שתף קטע נבחר

טיבי: גם אם אבו מאזן יעודד את בית"ר בטדי, הוא לא יקבל כלום מנתניהו

ישראל אשמה בפיצוץ, רק כשישוחררו האסירים הערבים-ישראלים משהו יזוז, אבל גם אם המו"מ יתחדש - בממשלה הנוכחית אין בו טעם. בראיון לאולפן ynet, הח"כ המקורב להנהגה הפלסטינית מסביר למה אסור להכיר במדינה יהודית ומתייחס לסקר שמציב אותו כמועמד הבולט להוביל רשימה מאוחדת: "יותר ערבים יצביעו". הבוקר ב"ידיעות אחרונות": מאחורי הקלעים של המו"מ המדיני מאת הפרשן המדיני שמעון שיפר

 

 

ג'ון קרי ניסה להבהיר אמש (יום ג') את דבריו החריפים כלפי ישראל בעניין המשבר החמור במשא ומתן המדיני - אבל ח"כ אחמד טיבי בטוח שזו תמונת המצב לאשורה. בראיון לאולפן ynet, טיבי מסמן את הצד שהוביל לפיצוץ ומזהיר שבלי שחרור מחבלים ערבים-ישראלים לא ייחלצו הצדדים מהמבוי הסתום. 

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 
"ערב הפעימה הרביעית (של שחרור האסירים) אומרת ממשלת ישראל - אנחנו לא הולכים לקיים את הפעימה הרביעית כי אנחנו רוצים לנהל עליה מו"מ. זו סחיטה מדינית על מה שכבר סוכם מול הפלסטינים ומול ארה"ב", טוען טיבי, המקורב להנהגה הפלסטינית. לתפיסתו, עמדת קרי תואמת לגרסה הפלסטינית, "ובסופו של דבר בעולם לא יישאר איש שיאשים את הפלסטינים במשבר חוץ מסטיבן הארפר (ראש ממשלת קנדה), חברו של נתניהו".

 

טיבי מזכיר שהתנגד לעצם הכניסה למשא ומתן. "אני עדיין חושב שהוא מו"מ לא תכליתי וממשלת ישראל עם הקואליציה הזאת, עם המדיניות הזאת, בחיים לא תגיע להסכם שמטרתו סיום הסכסוך. גם אם אבו מאזן יכיר במדינה יהודית, ישיר את שירי בית"ר ויגיע לטדי... נגיד שהוא עושה את כל זה והוא נהיה חבר של דני דנון.

 הוא יקבל מדינה פלסטינית וסיום כיבוש? מהממשלה הנוכחית? ממש לא. הוא לא יקבל כלום. נתניהו מעולם לא אמר 'מדינה פלסטינית עצמאית וריבונית'".

 

אותה הכרה שראש הממשלה נתניהו מדגיש כתנאי לוויתורים ישראליים, אסור שתתקיים לדעת טיבי. "מטרתה גם לעגן בהכרה בינלאומית את המצב הנחות של הערבים בישראל מול העם היהודי. זה עוד מיסוד של האפליה והגזענות נגד ערבים. בנוסף, זה יבטל את האפשרות של הפלסטינים להעלות על שולחן המו"מ את הפליטים וזכות השיבה. כי יגידו 'זאת מדינה יהודית'".

 

אז מה בכל זאת יצליח להציל את המשא ומתן הגוסס? "הפעימה הרביעית חייבת להיות מיושמת, לרבות 14 אסירים ערבים אזרחי מדינת ישראל", הוא קובע. "אם ישוחררו האסירים לא תהיה חזרה מהפניות (לארגונים הבינלאומיים ולאמנות) שכבר נעשו, אלא לא יפנו יותר לאו"ם במוסדות נוספים".


בסקר שערכה לאחרונה ד"ר מינה צמח ופורסם ב"ידיעות אחרונות", סומן טיבי בפער גדול כמועמד המועדף על הציבור הערבי-ישראלי להוביל רשימה מאוחדת בבחירות הבאות, לנוכח העלאת אחוז החסימה שמאיימת על הסיעות הקטנות.

 

"זה מחייב היערכות מחדש וכדי שזה יקרה כולם צריכים להסכים. עדיין אני לא בטוח שכולם מסכימים. יש שתי אופציות, או רשימה אחת משותפת או שתי רשימות, למרות שאני שומע שמדברים אפילו על גוש חדש. אבל עדיף להיערך מחדש ולאחד כוחות. אני חושב שזה יגדיל את מספר המנדטים של הערבים בכנסת. אני חושב שזה גם מגדיל את שיעור ההשתתפות של הערבים בבחירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי חי ויוגב אטיאס
אחמד טיבי באולפן. בלי שחרור ערבים-ישראלים אין מו"מ
צילום: אבי חי ויוגב אטיאס
מומלצים