שתף קטע נבחר

אילת: מערכת כיפת ברזל הופעלה בשוגג

סמוך לשעה 7:30 דיווחו תושבים בעיר הדרומית על הדי פיצוצים עזים שנשמעו באזור. בדיקה של צה"ל העלתה כי מערכת כיפת ברזל הופעלה בטעות בעקבות חשד לירי של שלוש רקטות גראד לעבר העיר

למרות דיווחים על הדי פיצוצים עזים שנשמעו באזור אילת, התברר בסופו של דבר כי לא בוצע ירי לעבר העיר: תושבים רבים בעיר הדרומית דיווחו הבוקר (יום ג') סמוך לשעה 7:30 למייל האדום של ynet על הדי פיצוצים שנשמעו בעיר. בתחילה ציינו בצה"ל כי נבדק חשד שלפיו שוגרו שלוש רקטות לעבר העיר, אולם בדיקה נוספת העלתה כי לא בוצע ירי ומערכת כיפת ברזל פעלה בשוגג. מצה"ל נמסר כי הבוקר "בוצע יירוט על ידי מערכת כיפת ברזל. ככל הנראה מדובר ביירוט שווא. הנושא נמצא בבדיקה". גורמים צבאיים הוסיפו כי "לא בוצע ירי לעבר שטח מדינת ישראל".

 

אילת, הבוקר (צילום: אביה קמחי) (צילום: אביה קמחי)
אילת, הבוקר(צילום: אביה קמחי)

במהלך הדיווחים על הדי הפיצוצים, הופנה מטוס שהיה בדרכו לאילת להמתנה רחוקה מהעיר עד למצב של הפוגה. במקביל, נוסעים בטרמינל בשדה התעופה באילת פונו למרחבים מוגנים.

 

צוותים של מערך ההגנה האווירית, משרד הביטחון ורפאל צפויים להשתתף בתחקור הפעלת השווא של מערכת טילי היירוט שפעלה בשוגג. המטרה בתהליך הפקת הלקחים היא למנוע מקרה דומה בעתיד, בהתאם לגורמים שהובילו להחלטה להפעיל הבוקר את הסוללה.

 

הסוללה שפרוסה באילת, בניגוד לאזורים אחרים בארץ, מופעלת על סף רגישות גבוה מבחינת זיהויים חשודים, בשל רצועת השטח הצרה והטופוגרפיה הייחודית, צמודת הגבולות עם מצרים וירדן. מדיניות מפעילי סוללת כיפת ברזל באילת נחשבת למחמירה, ומבדיקה ראשונית הבוקר עלה כי זיהוי חשוד שנראה כרקטות ששוגרו לעיר הוביל להחלטה לא לקחת סיכון בפגיעה בתושבים בעיר, ולשגר טילים מיירטים (טמי"רים). גם במקרים של זיהויים חשודים שבסוף הופרכו אך הובילו לשיגור טמ"ירים, כפי שהיה במבצע עמוד ענן, מערכת כיפת ברזל מסוגלת להשמיד ללא פגע את הטמי"רים תוך כדי מעופם.

 

בחודש שעבר נפרסה בעיר סוללת כיפת ברזל על רקע פריקת אמצעי הלחימה מספינת הנשק האיראנית KLOS C שעשתה את דרכה לעזה. ההחלטה התקבלה אז בתום הערכת מצב שבוצעה בצה"ל.

 

לפני חודשיים יירטה מערכת כיפת ברזל רקטה ששוגרה לעבר אילת. דקות קודם

לכן הופעלה אז אזעקה, לאחר שכוחות הביטחון זיהו את השיגור משטח חצי האי סיני. כוחות הביטחון חסמו אז את התנועה לכיוון כביש 12 וערכו סריקות באזור. הארגון הסלפי הקיצוני, "אנסאר בית אל-מקדס" המזוהה עם אל-קאעידה, קיבל אז אחריות לירי.

 

כמה ימים לפני כן נורו שתי רקטות גראד נוספות לעבר אילת, והן אותרו כעבור כמה שעות בשטח פתוח. בעקבות הירי העריכו אז במערכת הביטחון כי השיגורים היו קשורים לניסיון חיסול שאירע כמה ימים לפני כן ברצועה, ומטרתם הייתה בין השאר להגביר את המתח בין צה"ל לצבא המצרי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
סוללת כיפת ברזל פרוסה בעיר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים