שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חנוט מחמד: החתולים של המצרים העתיקים
  אין זה סוד שהמצרים האדירו והוקירו את חיות המחמד כמעט ברמה שלה הם זוכים כיום בעידן האינסטגרם. תערוכה חדשה שמוצגת בקליפורניה חושפת עשרות מומיות של חתולים, כלבים וציפורים שנחנטו במצרים העתיקה

  רבים סבורים כי הערצת חתולים וכלבים באופן טיפה מוגזם החלה עם התפשטות הרשתות החברתיות כמו אינסטגרם ופייסבוק, המצאת הטלפון הנייד ואופציית הצילום המהיר, אך תערוכה חדשה שנפתחה בקליפורניה מוכיחה כי מצרים העתיקה היא זו שהייתה הראשונה להאדיר חיות לרמת אלוהות.

   

  עוד חדשות בעולם:

  האג פסק: יפן תפסיק את ציד הלווייתנים

  התחזקות לימין הקיצוני: הולנד ישנה הקבינט

  דו"ח האקלים מנבא: סכסוכים, רעב ושיטפונות

   

  בתקופת מצרים העתיקה נחנטו עשרות מיליוני כלבים וחתולים, וחלקם הוכנסו לקברי הפרעונים כדי לנוח לעולמי עולמים בחברת מלכם, בעליהם. אחרים קיבלו בתי קברות משלהם, ושם נטמנו בארונות קבורה שעוטרו בחריטה.

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)
   

  עשרות נבחרות מהדגימות ששרדו במשך השנים הובאו למוזיאון אורנג' קאונטי באוורס ומוצגים בתערוכה הנקראת "יצורים עם נשמה: חיות חנוטות במצרים העתיקה". אחד המוצגים הוא מומיה של כלב שאפילו אוזניו הנפולות נראות בבירור. טפרים קטנים שצוירו לאורך גופו של חתול עתיק יצרו מעין תנוחה המזכירה תנוחת אדם המובא לקבורה.

   

  "זה מראה כמה חשבו המצרים על החיות שלהם. הם ראו בהם דומים ברמת חשיבותם לבני אדם", סיפר אדוארד בליברג, אוצר התערוכה. "המצרים האמינו שלחיה שלהם יש נשמה". הוא מסביר כי מלאי נשמה או לא, אנשים רבים שלא היו חלק ממשפחת המלוכה לא יכלו להרשות לעצמם להחזיק בכלב או בחתול בימי מצרים העתיקה.

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  אדוארד בליברג, אוצר התערוכה (צילום: AP) (צילום: AP)
  אדוארד בליברג, אוצר התערוכה(צילום: AP)

  לרבים מהכלבים ומהחתולים היו תפקידים גדולים. עליהם הוטלה האחריות להשתמש בנשמותיהם במותם כדי להעביר מסרים לאלים שאותם הם ייצגו בחייהם על כדור הארץ. הכלב, לדוגמה, היה בעיניהם השליח של האל אנוביס, שדמותו במצרים העתיקה מוצגת כאדם עם ראש של כלב.

   

  עוף המגלן תקשר ישירות עם האל תות, שלו היה גוף של אדם וראש של ציפור, ושניחן
  בכישרון לפתרון מחלוקות בין בני אדם. "מכתב צורף לאחת המומיות ולפיו ישנו איש שחווה בעיות קשות בעבודתו", סיפר בליברג. "הייתה לו יריבות עם קולגה לעבודה, והוא היה סבור שעמיתו דיבר עליו סרה בפני הבוס וגרם לו להיראות רע. הוא ביקש מהאל תות לגרום לו להפסיק".

   

  התערוכה מכילה יותר ממאה פריטים, בהם איורים ופסלים, כמו גם כלבים, ציפורים, נחשים וקרוקודילים חנוטים. רבים מהם עטופים באריגים וחלק מהם עטופים בסרקופאגים שעוטרו בחריטות הדומות לצורת החיה בחייה.

   

  כמו בני אדם, החיות נחתכו, הומלחו ונשטפו בנוזל הדומה ליין כדי שגופם יישמר. ארכיאולוגים מצאו יותר מ-30 בתי קבורה מצריים לחיות חנוטות, חלק מכילים כמה מיליוני דגימות. התערוכה המוצגת בקליפורניה תימשך עד 15 ביוני ומשם תעבור למוזיאון ברוקס לאומנות שבטנסי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים