שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עילי בוטנר: 'הפסקתי להתבייש - אחי פגוע נפש'

  במשך שנים צופה מהצד עילי בוטנר ביחס המעציב של החברה לאחיו, המתמודד עם בעיה נפשית. "יש מאחורי האנשים האלה סיפור חיים, משפחות והורים - ודרוש יותר רוחב לב", הוא מבקש מאיתנו בפרק ראשון בעונה החדשה של "יד על הלב", הסדרה שנוגעת במקומות הכי כואבים שלנו

  חוזרים לדבר מהלב: את העונה השנייה של "יד על הלב", הסדרה שמביאה אליכם סיפורים על התמודדות עם בעיות נפשיות, אנו פותחים בפרק מרגש במיוחד שבו עילי בוטנר מספר על החיים לצד אחיו, המתמודד עם מחלת נפש.

   

  היכנסו לעמוד הכתבות של יד על הלב  

   

  הרגעים המשמעותיים ביותר בפרק הזה, לטעמי, הם אלה שבהם מבקש עילי "יותר רוחב לב", לאחר המקרה שבו אחיו הוצא מסוכנות רכב לאחר שהמוכרת החליטה שהוא לא מתאים למקום. אבל מה הייתם עושים כשהייתם מזהים מישהו עם בעיה נפשית? מה כל אחד מאיתנו היה עושה?

   

   

   

  צפו בפרקים מהעונה הראשונה:

   

  לעתים אני עובר עם שני בניי הצעירים ברחוב, בדרך לגן המשחקים. על ספסל קבוע יושב אדם, שכנראה מתמודד עם בעיה נפשית. לעתים הוא בוהה, סימני תופעות הלוואי ניכרות ברעד בידיו. מה הייתם עושים? מברכים אותו לשלום? מתעלמים? מנסים ליצור שיחה? חוסר הבהירות של איך להתנהג וחוסר ההבנה שלנו בנושאים של בעיות נפשיות אינם מסייעים לנו.

   

  בעיות נפשיות הן עניין מורכב. מצד אחד הן משנות אנשים, ומצד שני מדגישות את הרגישות הרבה של אלה הסובלים מהן. בתוך הבליל הזה של השונה והרגיש, אנו נותרים פעמים רבות מבוהלים ומרוחקים. כשאנו מפחדים מהלא ידוע, ממה שנראה לנו מוזר ולא שייך, אנו מוצאים את הדרך להתרחק.

   

  בפרק זה מספר עילי גם על העבר של אחיו, על הימים שבהם אביו בושש מלהגיע ועל "עישונים פה ואלכוהול שם". הסיפור מחדד את הרגישות הרבה של הנפש שלנו, בעיקר בגיל הילדות. לעתים נראה כי "ילדים מתרגלים להכל", וכאשר הם אינם מגיבים לשינויים משמעותיים בחייהם אנו נוטים לחשוב שהם הסתגלו טוב.

   

  אך דווקא במקרים שבהם ילדים אינם מגיבים, התגובה עלולה להופיע מאוחר יותר ובעוצמה רבה. ילדים שהוריהם התגרשו תחת מלחמה עזה זה בזה, למשל, או ילדים שננטשו או הושפלו בילדותם יכולים כביכול "להכניס את הכאב פנימה" ורק מאוחר יותר לסבול ממנו עם הופעת חרדה ודיכאון בגיל מבוגר.

   

  במקרים רבים אחרים אנשים אפילו אינם זוכרים את שאירע להם ושינה את חייהם. התנהגות מינית לא הולמת כלפי ילד היא דוגמה לאירוע שילדים רבים שוכחים לשנים רבות, עד שמתפרצת בעיה נפשית כלשהי.

   

  אני כותב שורות אלו לאחר שחזרתי עם ילדיי מגן השעשועים. כתמיד, בירכנו את האיש היושב בספסל לשלום. והייתי מוסיף על מה שעילי בוטנר אמר: רוחב לב זה גם כיף.

   

  כל המשתתפים בסדרה אינם מטופלים של ד"ר אילן טל. רובם קשורים לעמותת אנוש, אשר בחרו לדבר במטרה לטפל בסטיגמה שיש למטופלי הנפש בישראל, כחלק מפרויקט "יד על הלב". קראו עוד על פעילות העמותה באתר הפרויקט "יד על הלב " ובאתר אנוש .
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום :ינאי יחיאל
  שואב השראה מאחיו לשירים. עילי בוטנר
  צילום :ינאי יחיאל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים