שתף קטע נבחר

דנידין שבטנק ינצח: צפו בחמקן פולני

עיצוב עתידני, אגזוז מיוחד, מצלמות להסוואה ושריון שמורכב מלוחות חכמים שיעלימו אותו בשדה הקרב. הכירו את הטנק שייראה למכ"מים כמו רכב רגיל

דנידין בשדה הקרב: פולין לא ידועה בצבא החזק שלה, אבל דווקא המדינה המזרח-אירופית היא שהציגה לאחרונה את אחד החידושים הצבאיים המעניינים ביותר - "טנק חמקני". החברה הפולנית "אוברום", שפיתחה את הטנק PL-01 ביחד עם BAE הבריטית, חשפה את הטנק פורץ הדרך, שיכול להתחמק מטילי האויב באמצעות שינוי הטמפרטורה של השריון שלו.

 

עוד חידושים צבאיים

להיות צלף ברגע: הרובה שלא מפספס

החמקן הבריטי החדש נחשף. צפו בביצועים

לווייתן מעופף: זהו כלי הטיס הגדול בעולם

 

הטנק העתידני, שנראה כלקוח ממשחק מחשב, מעוצב באופן שיקשה על מכ"מים להינעל עליו, ממש כמו מטוסים חמקניים. אבל החידוש העיקרי הוא המעטה החיצוני שלו - מארג של "לוחות חכמים" שנבנו במיוחד עבורו. אפשר לשלוט על הטמפרטורה של הלוחות המשושים האלה, ובכך להפוך את הטנק לבלתי נראה לסנסורים מבוססי חום, או ל"סתם" רכב.

 

ה-PL-01 מתמזג בכך עם הסביבה, כך שקשה מאוד לאתרו באמצעות מערכות גילוי שמבוססות על חתימה אינפרה-אדומה. בנוסף על כך, למנוע הדיזל שלו, בעל 940 כוחות סוס, אגזוז מיוחד שמיועד אף הוא להסוותו בשטח.

 

בעיתון הבריטי "דיילי מייל" נכתב כי כל החידושים הללו יאפשרו לטנק להיות בלתי נראה לרוב כלי הנשק בעולם שמסתמכים על מכ"מים או על חתימה אינפרה-אדומה.

940 כוחות סוס, ושוקל כמעט מחצית מהמרכבה ()
940 כוחות סוס, ושוקל כמעט מחצית מהמרכבה

וזה לא הכול. ב"הפינגטון פוסט" דווח שמפתחיו הבטיחו כי גרסה עתידית של הטנק תכלול יכולת הסוואה חזותית. מערכת זו תשתמש במצלמה שתורכב על החלק החיצוני של הטנק, תצלם את הסביבה ותקרין את המראה על גבי הטנק - כדי להסוותו עוד יותר.

 

הטנק, שאורכו שבעה מטרים, קל יחסית ושוקל 35 טונות בלבד - 60% מהאברהמס האמריקני וכמעט מחצית מהמרכבה הישראלי. לעומת המרכבה, שצוותו מונה ארבעה חיילים (מפקד, נהג, תותחן וטען-קשר), בטנק הפולני שלושה אנשי צוות בלבד. אב הטיפוס שלו כבר נחשף, אבל הדרך שלו עד לכניסה לפעילות מבצעית עוד ארוכה - זה צפוי לקרות רק ב-2018.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים