שתף קטע נבחר

אנשי אולמרט על הקלטת: "עוד כזבים של זקן"

דרמה משפטית רגע לפני הכרעת הדין בהולילנד. לאחר שזקן מסרה לחוקרים קלטת שבה מתועד לכאורה ניסיון לשבש הליכים, תוקפים אנשי אולמרט: היא קיבלה שוחד וכעת מנסה למלט את עצמה. מקורב לזקן: זה יחזור אליו כמו בומרנג

ארבע שנות חקירה ומשפט בפרשת הולילנד היו צפויות להגיע לשיא דרמטי ביום שני הקרוב, עם הכרעת הדין במשפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ושל ראש לשכתו בעבר, שולה זקן. אבל בימים האחרונים מתהווה דרמה לא פחות גדולה. לפי מקורביה, זקן - שעמדה לצדו של אולמרט במשך עשרות שנים - העבירה אתמול (יום ד') לחוקרים קלטת שבה לכאורה נשמע ראש הממשלה לשעבר מנסה לשבש הליכי משפט. הכרעת הדין כבר כתובה, אבל בעקבות ההתפתחויות החדשות לא ברור אם היא אכן תימסר ביום שני, כמתוכנן.

 

אותה הכרעת דין, שנכתבה על ידי השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בתל אביב, תודפס מחר בבוקר ב-16 עותקים, לקראת ההקראה המתוכננת. עקב העובדה שהכרעת הדין כבר נכתבה, קטן מאוד הסיכוי כי זקן תתבקש להעיד לפני כן. הדרגים הבכירים בפרקליטות המדינה עודכנו בעדות שמסרה זקן, ונוכח לוח הזמנים הצפוף צפוי שיתקבלו החלטות בזמן הקרוב מאוד.

מקורבי אולמרט: "זקן מנסה למלט עצמה מאימת הדין" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מקורבי אולמרט: "זקן מנסה למלט עצמה מאימת הדין"(צילום: מוטי קמחי)

בעקבות עדותה של זקן במשך שעות במשרדי להב 433 בלוד, תקפו מקורבי אולמרט בחריפות את ראש הלשכה בעבר. "אין שקר ואין המצאה ששולה זקן לא בוחלת בהם, בניסיון למלט עצמה מאימת הדין", אמרו המקורבים ל-ynet. "זקן קיבלה כספי שוחד בסך מאות אלפי שקלים, ששימשו אותה לכיסוי משכנתה, קניית תכשיטים, ריהוט לביתה ואפילו לחסכונות ילדיה - והכול ללא ידיעת מר אולמרט. היא גם הודתה בכך".

 

על הקלטות הסתר אמרו: "בניסיון של הרגע האחרון להציל את עצמה, מטילה זקן עוד סיפור כזב למערכה, בפעם המי יודע כמה, לאחר שכל הסיפורים האחרים שלה נמצאו ראויים לפח. גם לסיפור החדש אין ידיים ואין רגליים והוא יופרך על נקלה. לאחר שייוודעו העובדות לאשורן יהיה ברור גם לזקן שאפשר לעבוד על חלק ממערכות האכיפה חלק מהזמן - אבל אי אפשר לשקר לכולם כל הזמן. אולמרט לא שיבש הליכי משפט, ולא גרם לשולה לומר דבר זה או אחר או לנקוט צעד כזה או אחר - והדברים יוכחו בצורה הברורה ביותר".

 

פרופ' רבינוביץ': "לזקן נפתחות העיניים"

גם מקורביה של זקן לא שתקו. הפסיכיאטר ד"ר אילן רבינוביץ' סיפר הלילה בערוץ 2 כי ניהל לא מעט שיחות לאחרונה עם זקן: "היא לא הייתה מטופלת שלי מעולם, אבל הציבור צריך לדעת את גרסתה, כי בכל זאת מדובר בראש ממשלה לשעבר ובמי שמתיימר לחזור להיות ראש ממשלה. זקן ואולמרט במשך 30 שנה היו, לדעת שולה זקן, גוף אחד והיא עוברת עכשיו תהליך הדרגתי של ספרציה והיפרדות. לאט-לאט נפתחות לה העיניים וזה יחזור כבומרנג לאולמרט כי יש לה חומר. יש לה חומר נגד אולמרט, כמי שהייתה אשת סודו במשך 30 שנה. 30 שנה היא הלכה איתו יד ביד, כמנהלת לשכתו, כראש עיר, כשר וכראש ממשלה".

פרופ' רבינוביץ': אולמרט התעלם ממנה לחלוטין באירוע חברתי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פרופ' רבינוביץ': אולמרט התעלם ממנה לחלוטין באירוע חברתי(צילום: מוטי קמחי)

ד"ר רבינוביץ' אמר כי זקן "נהנתה מהכוח והתהילה והיו כאן יחסים סימביוטיים מאוד חזקים. היא נשכבה על הגדר בשבילו, ובמשפט הקודם היא הורשעה והוא יצא זכאי. יש לו עורכי דין מצוינים. גם לזקן עורך דין מצוין, עו"ד בר-טל, אבל היא סירבה להקשיב לעצותיו. מה שקורה בחודש האחרון ואת זה אני יודע בוודאות, הוא שהיא עוברת תהליך דרמטי. זה התחיל מזה שהיא פגשה את אולמרט באירוע חברתי, והוא התעלם ממנה לחלוטין. אולמרט, לדבריה, נפגש איתה בביתה כמה פעמים בשנה האחרונה, ונשבע לה ולילדיה שהוא ידאג להם, כל עוד היא תשמור על זכות השתיקה בעניינו. קודם היא לא הייתה בשלה לתת למשטרה מה שיש לה. יש לה חומר ויש סיכוי שיש שופטים בירושלים ואולי נראה את אהוד אולמרט לא בבלפור, אולי נמצא אותו במקום אחר".

 

בפני מערכת אכיפת החוק ישנן כרגע שלוש אפשרויות: הראשונה היא לפעול לעצירת הכרעת הדין בבית המשפט המחוזי בתל אביב, שאמורה להינתן ביום שני הקרוב. האפשרות השנייה היא להמתין לאחר הכרעת הדין ולהחליט מה לעשות עם החומר שמסרה זקן, והאפשרות השלישית היא לא להשתמש בחומר של זקן, בין היתר אם יוחלט כי אין בדברים שהובאו בהקלטת הסתר שביצעה זקן משום עבירה פלילית.

 

זקן תהיה עדת מדינה?

זקן העידה אמש שעות, במסגרת המאמצים האחרונים של הפרקליטות לקבל חומר מרשיע על אולמרט. גם לפני כחודשיים היא העידה במשטרה נגד אולמרט כדי להפוך לעדת מדינה במשפט הולילנד ולזכות להקלות בעונשה, אלא שאז קבעה הפרקליטות כי החומרים שסיפקה כוללניים מדי, לא נתמכים בראיות חיצוניות וכי המועד שבו בחרה לשתף פעולה מאוחר מדי.

 

הפעם, אם יחליטו גורמי האכיפה כי בעדות שמסרה זקן במשטרה אכן יש ראיות תומכות, צפויה להיפתח חקירה חדשה נגד אולמרט ואחרים שאותם הזכירה זקן כמעורבים בפרשה החדשה. פרשה זו קשורה באופן עקיף למשפט הולילנד - שיבוש הליכי משפט לכאורה על ידי אולמרט, בשנים 2013-2012. הקלטות הסתר, אם אכן הוגשו, עשויות להיות בסיס לחקירה, שצפויה להימשך חודשים. רק אחר כך יוחלט במשטרה ובפרקליטות אם להגיש כתב אישום גם בפרשה זו.

 

בכל מקרה, גם אם זקן תחתום על הסכם עד מדינה, הוא יהיה תקף לפרשה חדשה זו בלבד. אם אכן תיחתם איתה עסקה, זקן לא תועמד לדין על חלקה בשיבוש הליכי המשפט, ואולי אף תינתן לה הטבה כספית. במשפט הולילנד, בנוסף, עסקה יכולה לסייע לה בהקלה בעונשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים