שתף קטע נבחר

סוף לחאפרים: מ' השיכון יסדיר ענף השיפוצים

אחרי מאבק של יותר מעשור, רשם הקבלנים יפקח על ענף השיפוצים. כיום רק 2% מהקבלנים עובדים עם רישיון, בין היתר משום שלא עמדו בתנאי הרישום - הכשרה מקצועית בחברה קבלנית רשומה. "זו בשורה גדולה לצרכנים"

אחרי מאבק ממושך של יותר מעשור: מועצת הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון החליטה אתמול (ד') לאמץ את יוזמת התאחדות קבלני השיפוצים והתאחדות בוני הארץ - ולבצע הסדרה של הענף. כיום רק 599 קבלני שיפוצים רשומים בהתאחדות כמחזיקי רישיון, ולא פחות מ-98% קבלני השיפוצים הנותרים בשוק אינם רשומים בהתאחדות.

 

כתבות נוספות על שיפוצים בערוץ הנדל"ן :

 

לדברי התאחדות קבלני השיפוצים, הסיבה לתופעה זו נעוצה בכך שקבלנים רבים אשר ביקשו לקבל רישיון קבלן, נתקלו בסירוב משום שלא עמדו בתנאי הרישום - הכשרה מקצועית בחברה קבלנית רשומה. כך נוצרה מציאות של פעילות ענפה של קבלנים לא מורשים בענף השיפוצים, ללא פיקוח של רגולטור. במסגרת ההחלטה של משרד השיכון, ענף השיפוצים יפעל באותו המודל שבו פועלים קבלני ביצוע עם רישיון בנייה לפי היקפי העבודה.

 

קבלנים שיבצעו עבודות שיפוצים בסכום של עד 43 אלף שקל לא יזדקקו ברישיון מיוחד לביצוע עבודות שיפוץ. לעומת זאת, כדי לעסוק בעבודות בסדר גודל של 44-350 אלף שקל יהיה עליהם הצורך לעבור בחינות ולהוכיח היסטוריה של עבודות בסדר גודל בינוני ב-5 השנים האחרונות. עבודות שיפוצים בסדר גודל של 1.05 מיליון שקל יצריכו מהקבלנים לעבור בחינות נוספות ולהוכיח כי ביצע עבודות בתחום ב-3 השנים האחרונות, לפחות 3 מהעבודות בעלות של יותר מ-175 אלף שקל.

 

הטלת סקנציות תוביל למקצועיות בענף

הסדרת הענף תוביל לאכיפה, שבמסגרתה רשם הקבלנים יוכל להטיל סנקציות על קבלני שיפוצים שיעסקו בתחום ללא רישיון. לדברי גורמים בענף השיפוצים, מדובר בבשורה צרכנות של ממש, היות וצרכן שלא יהיה מרוצה מקבלן שיפוצים יוכל להתלונן עליו בפני רשם הקבלנים - מה שיוביל בהכרח לאוכלוסייה מקצועית יותר בענף.

 

"המשמעות של המהלך שאושר על ידי משרד השיכון מהווה את הסוף לתופעת החאפרים - הרעה החולה של הענף", אמר ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים. לדבריו, בזכות המתווה שאושר, קבלני שיפוצים לא מורשים יהיו תחת פיקוח ורגולציה של רשם הקבלנים.

 

"זהו אחד ההישגים הגדולים ביותר של ענף השיפוצים בכלל ושל התאחדות קבלני השיפוצים בפרט", המשיך סיב, "הישג שקבע נחרצות כי גם קבלני שיפוצים שעובדים בהיקפים קטנים יהיו תחת רגולציה ופיקוח. אין לי צל של ספק שזה מהלך היסטורי, שייטיב הן עם ציבור המשפצים והן עם קבלני השיפוצים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים