שתף קטע נבחר

ר"ג: פרויקט ישלב תמ"א 38 עם קבוצת רכישה

לראשונה, קבוצת רכישה תארגן פרויקט תמ"א 38 בבניין ישן ברמת גן ותקנה את כל הדירות החדשות, וכך למעשה "תשחרר" את הדיירים מהתקשרות ארוכת שנים עם היזם. במקום דירה מרווחת שתחליף את הדירה הישנה, הדיירים הוותיקים יקבלו כ-3 מיליון שקל ויוכלו לרכוש שתי דירות. משתלם?

אמנם מדובר בשני מושגים מהשגורים בשוק הנדל"ן בישראל, אך שילוב ביניהם טרם יצא לפועל. ל-ynet נודע כי ברחוב השר משה 23 ברמת גן מארגנת קבוצת רכישה פרויקט שישלב  תמ"א 38/2 (הריסה ובנייה מחדש). המטרה היא שבמקום שהדיירים הוותיקים יתקשרו עם יזם ויהיו קשורים אליו במשך מספר שנים, הרומן ביניהם לבין קבוצת הרכישה יימשך רק מספר חודשים. זאת משום שהקבוצה תרכוש מראש את כל הדירות החדשות שייבנו מכוח התמ"א.

 

תמ"א 38 - כותרות נוספות בערוץ הנדל"ן :

 

מנהלי הקבוצה והדיירים יחתמו על הסכם אופציה לרכישת כל הדירות בבניין, ובמקביל יקדמו את התוכנית מול הוועדה המקומית - שתמקסם את זכויות הבנייה הניתנות. בהסכם האופציה תתומחר התמורה שיקבלו הדיירים, בהתאם לזכויות הבנייה שינתנו בוועדה.

 

היתרון בשילוב בין קבוצת רכישה לתמ"א 38 יהיה שהדיירים הוותיקים יוכלו להצטרף לקבוצה ולרכוש דירה נוספת חדשה בפרויקט. לדברי אייל אוכמן, יו"ר איגוד חברות תמ"א 38 בלשכת המסחר, "מדובר על חשיבה מחוץ לקופסא שמתאימה לבניינים עם 100% הסכמה, ומביאה ליתרונות כלכליים - גם לדיירים הוותיקים וגם לרוכשים החדשים".

 

עוד הוסיף כי "מדובר בעסקת פינוי-פיצוי ושחרור הדיירים לדרכם החדשה. עד כה, הדיירים היו צריכים לקבל ערבויות לפי חוק מכר עבור דירתם החדשה, אך קבוצת רכישה לא יכולה הייתה להעניק ערבויות - ולכן הדבר היה שמור ליזמים. עם זאת, פתרון משפטי הביא את האפשרות הזאת לצאת לדרך".

 

הדמיית הפרויקט. "חשיבה מחוץ לקופסא" (קרדיט: אדריכל אייל בלווייס) (קרדיט: אדריכל אייל בלווייס)
הדמיית הפרויקט. "חשיבה מחוץ לקופסא"(קרדיט: אדריכל אייל בלווייס)

 

מחירי הדירות: החל מ-1.25 מיליון שקל

לדברי שרי תורג'מן, מארגנת קבוצת הרכישה, "עד כה בקבוצה חברים 15 רוכשים, ומחירי הדירות החדשות יתחילו ב-1.25 מיליון שקל לדירת 3 חדרים; והחל מ-1.6 מיליון שקל לדירת 4 חדרים".

 

מדובר בבניין ותיק הכולל 4 דירות בלבד, ובמסגרת פרויקט ההתחדשות העירונית יכלול בין 25-28 דירות בסך הכל. הדיירים לא יקבלו דירה מרווחת במקום זו הישנה, אלא פיצוי בגובה שיחצה את רף ה-3 מיליון שקל לדירה. המשמעות: מי שיבחר להיות חבר בקבוצה יוכל לרכוש שתי דירות - דירת 3 חדרים ודירת 4 חדרים.

 

עו"ד אבי ללום, שותף במשרד עוה"ד עמית פולק מטלון שמלווה את העסקה, הסביר כי "מדובר במנגנון משפטי מורכב, ששמור לעסקאות שבהן יש רק 100% הסכמה". לדבריו, "קבוצת הרכישה מתקשרת עם דיירים לחצי שנה בלבד, מממנת את התוכנית האדריכלית של הפרויקט ומגישה תוכניות. זאת, לאחר שחתמה על אופציה עם דיירים, שבה נקבעות מדרגות של פיצוי לפי זכויות הבנייה שיתקבלו".

 

עו"ד ללום הוסיף כי "הפרויקט הזה לא בא להחליף צורות אחרות של רכישה, אלא לתת מענה נכון יותר כלכלית לקבוצה שמסכנת כ-300 אלף שקל על תוכניות, מה גם שהדיירים הוותיקים יודעים תוך חצי שנה אם יש עסקה. ישנו גם יתרון מיסוי במנגנון הזה - במקרה שיחולו מסי השבחה על הדיירים הוותיקים - הקבוצה תספוג אותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרדיט: אדריכל אייל בלווייס
הדמיית פרויקט השר משה 23 ברמת גן
קרדיט: אדריכל אייל בלווייס
שרי תורג'מן, מארגנת קבוצת הרכישה
מומלצים