שתף קטע נבחר

דיווח: הרעיון היצירתי של קרי לפתרון המשבר

אבו מאזן סירב להכיר בישראל כמדינה יהודית. עיתון "אל חיאת" דיווח הבוקר על ההגדרה החלופית שמציעה ארה"ב. ומה יקבלו הפלסטינים אם יסכימו?

עיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון, דיווח הבוקר (שבת) מפי גורמים דיפלומטיים מערביים כי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מנסה להתגבר על המחלוקת סביב ההכרה בישראל כמדינה יהודית על ידי שינוי ההגדרה ל"מולדת הלאומית של היהודים". בתמורה, הפלסטינים יצטרכו להסכים כי הבירה הפלסטינית תקום בחלק ממזרח ירושלים ולא בכל מזרח ירושלים. לפי הדיווח, הפלסטינים מסרבים.

 

מו"מ בכותרות - כתבות נוספות

סירוב ערבי: לא נכיר בישראל כמדינה יהודית

אבו מאזן לאובמה: הכרנו במדינת ישראל בעבר

אבו מאזן מתעקש: ירושלים, פליטים ואסירים

אבו מאזן: "ישראל מתנערת משחרור אסירים"

 

גורם פלסטיני אמר לעיתון כי הצד האמריקני הביע נכונות לשנות את הנוסחה הקשורה להכרה בישראל כמדינה יהודית ולהפוך אותה לתלויה בהסכם הקבע, אולם הפלסטינים סירבו.

 

לפי הדיווח, הצד הפלסטיני נוטה למשוך את הסכם המסגרת מהדיונים מחשש שהוא יהווה בסיס חדש למשא ומתן שיוריד את רף הזכויות שיקבלו הפלסטינים. מנגד, בעיתון נטען כי באופן לא פומבי הצד הישראלי מראה התלהבות רבה להשאיר אותו על כנו.

 

במקביל, גורמים דיפלומטיים מערביים אמרו כי אם גיבוש ההסכם ייכשל, התכונית של קרי היא להאריך את המשא ומתן עד לסוף 2014. עוד דווח כי קרי ועוזרו מרטין אינדיק עדכנו את יו"ר אבו מאזן כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע להם כי ממשלתו תתמוטט אם הפעימה הרביעית של שחרור האסירים תצא לפועל, כיוון שהיא כוללת 14 אסירים מערביי ישראל.

 

השניים, על פי הדיווח, דרשו מאבו מאזן להסכים להאריך את המשא ומתן כדי לשכנע את ישראל לשחרר את האסירים, אך אבו מאזן דחה זאת בתוקף בטענה שהוא לא מוכן לדון בשום נושא הקשור למשא ומתן לפני שחרור האסירים. "בעוד שקרי פועל להשיג הסכם מסגרת, מרטין אינדיק בודק את התנאים להמשך המשא ומתן אם תכנית הסכם המסגרת תיכשל', דווח בעיתון.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אבו מאזן וקרי, ארכיון
צילום: AP
מומלצים