שתף קטע נבחר

הצעת חוק: הבחירות לנשיאות יתקיימו בהצבעה גלויה

ח"כ אופיר פינס, שהגיש את ההצעה, טוען כי ההצבעה האחרונה הוכיחה כי מאחורי הפרגוד מועלים חברי הכנסת ברצון בוחריהם, ומונעים משיקולים שלא מן העניין. בורג: בחירות אישיות חייבות להיות חשאיות

חבר הכנסת אופיר פינס הניח היום (יום ג') על שולחן הכנסת הצעת חוק, שלפיה הבחירות לנשיאות יתקיימו בהצבעה גלויה, ולא מאחורי פרגוד כפי שהתקיימו עד היום.
הצעה זו היא תוצאה ישירה נוספת של ההפתעה שהיתה מנת חלקם של אנשי ישראל אחת, לאחר שלמרות כל ההבטחות שניתנו לשמעון פרס, הוא זכה ב-57 קולות בלבד, והפסיד במאבק על הנשיאות.
בדברי ההסבר לחוק כותב פינס, כי אין כל סיבה להמשיך בנוהג הקיים של בחירות חשאיות: "נבחרי הציבור צריכים לגלות אחריות ויושר ציבורי, ולעמוד מאחורי המועמד המתאים ביותר לדעתם, ולא להסתתר מאחורי פרגוד, לומר דבר אחד ולהצביע משהו אחר".
לדברי פינס, ההצבעה האחרונה הוכיחה כי מאחורי הפרגוד מועלים חברי הכנסת ברצון בוחריהם, ומונעים משיקולים שלא מן העניין. "הפער העצום בין עמדת העם, כפי שהובעה בסקרים, מחייב אותנו בחשבון נפש", הוסיף.
יו"ר הכנסת, אברהם בורג, מתנגד להצעה ואומר כי בחירות אישיות חייבות להיות חשאיות. לדעתו, גם הבחירות לתפקיד יו"ר הכנסת צריכות להיעשות באופן חשאי, ולא כפי שהן מתבצעות כיום, בהצבעה במליאה.
על כך ענה פינס, כי על יו"ר הכנסת לזכור שתפקיד היו"ר הוא תפקיד פוליטי, וראוי שממלאו ימונה מקרב חברי הקואליציה - עובדה שמטילה ספק בצורך בבחירות חשאיות. עם זאת, הוא הוסיף כי לבורג שמורה הזכות ליזום חקיקה בנושא.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
פינס. יש לערוך חשבון נפש
ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: צביקה טישלר
בורג. מתנגד להצעה
צילום: צביקה טישלר
מומלצים