שתף קטע נבחר

אופטימיות ישראלית: הזדמנות אחרונה למו"מ

האיום האמריקני ולחץ הממשל עשויים להוביל את ישראל והרשות חזרה לשולחן המו"מ, בניגוד להתפתחויות המדיניות הסוערות האחרונות

בתום שבוע סוער, ובצל האיום האמריקני להפסיק בתיווך המדיני, צפויות ישראל והרשות הפלסטינית לקיים סדרת פגישות שנועדו להחזיר את המשא ומתן ביניהן למסלולו. החשש מקיפאון מדיני צפוי לתרום אף הוא למאמץ זה, ובצלו הביעו הלילה (יום א') בישראל אופטימיות זהירה באשר לסיכויי החזרה לשולחן הדיונים. "הצדדים מבינים כי זו ההזדמנות האחרונה ושאי אפשר לפוצץ הכול", אמר גורם ישראלי המעורה במשא ומתן.

  

עוד חדשות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

מאז יום רביעי נפגשו הישראלים והפלסטינים פעמיים, ועשרות שיחות נוספות התקיימו בתיווך ארצות הברית, בניסיון לגבש נוסחה חדשה לחזרה לשולחן. היום צפויה להתקיים פגישה נוספת ובסיומה יועבר מסר למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, לפני שזה ייפגש עם נשיאו ברק אובמה. השניים אמורים לקיים דיון בנושא ולהחליט לגבי המשך המאמצים האמריקנים. כניסתו לתמונה של הנשיא האמריקני, לאחר חודשים שהעניק לקרי את הבמה, מעוררת בישראל דאגה מסוימת מהאפשרות לנסיגת ארצות הברית ממחויבותה לתהליך המדיני. "הפעם זה רציני. זו לא הצגה. האמריקנים בוחנים את האפשרויות שעומדות בפניהם ולכן הם צריכים לקבל החלטה. זה משפיע גם עלינו וגם על הפלסטינים, ולכן חייבים למצוא נוסחה ולא לסיים את המשא ומתן בפיצוץ", הסבירו בישראל.

מזכיר המדינה קרי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מזכיר המדינה קרי(צילום: AFP)

לפי שעה, נראה כי העסקה שכללה את שחרורו של ג'ונתן פולארד ירדה מן הפרק, והצדדים יצטרכו למצוא דרך יצירתית לחדש את השיחות, בצל הפניה הפלסטינית לאו"ם וסירוב ישראל לשחרור האסירים בפעימה הרביעית. "הנושא הזה תלוי בפלסטינים", אמרו בישראל. "אם הם

יתעקשו על הפעימה הרביעית, זו תהיה בעיה. אנחנו מוכנים לשקול לבטל את הדרישה לביטול הפניה הפלסטינית לאו"ם, אך השאלה היא אם הפלסטינים מוכנים לבטל את הדרישה לפעימה רביעית, שבמצב הנתון נראית כבלתי אפשרית".

 

לוחות הזמנים מספקים לצדדים כמה שבועות שבהם ניתן למצוא פתרון. באופן פורמלי, המשא ומתן אמור להסתיים בסוף החודש, כפי שנקבע לפני כתשעה חודשים, וכעת המשימה המורכבת היא הארכת השיחות. האופטימיים בצד הישראלי תולים תקוות בלחץ האמריקני ובמסרים שמעביר הממשל תכופות - אכזבה ותקווה לסירוגין. "יש בשבועות ובימים הממש קרובים הזדמנות למצוא פתרון, אך צריך לראות שגם הפלסטינים מבינים את הצורך להתגמש", אמר גורם ישראלי. "פיצוץ השיחות הוא בעייתי מאוד, ולכן מקיימים כעת מרתון של פגישות ושיחות כדי להגיע להבנות מינימליות שיאפשרו את המשך המשא ומתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ראש הממשלה נתניהו
צילום: AFP
מומלצים