שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחקר: תלמידים שעישנו גראס - הצליחו יותר
  חוקרים בקנדה עקבו עשרות אלפי תלמידים לאורך שלושה עשורים וחזרו עם ממצאים מפתיעים - לא רק שעישון גראס הפך מקובל חברתית, התלמידים המעשנים אותו השיגו ציונים טובים יותר מאשר אלה המעשנים סיגריות רגילות

  בשורות טובות לתלמידים שמעשנים בפינה נסתרת בבית הספר: מחקר חדש שנערך באוניברסיטת טורונטו בקנדה מגלה כי תלמידים שעישנו גראס הגיעו להישגים טובים יותר בלימודים מאשר תלמידים שעישנו סיגריות רגילות. המחקר פורסם בגיליון מרץ של כתב העת School Health.

   

  המחקר עקב אחרי נתוניהם של כ-39,000 תלמידים בכיתות ז', ט' וי"א מאונטריו החל בשנת 1981 ועד 2011. החוקרים ביקשו לבדוק את הרגלי העישון בקרב המתבגרים הצעירים ולגלות אם ישנם מאפיינים מיוחדים למעשנים הנוגעים במגדר, הישגים אקדמיים ועוד. מעשני גראס הוגדרו כאלו שציינו שעישנו באופן יומיומי במהלך החודש האחרון.

   

   

  עוד על עישון קנאביס:

   

  מנתוני המחקר עולה כי בקרב מעשני מריחואנה - ללא סיגריות רגילות בנוסף - נרשמו ציונים טובים יותר מאשר תלמידים שנהגו לעשן את שני הסוגים או סיגריות רגילות בלבד. עם זאת, מציינים החוקרים, תלמידים אלו לא השיגו ציונים טובים יותר מאשר תלמידים שאינם מעשנים כלל, והתוצאות מדגימות בעיקר את האופן שבו עישון גראס חלחל לכל שכבות החברה והפך מקובל ביותר.

   

  "הנורמות החברתיות השתנו", אומר פרופ' מייקל צ'ייטון מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה הקנדית וממובילי המחקר. "אם בעבר המעשנים היו תלמידים שהפגינו התנהגות בעייתית יותר, הרי שרבים היום מעשנים גראס ודווקא המעשנים סיגריות רגילות עלולים לסבול מציונים נמוכים ומעורבות באירועים הכוללים ונדליזם, גניבה, אלימות וכן הלאה.

   

  "בתחילת המחקר שיעור מעשני הקנאביס בקרב מעשנים בכלל היה נמוך למדי, אך תוך שלושה עשורים הוא זינק ל-92%. עם זאת, רק 25% מבין המעשנים קנאביס נהגו לעשן גם סיגריות רגילות".

   

  על פי נתונים בארצות הברית, למשל, תלמידים בכיתה י"ב מעשנים גראס בשיעור של 22.9% לעומת 6.5% בקרב תלמידי כיתות ח'. ""טבק ומריחואנה הם סמים דומים במובנים רבים", אומר צ'ייטון, "ואנשים - בעיקר צעירים - נוטים להפחית מעוצמת הסיכונים הקשורים בעישון. תוצאות המחקר יכולות לעזור לנו לגלות מהי קבוצת הסיכון בקרב בני נוער, ולפתח תוכניות מניעה בהתאם".

   

  לטווח ארוך, עישון מריחואנה עלול לפגוע ביכולתו של המעשן לבצע משימות מורכבות, להוביל להתמכרות ולהעלות את הסיכון לפגיעה בריאות.
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   צילום: shutterstock
  הנורמות החברתיות השתנו - יותר מעשנים גראס
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים