ישראל, אלא מהווים חלק בלתי נפרד מהחברה והתרבות הישראלית". מולי אדן, נשיא אינטל ישראל, נאם בפני תלמידים ואמר "למוח האנושי יש הרבה תכונות שהמחשב עדיין לא יכול לעשות. הפער בין המעבדים שלנו למוח שלכם הולך ומצטמצם. ולא יירחק היום שבו נפתח מחשב שיהיה לו יכולות של מוח האדם".  

 

באירוע פתיחת יום המסחר של הבורסה שנערך באוניברסיטת תל אביב, אמרה נגידת בנק ישראל קרנית פלוג כי "המדיניות שלנו היא להרחיב את השימוש בסלולר לתשלומים מתקדמים", וכי "לבנק ישראל נקבע תפקיד שזהו להסדיר את מערכת התשלומים והסליקה של המשק. זה כולל גם פיתוח מערכות שיש להן חשיבות מערכתית. מערכת זהב, זיכויים ותשלומים בזמן אמת". פלוג הציגה את השטרות החדשים של 50 שקלים וסיפרה כי "אחד מאמצעי הבטחון על השטר הוא "כיתוב באותיות זעירות, ובו מופיע כל השיר של טשרניחובסקי "הוי ארצי מולדתי"".

 

סטארטאפיסטים מצליחים ובכירים בחברות טכנולוגיות מובילות דיברו על מדע במרכז היזמות של רשת עמל חדרה וייעצו לתלמידים על אפליקציות שפיתחו. מנכ"ל רשת עמל, רוית דום: "אנחנו צריכים לתת לכם זמן פנוי ליצירה. לא מעט בתי ספר מזימים אומנים ואנשי בידור ואנחנו מאמינים בתרבות אחרת - להביא אנשי מדע, יצירה ויזמות שתלמדו מהם".

 

שר החינוך שי פירון אמר באירוע לרגל יום המדע שהתקיים בטכניון כי "חשוב לעורר את המודעות למדע, ולייצר מחויבות לערכים שהמדע מייצג. מדינת ישראל לא תוכל להתמודד עם המחסור במשאבי טבע אם לא תחזק את תחום המדע". עוד הוא ציין כי "אנחנו חייבים להחזיר את המדעים הקלאסיים הטהורים לבתי הספר. הם הבסיס לכל פיתוח. במקצועות אלה יש בסיס להעצמה והעשרה. אם לא נחזיר את התחומים למרכז השיח, וניתן להם את כלי העבודה הבסיסיים ביותר, אנחנו מפספסים בגדול". 

 

החוקר הבריטי פורץ הדרך ד"ר אוברי דה גריי, התארח בבר אילן ודיבר על הסוד לאריכות ימים. לדבריו, אם מתייחסים לזיקנה כמו אל כל מחלה אחרת, יש סיכוי לבצע טיפול רפואי וטיפול מניעתי שיאריך את חיינו. שר הביטחון לשעבר אהוד ברק, מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו, שר המדע יעקב פרי ועוד, נאמו במכון למחקרי ביטחון לאומי INSS, כחלק מאירועי יום המדע. על הפרק: הקשר ההולך ומתהדק בין הטכנולוגיה לביטחון.

 

באירוע שנערך לזכרו של צבי ינאי ז"ל, שהיה מנכ"ל משרד המדע, שחזרו מדענים את השיחות שקיימו איתו ונכנסו לספרו. פרופ׳ רפי מלניק, המשנה לנשיא המרכז הבינתחומי הרצליה אמר "הדמות של צבי חסרה לנו. חשוב לזכור אותו ואת פועלו ולהתגעגע לכך שדמות דומה תצוץ בחברה ותמלא את מקומו".

 

נשיא המדינה שמעון פרס השתתף באירוע שנעל את יום המדע ויום השידורים, ואמר כי "המוח הוא המכשיר המתוחכם ביותר שיש לנו. אבל יש בעיה איתו. הוא מאפשר לנו ליצור מוח מלאכותי, ומצד שני הוא לא מאפשר לנו להבין כיצד הוא פועל", כך אמר נשיא המדינה שמעון פרס, לקראת סיום אירועי יום המדע הישראלי באירוע על פריצות דרך בחקר המוח, "אם נבין כיצד המוח פועל נוכל לא להיות קורבן להחלטות של המוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים