שתף קטע נבחר

הקבלנים: "70% ממחיר הדירה - בידי לפיד"

בכנס של ארגון קבלני ת"א-בת ים האשים נשיא האחדות בוני הארץ את שר האוצר ביוקר הדיור. טען: "הממשלה מזמינה עבודה אך לא חושבת לשלם". שר הפנים מתח ביקורת מרוזמת על הצהרות האוצר והשיכון להוזלת דירות ב-2014: "אני לא אגיד מתי המחירים יעלו או יירדו". ראש עיריית ת"א התייחס לשכירות בעיר: "בדירות של היום יש 4 קירות - אך לא תמיד שירותים ומטבח"

"70% ממחיר הדירה נמצאים בידיו של שר האוצר. אותו שר אוצר שאומר לקבלנים להוריד מחירים. ממשלת ישראל מזמינה עבודה - אבל לא חושבת שעליה לשלם בתמורה". כך האשים אמש (ג') נסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, את שר האוצר יאיר לפיד, שעות ספורות לאחר שהאחרון קרא לקבלנים לתת הנחות ולהוריד מחירים בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט". בובליל אמר את הדברים באסיפה השנתית של ארגון הקבלנים והבונים של תל-אביב-יפו-בת ים.

 

כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

בובליל הוסיף כי "הבירוקרטיה עולה לכל דירה במדינת ישראל מעל 20 אלף שקל ואסור לתת לזה להמשיך. הפתרון למצוקת הדיור הוא פתרון של כיתה א' אנחנו גדלים בקצב של 2% בשנה וזה 42 אלף יחידות דיור - יש לנו מחסור מתמשך למעלה מ-10 שנים, וכל עוד לא נבנה - כל התרגילים והסיסמאות לא יעזרו".

 

נשיא ההתאחדות התייחס לסוגיית העובדים הזרים בענף הבנייה וציין כי "הממשלה קיבלה החלטה להביא עובדים זרים לארץ, אך היא לא מסוגלת ליישם את ההחלטה - כבר שנתיים וחצי לא מסוגלים לחתום על הסכם עם סין". בהמשך התייחס בובליל להטבה החדשה שהציע שר האוצר במע"מ. "שימו לב שלא מדובר בפטור ממע"מ, ואם בכל המהלך הגדול הזה נותנים 5,000 יחידות דיור - למעשה מובילים לעליית מחירים", הזהיר.

 

עוד האשים בובליל כי "ממשלת ישראל והרשויות המקומיות מזמינות עבודה, אבל הן לא חושבות שהן צריכות לשלם. לדוגמא, כביש 1 שכולם מתפארים בו ועבדו בו עשרות כלים כבדים ומאות עובדים, הקבלן שעובד שם שנה וחודשיים - לא קיבל שום תשלום. לא יכול להיות שמזמין העבודה בהיקפים כל כך גדולים, כשמגיע יום התשלום הוא יגיד - חברים, אין לי כסף. לכן אנו רואים קבלנים טובים שנאנקים תחת המחסור במזומנים ומגיעים לשוק האפור".

 

סער: אני לא אגיד מתי יעלו או יירדו המחירים

שר הפנים, גדעון סער, העביר ביקורת מרומזת על שר האוצר לפיד ועל שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, כשאמר באסיפה: "אני לא אגיד מתי יעלו או יירדו מחירי הדירות, אני לא אגיד לקבלנים למכור עכשיו או אחר כך. צריך לשנות את כללי המשחק במערכת". סער התכוון בדבריו להצהרות השרים לפיהן מחירי הדיור יירדו במהלך שנת 2014.

 

"בשנים האחרונות במערכת קבלת החלטות, בעיקר בכנסת, נכנסה אווירה פופוליסטית של אנשים שלא מבינים מה זאת כלכלה ועל מה כלכלה מבוססת", הוסיף סער, "היום ישראל היא מדינה של למעלה מ-8 מליון תושבים, עם דמוגרפיה צומחת שאין באף אחת ממדינות ה-OCED. חייבים להבין שאי אפשר לרכז את כל ענייני הבינוי ב-6 ועדות בלבד - השיטה לא נכונה. צריך לשנות את פירמידת הסמכויות ולשנות את מערכת היחסים ביו המדינה לאזרח".

 

סער ציין כי יש לעודד רשויות מקומיות לרצות לבנות דירות בתחומן - "מבלי להוביל לקריסת רשויות שתהווה נטל על המדינה - ועלינו כאזרחים". בהתייחס לסוגיית העובדים הזרים, הוסיף שר הפנים כי "בקרוב תצא משלחת כדי להגיע להסכם עם הסינים בנושא הבאת עובדים זרים לישראל. אני מבין שכדי להגיע לתפוקות צריך עוד תשומות".

 

לצד משתתפי האסיפה שנערכה בתל-אביב, השתתף גם ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, שהתריע מפני מצב חירום. "יש דור שלם שלא יזכה לרכוש דירה ויש לפחות 70 אלף יחידות דיור בעיר שצריכות היתר בנייה כדי לצאת לעבודה - וזה לא קורה", טען חולדאי.

 

"70% מהצעירים בעיר עברו 3 דירות ב-5 השנים האחרונות בגלל העלייה במחירי השכירות", המשיך חולדאי ותהה: "בדירות המוצעות לשכירות כיום לפעמים יש 4 קירות - אבל אין שירותים או מטבח. איך אדם יכול לתכנן את חייו כשהוא מחליף דירה אחת לשנה?". הוא הוסיף כי העירייה פועלת להקטנת שטח הדירות הממוצע ולהגדלת מספר יחידות הדיור.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
יאיר לפיד. האחריות בידיו בלבד?
צילום: עידו ארז
צילום: דני בלר
נסים בובליל בכנס אמש. מאשים את הממשלה
צילום: דני בלר
צילום: דני בלר
גדעון סער בכנס אמש. ביקורת מרומזת
צילום: דני בלר
מומלצים