שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז

אחרי ההרשעה: מתי ייגזר דינו של אולמרט?

אחרי שקבע כי שלב הטיעונים לעונשיהם של מורשעי פרשת הולילנד יחל בעוד חודש, יצטרך השופט רוזן להחליט אם מתן גזר הדין של אולמרט יינתן לפני שיפסוק אם לאשר את הסדר הטיעון עם זקן. כל התרחישים האפשריים

"אני מבקש מכם פירוט, פירוט רחב, אני לא מעוניין שתפרטו לי כמו שפירטתם בבקשה". לאחר שסיים להקריא את הכרעת הדין בעניינם של עשרת המורשעים ושלושת המזוכים בפרשת הולילנד, פנה השופט דוד רוזן לפרקליטות ודרש לקבל הסברים בנוגע להסדר הטיעון שנחתם עם שולה זקן. אחרי שהרשיע את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ואת זקן בלקיחת שוחד, קבע השופט רוזן כי רק ב-28 באפריל, בשלב הטיעונים לעונש, יחליט אם גזר הדין של אולמרט יינתן לפני שיאשר את הסדר הטיעון בעניינה של זקן, כפי שביקש סנגורו של אולמרט.

 

לעיון בהכרעת הדין המלאה - לחצו כאן

לעיון בתמצית הכרעת הדין - לחצו כאן

 

בשלב הטיעונים לעונש תביע המדינה את עמדתה בנוגע לעונש שיש להטיל על כל אחד מעשרת המורשעים בפרשה. לאחר מכן יעלו להעיד עדי אופי לטובת המורשעים, כדי לנסות ולהשפיע על הקלה בעונש בעניינם.

המורשעים, שנאסר עליהם לצאת מן הארץ, יוכלו להגיש ערעור לבית המשפט העליון רק לאחר שדינם ייגזר.

 

סנגורו של אולמרט, עו"ד רועי בלכר, ביקש מהשופט רוזן לגזור את דינו של ראש הממשלה לשעבר לפני שהשופט ייחשף לחומרים שהובילו את הפרקליטות לחתום על הסדר הטיעון עם זקן. הפנייה לשופט מבקשת למנוע אפשרות שחומרים שבהם יצפה או שאותם ישמע ישפיעו עליו במתן גזר הדין. סנגוריה של זקן הסכימו למהלך וכך גם הפרקליטות. אבל השופט רוזן יפסוק כאמור בנושא רק בתחילת שלב הטיעונים לעונש.

 

דבר אחד ברור: אחרי שהשופט דחה את בקשת הפרקליטות לעכב את מתן הכרעת הדין בעניינם של ראש הממשלה לשעבר ומי ששימשה כראש לשכתו, שולה זקן לא תוכל להעיד במשפט בפרשת הולילנד, שהוכרע

היום. לפיכך, הקלטות שמסרה זקן לפרקליטות במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עמה פותחות תיק חדש נגד אולמרט, שבמסגרתו הוא צפוי להיחקר במשטרה בין היתר בחשד לשיבוש מהלכי משפט.

 

גם אם השופט רוזן יחליט שלא לאשר את הסדר הטיעון עם זקן, הדבר לא יכריע בהחלטה אפשרית של הפרקליטות להגיש כתב אישום נוסף נגד אולמרט.

 (צילום: תומר אפלבאום) (צילום: תומר אפלבאום)
(צילום: תומר אפלבאום)

 (צילום: תומר אפלבאום) (צילום: תומר אפלבאום)
(צילום: תומר אפלבאום)

"מדובר פה בפקידה זוטרה ולא מדובר פה כמי שהתפתתה", ציין השופט רוזן בפנייתו לפרקליטות בנוגע לזקן לאחר שפרסם את הכרעת הדין. "מדובר פה בגורם מרכזי, גורם שנטל מאות אלפים לעצמו ואני לא בטוח שתמיד בידיעתו של נאשם 8 (אולמרט. נכ"פ). היו דברים שהיא לקחה לעצמה, גורם עצמאי, שאני ארצה לדעת בדיוק למה אתם מבקשים את מה שאתם מבקשים".

 

השופט רוזן הדגיש בדבריו כי יצטרך להשתכנע שהענישה המקלה שמציעה הפרקליטות במסגרת ההסדר עם זקן (11 חודשי מאסר) בפרשת הולילנד, כוללת בתוכה ראיות משמעותיות להרשעה בתיק החדש נגד אולמרט. לדבריו, "אם מדובר פה ב'ניקוי אורוות', אז בהחלט אני אהיה פתוח וקשוב. אם מדובר פה בעניין של שיבוש מהלכים, אז אני חושב שאין פה בכלל מהפך גדול, כיוון שאני מתאר לעצמי שאתם ידעתם שהשתיקה שלה (זקן. נכ"פ) לא נובעת רק מתוך זה שהיא חושבת שהנה רודפים ראש ממשלה בישראל".

 (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
(צילום: עפר מאיר)

עוד ציין השופט רוזן בפנייתו לפרקליטות כי "לא נפלתם מהכיסא כשהיא באה

 ואמרה לכם למה היא שותקת, וגם לא כשהיא העידה כפי שהיא העידה במשפט. אם יש 'ניקוי אורוות', בהחלט שאני אהיה קשוב. אם לא, תצטרכו להתאמץ ולעשות כל אשר לאל ידכם, על מנת שאסכים לקבל בקשתכם להקל בעונש. כמובן שאני עדיין לא מביע את דעתי".

 

למעשה, השופט רוזן רוצה לדעת שאכן לפרקליטות השתלם ללכת על הסדר טיעון מקל ביותר במשפט הולילנד, ואם היא אכן סיפקה חומרים "מרעישים", חומרים לתיק אמיתי, חומרים בעלי משמעות. הפרקליטות מצדה בטוחה ש"הסחורה" שסופקה מהווה "חומר נפץ" של ממש. אם השופט רוזן יקבל את העמדה הזאת, הרי שלא מן הנמנע כי גזר הדין יינתן בשני שלבים: פעם אחת בעניינם של אולמרט ושמונה מורשעים נוספים ובפעם נפרדת בעניינה של שולה זקן.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומר אפלבאום
אולמרט וזקן בבית המשפט
צילום: תומר אפלבאום
מומלצים