שתף קטע נבחר

ביום שלישי ייפסקו עדכונים לווינדוס XP

כמעט לשליש מכם עדיין יש מחשב עם מערכת ההפעלה ווינדוס XP וכדאי שתדעו שביום שלישי ייפסקו התמיכה ועדכוני האבטחה, מה שאומר שיתכן שהמחשב יהיה פגיע. אפשר לעדכן אנטי וירוס אבל מיקרוסופט ממליצה לשדרג או להחליף מחשב

בשמונה באפריל, יום שלישי הקרוב, יותר משתיים עשרה שנה אחרי שיצאה לאוויר העולם, תפסיק מיקרוסופט את התמיכה במערכת ההפעלה Windows XP. בדרך כלל התמיכה שנותנת מיקרוסופט למערכות ההפעלה היא לעשר שנים, שזה המון. תסתכלו, רק להשוואה, על הסמארטפונים שלכם ותחשבו כמה מהם יחגגו אצלכם יום הולדת ארבע. אבל הפופולאריות הרבה של XP, יחד עם כשלון Vista, גרמו למיקרוסופט להגדיל את זמן התמיכה ויהיה מאד מעניין לראות מה תהיה ההשפעה התדמיתית, הכלכלית ואף הטכנולוגית של הפסקת התמיכה על מיקרוסופט. 

 

 

כמה מחשבים עם XP כבר יש? לפי נתונים שהתפרסמו לאחרונה כחמישים אחוז מהמחשבים מריצים Windows 7, אחד עשרה אחוז מריצים Windows 8 (שיצאה בסוף 2012) ועדיין כעשרים ושמונה אחוז מריצים XP. זו אחת ממערכות ההפעלה המוצלחות ביותר של מיקרוסופט, זאת שעזרה לה לכבוש גם את השוק העסקי. אז מה יקרה לכל המחשבים הללו? 

 

האנשים הרעים

דבר ראשון חשוב להדגיש, לכל מי שעדיין משתמש ב Windows XP, שהפסקת התמיכה לא תגרום למערכת ההפעלה להפסיק לפעול, אז בלי פאניקה. כמו שאר המכשירים שכולנו משתמשים בהם כגון מכונית או מקרר, סיום תקופת האחריות של היצרן לא גורמת לסיום חייו של המוצר. ההבדל המרכזי בין מכונית ומקרר לבין מחשב שמריץ Windows XP הוא שבדרך כלל מחשבים מחוברים לאינטרנט, ובאינטרנט יש המון אנשים רעים.

 

כדי למנוע מאנשים רעים לנצל פרצות במערכת ההפעלה על מנת להשתיל וירוסים ורוגלות (תכנות ריגול) משחררת מדי פעם לפעם מיקרוסופט עדכונים שמותקנים במחשב דרך מערכת העדכונים (Windows Update). לדוגמה: עדכון מספר 885836 שיצא בארבע עשרה לדצמבר 2004 חסם אפשרות למשתמש חיצוני להשתלט על המחשב דרך תוכנת WordPad, שמגיעה עם מערכת ההפעלה. הפירצה הזאת לא התגלתה על ידי מהנדסי מיקרוסופט, אלא דווחה באופן פרטי ודיסקרטי על ידי אנשים נחמדים שעובדים בחברות שמתעסקות באבטחת מחשבים.

 

הבעיה היא שעל כל איש נחמד שמדווח על פרצה יש לפחות איש לא נחמד אחד שיגלה את אותה הפירצה וינסה לנצל אותה ומיום שלישי מיקרוסופט כבר לא תשחרר עדכונים לסגירת פרצה מהסוג הזה במערכת ההפעלה Windows XP. כמו כן, מיקרוסופט תפסיק לתמוך בהורדה של תוכנת האנטי-וירוס החינמית שלה Microsoft Security Essential ל Windows XP, ובקרוב גם לא תספק עדכונים על וירוסים חדשים למי שכבר מריץ את MSE על XP.

 

להפסקת התמיכה יש משמעויות יותר נרחבות. כל החברות שמייצרות מוצרים היקפיים, כמו מדפסות, עכברים או מצלמות דיגיטלית, יפסיקו אף הן לתמוך בחיבור המוצרים הקיימים שלהם ל Windows XP, שלא לדבר על כך שחברות לא יתמכו בחיבור ובתאימות ל XP למוצר חדש שייצא לשוק בעתיד.

 

כה זה התחיל

 

 

מה לעשות?

אז מה אמור לעשות מי שעדיין משתמש ב Windows XP? התשובה כמובן תלויה בצורת השימוש של המחשב שמריץ את ה Windows XP.  אם זה מחשב ביתי שלא מחובר לאינטרנט אין בעיה. אם המחשב לא יתקלקל פיזית אין שום מניעה שהוא ימשיך לעבוד עוד שנים רבות. לא מאמינים? בקרו במוזיאון לתולדות המחשב האישי בישראל ותראו שם מחשבים בני 30 שפועלים. אם הוא יתקלקל לא מדובר באסון, רק מומלץ לוודא שיש גיבוי לדברים החשובים.

 

אם מדובר במחשב בעסק שלא מחובר לאינטרנט, כמו מחשב שמפעיל מכונה או אולי כספומט, הבעיה היחידה תהיה תמיכה במקרה של תקלה. השאלה היא האם אתם מוכנים לקחת את הסיכון שהמכונה תפסיק לעבוד כי צריך עדכון תוכנה שלא קיים ל Windows XP?

 

הסיפור מסתבך אם המחשב (ביתי או עסקי) מחובר לאינטרנט, וסביר להניח שהמחשב שלכם מחובר לאינטרנט. אז יש כמה אפשריות: יש כמובן את האפשרות של החלפת המחשב כולו עם מערכת הפעלה חדשה או רק החלפת מערכת ההפעלה באחרת (Windows 8, Windows 7 או אפילו לא מערכת הפעלה של מיקרוסופט) וזה כתלות בשאלה אם המחשב מספיק חזק. אפשר לבדוק את הדרישות כאן, או להוריד מכאן תוכנה שתבדוק את המחשב הנוכחי שלכם והתאימות שלו לווינדוס 8. זאת אפשרות שעולה כסף, וגם תדרוש מכם זמן להתקין מחדש את כל התוכנות הישנות (או גירסה חדשה שלהן כי הישנות כבר לא רצות על מערכת ההפעלה החדשה) אבל כך תקנו לכם כמה שנים של שקט תעשייתי. זו האפשרות שמיקרוסופט בעצמה ממליצה עליה.

 

אבל אם אין באפשרותכם להחליף את מערכת ההפעלה מכל סיבה שהיא, אתם חייבים דבר ראשון להבין שמשמונה באפריל (שלישי) המצב של המערכת המחשוב שלכם השתנה, ועל מנת להוריד את היכולת של אנשים לנצל פרצות תנקטו בצעדים הבאים: אם זה לא פוגע בתפקוד היום-יומי נתקו את הגישה של המחשבים לאינטרנט. אם אין צורך, אין לתת למשתמש הרגיל זכויות של מנהל (Administrator), כזה שיכול להתקין תוכנות ולשנות הגדרות. התקינו על המחשבים תוכנות הגנה של חברות אחרות שעדיין תומכות ומגינות על Windows XP, והתחילו לחשוב על תוכנית מעבר. תזכרו גם שהבעיה הזאת תחזור על עצמה בעוד כמה שנים, עם מערכות ההפעלה העכשוויות. שיהיה לכם בהצלחה, וכן כולנו יודעים שבלינוקס זה לא היה קורה.

 

בזמן שהוא לא שובר את הראש איך לשכנע את הבוס שלו להחליף את מערכת המחשוב, ניר כץ כותב בלוג שנקרא החיים על פי ניר .

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים