שתף קטע נבחר

הקול אבוד: ההקלטה לא תשמש ראיה מרשיעה

צעיר שמואשם בתקיפה בפיצוצייה תועד אומר לקורבנו: "דקירות אתה תקבל". הפרקליטות ביקשה להכשיר את האזנת הסתר הלא חוקית, אלא שבית המשפט קבע כי מדובר בראיה לא קבילה. בשל כך יוצג הסרטון ללא סאונד

התיעוד הקולי מהוויכוח שהוביל לדקירה לא ישמש כראיה מרשיעה: בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה באחרונה את בקשת הפרקליטות להשמיע קטעים מתוך סרטון שתיעד עימות לפני מעשה אלימות. אחרי שהמשטרה הצליחה לשים את ידה על תיעוד האירוע המדובר, קבע בית המשפט כי קטע הסאונד בסרטון הוא ראיה לא קבילה. הפרקליטות, שניסתה להכשיר האזנת סתר לא חוקית, נאלצה להסתפק בתיעוד הוויזואלי בלבד.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

פרקליטות מחוז דרום ביקשה לאשר בדיעבד את הצגת הסרטון במשפטו של צעיר המואשם בחבלה בכוונה מחמירה והחזקת סכין. לפי כתב האישום, הצעיר דקר את קורבנו בראש וגרם לו לחתך לאורך פניו בעקבות ויכוח שהתחיל בפיצוצייה בדרום. בראיות שביקשה הפרקליטות להציג בבית המשפט היה גם צילום עם קטע קול ממצלמת האבטחה, שבו נראה הנאשם מתווכח עם קורבנו.

 

בסרטון נשמע הקורבן אומר לנאשם: "למה אתה צועק כפרה עליך?". הנאשם השיב: "מה, למה אתה צועק אח שלי? צריך לדבר יפה. אני לא שוטר, אל תגיד לי זכות קדימה, אתה רוצה אני אביא לך, אני אתן לך דקירות בראש? דקירות אתה תקבל, דקירות, דקירות בן זונה. הבנת?". אחרי שקיבלה את התיעוד לידיה, מיהרה המשטרה לעצור את הנאשם, ששמו אף צוין בהקלטה על ידי בעל הפיצוצייה.

 

"הציפייה לפרטיות בפיצוצייה - נמוכה" 

פרקליטות מחוז דרום ביקשה לאשר בדיעבד ובאישור פרקליט המדינה את הצגת האזנת הסתר. בפרקליטות מחוז דרום טענו כי האינטרס בעשיית הצדק גובר על אינטרס שמירת הפרטיות ולכן יש להכשיר בדיעבד את האזנת הסתר, שבוצעה בניגוד לחוק. אנשי הפרקליטות טענו כי מכיוון שמדובר בפיצוצייה, הציפייה לפרטיות במקום היא נמוכה ולכן הפגיעה בפרטיות אינה גבוהה.

 

מנגד, סנגוריו של הנאשם טענו כי ההקלטה מהווה פגיעה חמורה בפרטיות, וביקשו לפסול גם את התיעוד הוויזואלי, שכן לדבריהם גם מסרים המועברים בין בני אדם באמצעות תנועות גוף בלבד הם בבחינת "שיח". לכן, "שיחה" חזותית שכזו נקלטה במצלמה שלא על דעת "המשוחחים", תהיה תמונת השיחה הזו פסולה כראיה בהיותה האזנת סתר.

 

השופט אלון אינפלד קבע כי "טענתו של הסנגור בהקשר זה אכן שובה את הלב. הרי התקשורת האנושית אינה מתבטאת בדיבור בלבד". השופט אינפלד ציין כי הוא לא שוכנע שמדובר בהאזנת סתר שפגעה בפרטיות בתום לב, ודחה את בקשת המדינה.

 

הנאשם מכחיש את המיוחס לו. סנגוריו, עורכי הדין קובי סודרי ושי ברגר, מסרו כי "התיק הזה מראה, במיוחד על רקע הימים האחרונים, שהטענה שיש הקלטה עוד לא אומרת שהיא תוכל לשמש ראיה בבית משפט. למרבה המזל, אצלנו מי שמחליט זה השופט. לא התובע ולא העיתונאי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראיה לא קבילה. התיעוד ממצלמת האבטחה
צילום: גיל יוחנן
עו"ד סודרי
צילום: גיל יוחנן
צילום: הרצל יוסף
עו"ד ברגר
צילום: הרצל יוסף
מומלצים