שתף קטע נבחר

שר פלסטיני גינה; יהודים בחברון "דווקא עכשיו"

אחרי יומיים ללא תגובה התייחס שר ההקדשים הפלסטיני לרצח סנ"צ ברוך מזרחי. לגבי המשא ומתן הוא הדגיש שעל ישראל להציג מפה עם גבולות. תנועה דלילה של מבקרים ישראלים בחברון

גינוי ראשון מהרשות הפלסטינית לפיגוע הירי ליד תרקומיא, שבו נרצח סגן-ניצב ברוך מזרחי ז"ל. שר ההקדשים הפלסטיני מחמוד אל הבאש, התייחס לפיגוע שהיה בערב החג ואמר היום (ד'): "אני מגנה כל רצח של בן אדם, אני כואב את כאב המשפחה". לדבריו, הרצח של הישראלי הוא כואב והאלימות היא דבר אסור בתכלית האיסור. אל הבאש הוסיף שהוא מצפה שגם ישראל תגנה הרג של פלסטינים.

 

 

הרשות הפלסטינית לא התייחסה עד היום לפיגוע הירי, וראש הממשלה בנימין נתניהו אף האשים אותה במעשה, בהודעה שמסר אמש. "הרצח הנפשע הזה הוא תוצאה של ההסתה שלה אחראית הרשות הפלסטינית. ההסתה הזאת תורגמה לרצח של אב שנסע עם המשפחה לסדר", טען נתניהו.

 

השר אל הבאש התייחס בשיחה עם עיתונאים ישראלים ברמאללה גם למשא ומתן המדיני, ואמר כי בשיחות האחרונות בין הצדדים הפלסטינים מציגים דרישה להצגת מפה, שבה יוצגו הגבולות של המדינה הפלסטינית העתידית ושל ישראל. לדבריו, הרשות הפלסטינית לא תוכל להתקיים לנצח ללא פתרון מדיני. 

היום בחברון (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
היום בחברון(צילום: אלי מנדלבאום)

מטיילים וחיילים היום בחברון."לא פוחדים משום פיגוע" (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
מטיילים וחיילים היום בחברון."לא פוחדים משום פיגוע"(צילום: אלי מנדלבאום)
 

"אני חושב שלא נוכל להמשיך לנצח במצב הזה שבו לא קורה כלום. אם הדברים לא ישתנו תוך זמן קצר הרשות הפלסטינית תשיב לישראל את האחריות", אמר. כאשר נשאל מהו אותו פרק זמן, העריך אל הבאש שמדובר בסוף השנה.

 

בינתיים, פגישתם של הממונה על המשא ומתן, השרה ציפי לבני וראש הצוות הפלסטיני סאיב עריקאת נדחתה למחר. בפגישה ישתתף גם שליח ארצות הברית לענייני המו"מ מרטין אינדיק.

 

"הגענו דווקא עכשיו"

מאות בודדות של מבקרים הגיעו היום לבקר בחברון, חרף הציפייה לכמו גדולה יותר, אך אלה שהגיעו הדגישו שהם אינם חוששים בעקבות הפיגוע.

 

שחר, תושב גדרה,

בא עם משפחתו. "הגענו לכאן דווקא עכשיו כדי להראות שאנחנו פה, אין לנו אופציה אחרת. מתי לא פגעו בנו? חלק מבני המשפחה חששו, זה לגיטימי. אבל זו עיר האבות וגם במרכז הארץ יש סיכונים, כמו תאונות דרכים".

 

ברוכי ברוך ממושב פטיש הדגיש: "אנחנו לא פוחדים משום פיגוע. זו ארצנו, חייבים לבוא לכאן. אמנם יש אנשים שחוששים, ועובדה שהיום ריק יחסית, אבל אני מקווה שהמצב פה ישתפר ונראה עוד אנשים".

 

יעקב, תושב רמלה: "אין מה לפחד, זו הארץ שלנו, אנחנו לא פוחדים מאף אחד, ההרגשה כאן בטוחה, אנחנו סומכים על הקדוש ברוך הוא ועל צה"ל ששומר עלינו. הממשלה צריכה להבין שלא יהיה שלום עם הערבים, לא צריך לדבר איתם, אנחנו משחררים רוצחים והם עושים פיגועים".

 

מנכ"ל ארגון להב"ה ותושב קריית ארבע, בנצי גופשטיין, הודה שהגיעו מעט מבקרים יחסית אבל הוא אופטימי. "זו רק ההתחלה, אנשים רבים יגיעו מחר. אנשים מגיעים לחברון כי כאן נמצאים האבא והאמא וכולם מתגעגעים לאבא ולאמא. אני מקווה שממשלת ישראל תתעשת".

 

השקט בעיר נשמר עד כה, למעט אירוע אחד שבו צעיר פלסטיני שנשא סכין נעצר על ידי כוח צה"ל סמוך למערת המכפלה. הוא הועבר להמשך חקירה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון ומורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
מטיילים בחברון, היום
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים