שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חוברת חדשה: עשרת הדיברות לחייל החרדי
  חיילי הגדוד החרדי לא תמיד יודעים איך לשלב בין פעילות מבצעית לשמירת השבת. חוברת שהפיק צה"ל נותנת פתרונות לחלק מהדילמות. אז מתי מותר לדבר בקשר, מה אפשר להכניס לאפוד, והאם מותר להתקלח?

  בשעות הבוקר בשבת שעברה השתתפו לוחמי נצח יהודה, הגדוד החרדי בצה"ל, במבצע של הימ"מ במחנה הפליטים בג'נין, שבו נהרגו שלושה אנשי חמאס. החיילים החרדים היו בכוח המעטפת ובטח תהו בינם לבין עצמם אם הפרו את הלכות השבת, לפני ואחרי אותו מבצע מורכב. בצה"ל מודעים לבעייתיות של החיילים החרדים, וכדי לעזור להם הופקה לאחרונה חוברת לחיילי הגדוד, במטרה לפתור חלק מהדילמות שיש לחיילים שמשתתפים בפעילות מבצעית בשבת.

   

   

   

  חוברת הכללים לחייל החרדי. נכתבה על ידי רבנים המשרתים כקצינים ()
  חוברת הכללים לחייל החרדי. נכתבה על ידי רבנים המשרתים כקצינים

  חוק הגיוס החדש שנחקק לאחרונה יגדיל באופן מדורג את מספר המתגייסים החרדים בשנים הקרובות. בצבא כבר צברו ניסיון בנושא והוא ערוך לקליטת עוד חיילים עם אופי חרדי. לצד מרכז מיון מיוחד לחרדים שהוקם בבקו"ם בעלות של מיליוני שקלים, ומסלולי שח"ר (שילוב חרדים) חדשים ונוספים שצפויים להיפתח, בצה"ל מנסים לתת פתרון לכל בעיה הקשורה לשירות חרדים או חרדים לשעבר, ולהישען בעיקר על ניסיון העבר, שהחל עם הקמת הגדוד החרדי ב-1999, שעליו מפקד כיום סא"ל תלם חזן. 

   

   (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
  (צילום: מוחמד שינאווי)

   

  בחודשים האחרונים הופקה לחיילי הגדוד, חלקם תלמידי ישיבות לשעבר, לצד עולים מחו"ל או חילונים שהתחזקו, חוברת ייחודית, שמנסה לענות על חלק מהדילמות של הלוחמים שמשתתפים בפעילות מבצעית בשבתות, בגזרת ג'נין שעליה הם אחראים. תחת הכותרת "שומרים על העם, שומרים על התורה", יש שורה של כללים, שכולם נכתבו על ידי רבנים צבאיים המשרתים כקצינים.

   

  כבר בהנחיה הראשונה מודגש כי ההנחיות מתייחסות לפעילות ביטחון שוטף (בט"ש), או לזמנים בהם אין דחיפות מבצעית. בכל שאר המקרים - בעת לחימה או סכנת חיים, על החייל לבצע את המשימה באופן המהיר והנוח ביותר. "חילול שבת לצורך מבצעי אינו מהווה עבירה אלא מצווה. יחד עם זאת, השבת לא הותרה לחלוטין אלא נדחתה ולכן עלינו לדאוג למעט בחילולה", נכתב בחוברת.

   

  ואלה עיקרי הכללים:

   

  צ'ק ליסט לקראת שבת: הוצאת ציוד מיותר מהאפוד ומהג'יפ, טישו חתוך, החלפת סוללות למכשירי קשר, הכנת רשימת שמירה, להתקשר להגיד שבת שלום להורים או לאישה, להדליק נרות. מילוי דלק בכלי הרכב ובדיקת שמן ומים לפני כניסת השבת ורק אם צריך גם בשבת עצמה.

   

  מבצעי או אזרחי? בירור הלכתי מוקדם למשימות עם אופי אזרחי – כמו אבטחת מטיילים, שהייה בשטח, תגבור בחטיבות המרחביות (חטמ"ר), פעילות מול אזרחים.

   

  נסיעה ברכב בשבת: אין ללחוץ על דוושת הגז ללא צורך ולא לנסוע מעבר לצורך החיוני ביותר. אסור לנסוע נסיעות שאינן רפואיות או ביטחוניות, יש להשתמש בזרקור רכב הסיור לצורך מבצעי בלבד ולהשאירו דלוק, אלא אם כן ייגמר המצבר או שזה יפגע במבצעיות.

   

  הדלקת מערכות חשמליות: מותר להדליק מאוורר רק אם החום עלול לגרום פגיעה בפעילות.

   

  דיבור במכשיר קשר: להודיע מראש שאינך עונה בשבת לפניות ללא ערך ביטחוני.
  במקרה של ספק יש חובה לענות, בסדר העדיפות הבא, למכשירים: נל"ן (טלפון צבאי ישן, שפועל מנקודה לנקודה), טלפון קווי, טלפון נייד, מכשיר קשר.

   

  תרגולות מוצב ובסיס: לפני שבת בלבד ואם לא בוצעו אז להיוועץ ברב.

   

  סטיקלייט ושקית חימום: מותר בתנאי שימנעו איסורי שבת חמורים יותר. מותר לקחת באפוד ביגוד חם, מזון, חטיפים, סידור, מפה, משקפת, מצפן ואמצעי לראיית לילה. אסור - משקפי שמש, מפתחות וארנק.

   

  חמ"ל: לכתוב ביומן באופן תמציתי ומדויק דברים שנדרשים לתיעוד בלבד, אך בעת אירוע - לכתוב ללא מגבלות. סדר העדיפות לאמצעי כתיבה: עט שבת, מחשב וכתיבה ביד החלשה, בתנאי שהכתב קריא.

   

  נסיעה לעמדת שמירה מרוחקת בבסיס אסורה, ובבסיסים גדולים יש להיוועץ קודם ברב. במחסום, במסגרת העירוב, מותר ללכת לשירותים בלבד.

   

  מקלחת בשבת: בצה"ל המים מחוממים במערכת טרמויאל המופעלת על ידי גז או סולר, לכן אסור כלל לפתוח מים חמים בשבת, באיסור דאורייתא. מותר להתרחץ במים צוננים או להתקלח לפני כניסת שבת.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  חיילי הנח"ל החרדי
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: יואב זיתון
  סא"ל חזן, מפקד הגדוד
  צילום: יואב זיתון
  מומלצים