שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו: לא תהיה עסקה בלי תמורה ברורה
  המשבר המדיני בין ישראל לרשות התרחב בשל הסירוב להוציא לפועל את "הפעימה הרביעית" של שחרור האסירים. ראש הממשלה אמר: "זה יכול להיות עניין של ימים בודדים. או שזה ייסגר או שזה יתפוצץ". גורמים פלסטינים הדגישו כי הנהגתם "אינה רוצה להצטייר כאחראית להריסת התהליך"

  הסירוב הישראלי להוציא לפועל את "הפעימה הרביעית" של שחרור האסירים הפלסטינים לא יוביל לצעדי נגד מיידיים ברשות, כך הצהירו הבוקר (יום א') גורמים פלסטינים בעיתון "א-שרק אל-אווסט". אלו הבהירו כי הרשות תעדיף להמתין לתוצאות מאמצי ארצות הברית בשכנוע ישראל ליישם את התחייבותה, והוסיפו כי "ההנהגה לא רוצה להיכנס לעימות מיידי ולהצטייר כאחראית להריסת התהליך המדיני". במקביל, הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת שרינו כי לא ישחרר אסירים פלסטינים נוספים ללא תמורה. "זה יכול להיות עניין של ימים בודדים. או שזה ייסגר או שזה יתפוצץ, ובכל מקרה לא תהיה שום עסקה בלי שהתמורה שתקבל מדינת ישראל תהיה ברורה, ואם תהיה עסקה, הדבר יובא לאישור הממשלה", אמר נתניהו.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  במסגרת המשא ומתן בין הצדדים, התחייבה ישראל לשחרר 104 פלסטינים שנכלאו לפני הסכמי אוסלו ב-1993. "הפעימה הרביעית" במהלך כוללת 24 אסירים שרובם הורשעו בפשעים חמורים, אך בישראל הזהירו זה מכבר כי השחרור האמור לא ייצא לפועל אם הפלסטינים יסרבו להאריך את השיחות לאחר תאריך היעד ב-29 באפריל. על פי דיווח ב"וושינגטון פוסט", הממשל האמריקני פועל למנוע כישלון בשיחות, ודיפלומטים שצוטטו בעיתון הסבירו כי וושינגטון לא תוכל למנוע ניסיונות לקדם את מעמד הפלסטינים באו"ם אם ייכשלו המאמצים לקידום המשא ומתן.

  "הפעימה השלישית" של שחרור האסירים (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
  "הפעימה השלישית" של שחרור האסירים(צילום: חסן שעלאן)
   

  על פי גורמים פלסטינים שמעורים בפרטי השיחות וצוטטו בעיתון "אל-איאם", אבו מאזן מתעקש על יישום ההתחייבות הישראלית לשחרור האסירים כתנאי לדיון בכל עניין אחר. אשתו של בכיר הפתח מרוואן ברגותי שכלוא בישראל הוסיפה בשיחה עם "אל-חיאת" כי במהלך ביקורו בוושינגטון, ביקש יו"ר הרשות מהממשל האמריקני לפעול בין היתר לשחרור ברגותי, מזכ"ל החזית העממית אחמד סעדאת וכן עוזרו לענייני כלכלה של יאסר ערפאת פוואד א-שובכי.

   

  "הדלת טרם נסגרה בפני ביצוע הפעימה הרביעית של שחרור האסירים", אמר ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הפלסטינית מען. "הצד הפלסטיני מתנגד לניסיון לקשור בין שחרור האסירים לבין סוגיות אחרות, בהתחשב בכך שהרשות התחייבה שלא לפנות למוסדות הבינלאומיים לפרק זמן של תשעה חודשים תמורת שחרור 104 אסירים", הוסיף וציין את קיומם של "מגעים רגישים" בין הצדדים שמצריכים הימנעות מהצהרות. 

   

  בסוף השבוע הצהיר השר הפלסטיני לענייני אסירים עיסא קראקע כי "נעשים מאמצים לפתור את המשבר. עדיין יש אפשרות שהאסירים ישוחררו, אולי בימים הקרובים". ג'יבריל רג'וב שוחח אף הוא עם סוכנות הידיעות הצרפתית ואמר כי "ישראל הודיעה לנו באמצעות ארצות הברית שלא תפעל בהתאם להתחייבותה לשחרר את האסירים בפעימה הרביעית. זו סטירה בפניו של הממשל האמריקני".

   

  בפתח ישיבת הממשלה אמר השר עמיר פרץ כי "הדבר החשוב ביותר כרגע הוא שלא מחפשים אשמים אלא פתרונות. המדיניות של חיפוש

  אשמים היא שגויה, נמשיך במשא ומתן. הייתי מעדיף שיקפיאו את הבנייה כחלק מהמשא ומתן, לצערי הרב גורמים בתוך הממשלה מונעים זאת. אבל כל הצעה שתוביל להמשך המשא ומתן בעיניי היא ראויה". השר ישראל כץ הוסיף כי "כולנו רוצים משא ומתן, אבל אם נשחרר מרצחים, מה יהיה בעוד תשעה חודשים? נרצה להמשיך במשא ומתן ויהיה עוד שחרור? משא ומתן צריך להתבצע אם הוא מוביל לקראת שלום".

   

  לדברי השר אורי אריאל, "אין מדינה שבשביל משא ומתן משחררת עשרות ומאות רוצחים, אין דבר כזה וגם אצלנו לא". השר יובל שטייניץ תקף את אבו מאזן ואמר כי "הוא לא מתנהל כמי שרוצה בשלום ובמשא ומתן לשלום. סירובו להכיר בזכות העם היהודי למדינה משלו הוא סירוב להכיר בהחלטת החלוקה של האו"ם מ-1947. התחייבנו לפעימה רביעית אבל ברור שאתה לא מבצע פעימה אם אבו מאזן מודיע למחרת שהוא מפוצץ את המשא ומתן".

   

  Read this article in English 


  פורסם לראשונה 30/03/2014 08:34

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ליזי המאירי
  מחאה ישראלית נגד שחרור האסירים
  צילום: ליזי המאירי
  צילום: AFP
  ראש הממשלה נתניהו
  צילום: AFP
  מומלצים