שתף קטע נבחר

ארה"ב: הקפאת הכספים לפלסטינים מצערת

כשברקע הניסיון לרקום עסקה שתאפשר את הארכת המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, יוצאת וושינגטון נגד הצעדים החד-צדדיים של ירושלים ורמאללה: "הסנקציות שהטילה ישראל לא מועילות, וכך גם הפנייה הפלסטינית לאו"ם"

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי, אמרה הערב (יום ו') כי אם ישראל תימנע מהעברת כספי המסים לפלסטינים כפי שהודיעה אתמול, הדבר יצער את ארה"ב. עם זאת היא נמנעה מלגנות את צעד הענישה הישראלי: "ראינו את הדיווחים בתקשורת, אבל לא ראינו הודעה רשמית של ממשלת ישראל", אמרה סאקי, "נראה בהתפתחות כזו צעד מצער. אנחנו מאמינים שהעברת כספי המסים לפלסטינים במסגרת שיתוף הפעולה הכלכלי בין ישראל לרשות הפלסטינית מועילה".

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

גורם ישראלי רשמי הודיע אמש על הקפאת ההעברה של כספי המסים לרמאללה. מדובר במאות מיליוני שקלים שישראל גובה עבור הפלסטינים. הגורם הישראלי אמר כי ההחלטה להטיל סנקציות כלכליות על הפלסטינים באה בעקבות פנייתם של הפלסטינים לאו"ם בשבוע שעבר בבקשה להצטרף לשורה של ארגונים השייכים לו. הפלסטינים טענו כי הם מבצעים את הצעד כענישה על כך שישראל הפרה את ההסכם שאפשר את תחילת המשא ומתן בשנה שעברה, ושבמסגרתו הבטיחה לשחרר סבב נוסף - רביעי במספר - של אסירים ביטחוניים. משהתעכבה לעשות זאת - חתם אבו מאזן על בקשות ההצטרפות לארגוני האו"ם.

נתניהו ואבו מאזן, ארכיון. מנסים לחזור לשולחן (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
נתניהו ואבו מאזן, ארכיון. מנסים לחזור לשולחן(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

גורם ישראלי רשמי אמר כי החובות של הפלסטינים לישראל יקוזזו מכספי המסים שישראל גובה עבור הפלסטינים. כמו כן ישראל תפסיק את פיתוח שדות הגז באזור רצועת עזה.

 

זמן קצר אחרי התדרוך במחלקת המדינה שב והדגיש דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, כי הממשל האמריקני מתנגד למהלך הפלסטיני החד-צדדי

שביצע אבו מאזן בשבוע שעבר. "צעדים חד-צדדיים של הישראלים או הפלסטינים אינם תורמים לקידום תהליך השלום ואינם מועילים", אמר קרני, "עמדתנו ברורה לגבי הנושאים האלה וכך גם לגבי הפנייה לארגוני האו"ם".

 

קרני הוסיף: "שני הצדדים צריכים לקבל החלטות קשות כדי לקדם את התהליך. אנחנו מתנגדים להתנחלויות או להצטרפות הפלסטינים לאמנות האו"ם כי הדברים האלה מקשים על תהליך השלום. אנחנו מאמינים שזה אינטרס של הישראלים והפלסטינים להשיג הסכם שיאפשר לפלסטינים מדינה ריבונית ולישראל מדינה יהודית בטוחה".

 

בתוך כך, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת אמר כי החלטת ישראל לעצור את העברת כספי המסים לפלסטינים היא בגדר "מעשה של פיראטים". הוא הוסיף כי השיחות נמשכות, אף שהפערים בין הצדדים "נותרו גדולים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא ארה"ב אובמה. "העברת הכספים מועילה"
צילום: רויטרס
מומלצים