שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: זאור חנקישייב - העד בברנוער

בית המשפט העליון התיר לפרסם כי זאור חנקישייב הוא האיש שהיה עד המדינה בפרשת הברנוער. הוא מואשם בבידוי ראיות. סנגורו: "חבל שפרטיו מפורסמים תוך סיכון ביטחונו, הוא עומד מאחורי הדברים שמסר למשטרה"

עכשיו כבר מותר להגיד: זאור חנקישייב הוא האיש שהיה עד המדינה בפרשת הברנוער. כך התיר הערב (יום ה') בית המשפט העליון לפרסם.

 

בהחלטתו לפרסם את זהותו של עד המדינה לשעבר ציין השופט אורי שהם: "הגעתי למסקנה כי אין בחומר המודיעיני ביסוס קונקרטי לטענה שלפיה חשיפת זהותו של הנאשם תתרום או תגביר

 את הסכנה הנשקפת לו. אם יתקבל בעתיד מידע מבוסס, עדכני, ואמין, לגבי פגיעה אפשרית בנאשם, חזקה על הגורמים המתאימים, בשב"ס או במשטרת ישראל, כי יעשו את כל הדרוש, על מנת למנוע כל חשש לפגיעה בשלומו ובבטחונו".

 

בהחלטתו ציין השופט שהם כי לצד האינטרס הכללי בפרסום שמו וזהותו של נאשם בפלילים, הפרשה המדוברת ורגישותה הרבה בציבור "היא כפצע מדמם בגופה של החברה בישראל, ומטבע הדברים עמדו ההתפתחויות בפרשה זו במוקד העניין הציבורי. לצד כך משמסתבר, לפחות לכאורה, כי חשיפת זהותם של המעורבים בביצוע הרצח, אינה אלא תוצר של מעשי תרמית והונאה מצדו של הנאשם, ברי כי קיים עניין ציבורי לדעת, בנסיבות אלה, את זהותו של העבריין".

חנקישייב בבית המשפט. "תוצר של מעשי תרמית והונאה" ()
חנקישייב בבית המשפט. "תוצר של מעשי תרמית והונאה"

עו"ד חי הבר, פרקליטו של חנקישייב, אמר כי "חבל מאוד שפרטיו של מי שפנה אל המשטרה במטרה לעזור ולפענח רצח מתועב שכזה מוצא עצמו לא רק על ספסל הנאשמים אלא גם שפרטיו מפורסמים בכלי התקשורת תוך סיכון ביטחונו. מרשי עומד מאחורי אמיתות הדברים שמסר למשטרה".

 

עו"ד יאיר רגב, סנגורו לשעבר של חנקישייב, אמר: "עד המדינה לשעבר הוא קודם כל מקור מודיעיני, אשר שיתף פעולה עם רשויות החוק ומסר מידע על מעורבים במעשי עבירה. פרסום פרטיו מסכן באופן ממשי את חייו ואת ביטחונו. טובת הציבור מחייבת שרשויות אכיפת החוק ישמרו בסוד את זהותו גם אם הם סבורים שמסר מידע כוזב. פרסום פרטיו עלול להסית לפגיעה בו, לשדר מסר ברור לציבור ש'דמו הותר'".

 

בחודש שעבר בוטל גם האישום נגד בני פליסיאן (אחיו של חגי) בגין ניסיון שידול לרכישת נשק. גם כתב האישום נגדו התבסס על פרטים שחנקישייב מסר במשטרה. סנגורו של בני, עו"ד שי שורר, מסר היום כי "מהיום הראשון שבני נעצר נאמר שזאור חנקישייב שקרן ומחפש פרסום. מדובר במי שרימה מדינה שלמה והוליך שולל את המשטרה והפרקליטות". בני פליסיאן עצמו אמר: "הוא הרס לנו את החיים. אף אחד לא יבין את הגודל והעוצמה של מה שהוא עשה, ההרס שגרם והטראומות שנשארו לכולנו ובעיקר לחגי".

 

בחודש מרס הודיעה הפרקליטות לעורך דינו של עד המדינה בפרשת הברנוער על החלטתה לבטל את ההסכם עמו. כמה ימים לאחר מכן הוגש נגדו כתב אישום. הוא הואשם בעבירות של בידוי ראיות, מסירת ידיעות כוזבות, שיבוש מהלכי משפט, השמדת ראיות, הדחה בחקירה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

 

בעקבות הממצאים החדשים בעניינו של עד המדינה בפרשה, הוחלט לשחרר את חגי פליסיאן, ולבטל את כתב האישום שייחס לו את ביצוע הרצח הכפול בברנוער ב-2009. התובעת בתיק, עו"ד אשרה גז, ציינה בעקבות ההחלטה בעניינו של פליסיאן כי "המדינה חשפה ממצאים חדשים שהביאו לשינוי בתשתית הראייתית. לאחר קבלת החומרים נפתחה חקירה חדשה של שיבוש ובידוי ראיות של העד".

 

"תהיה קצת עצבני" 

כתב האישום נגד חנקישייב חשף את ההודעות ששלח לפליסיאן באפליקציית ווטסאפ כדי שיוכל להפלילו ברצח (הטעויות במקור): "אחרי שנשב חמש דקות ככה אז תגיד לי טוב תזכור מה להגיד תחת לחץ..." וגם: "שומע תגיד מה שאתה צריך ואז אני יגיד משהו ואז ואז אני יכתוב לך מה צריך להגיד וזהו נסגור את זה טוב אבל תהיה קצת עצבני..."

 

כתב האישום נגד העד מתאר כיצד הורה לפליסיאן לשלוח לו מסרון שאותו הכתיב מבעוד מועד. "א.א תקשיב אני אמרתי לאחי לא לדבר על הנושא של הבר הזה הזין הזה ואני לא מבין למה אתה מנסה לפתוח את זה מה שהיה מת לא צריך לעיר מתים אחי מדובר בחופש שלנו", נכתב. על פי כתב האישום, "הנאשם הציג מסרון זה שקיבל במרמה לחוקרי המשטרה, בכוונה להטעותם, תוך שהוא טוען בפניהם בכזב כי פליסיאן שלח

מיוזמתו את המסרון".

 

חקירת רצח מדריך מועדון הקהילה ההומו-לסבית ניר כץ (26) והנערה ליז טרובישי (16) בברנוער הייתה היקרה בהיסטוריה של משטרת ישראל. לאחר כארבע שנות חקירה הודיעה המשטרה כי פענחה את הרצח, בין היתר בעזרת עד המדינה והעובדה שפליסיאן קשר עצמו לאירוע בפני מדובב.

 

הממצאים הובילו בחודש יולי האחרון להגשת כתב אישום נגד פליסיאן בגין שני מעשי רצח ועשרה ניסיונות רצח. שאול גנון, מנהל הברנוער בזמן הרצח ב-2009, אמור היה לשמש עד תביעה, ואילו חנקישייב עצמו אמור היה לקבל 120 אלף שקל לשיקום כלכלי. מאז שברח ונתפס בחודש יוני, עבר העד לתוכנית להגנת עדים, והתפנית הנוספת בפרשה הובילה להגשת האישום נגדו.

 

את העותרים ייצגו עו"ד טל ליבליך וליאת ברגמן ממשרד ליבליך-מוזר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זאור חנקישייב. עכשיו מותר להגיד
צילום: אבי מועלם
עו"ד רגב
צילום: אבי מועלם
צילום: עמית מגל
עו"ד הבר
צילום: עמית מגל
מומלצים