שתף קטע נבחר

אבו מאזן לח"כים: מו"מ תמורת שרטוט גבולות

בפגישה ברמאללה עם משלחת חברי כנסת הביע הנשיא הפלסטיני נכונות להאריך בתשעה חודשים את המשא ומתן בתמורה להתחייבות לעסוק בסוגיות הליבה כמו שרטוט גבולות המדינה הפלסטינית. היום ייפגשו צוותי המשא ומתן, מרטין אינדיק חוזר לאזור

ממשיכים לדבר למרות הפיגוע: הנשיא הפלסטיני אבו מאזן הביע נכונות להאריך את המשא ומתן בתשעה חודשים ובתמורה הוא דורש לעסוק בנושאי הליבה כמו שרטוט הגבולות של המדינה הפלסטינית - כך עולה מדברים שאמר אתמול (יום ד') לחברי כנסת מהעבודה וממרצ שנפגשו איתו ברמאללה. היום ייפגשו צוותי המשא ומתן בראשות השרה ציפי לבני, הממונה על המשא ומתן מטעם הרשות סאיב עריקאת ובהשתתפות השליח האמריקני לשיחות השלום מרטין אינדיק.

 

פגישת המשא ומתן נדחתה ביממה בשל הפיגוע ליד מעבר תרקומיא שבו נרצח ניצב-משנה ברוך מזרחי. אבו מאזן גינה באוזני חברי הכנסת את הפיגוע ואמר להם כי בתשעת החודשים שעברו לא נרשמה כל התקדמות בנושאים המהותיים. באשר לשחרור המחבלים הפלסטינים אמר כי הוא מצפה ממשלת ישראל לשחרר את האסירים בדיוק לפי ההתחייבות. גם שר ההקדשים הפלסטיני מחמוד אל הבאש אישר אתמול כי בשיחות האחרונות בין הצדדים הציגו הפלסטינים דרישה למפה שבה יוצגו הגבולות של המדינה הפלסטינית העתידית ושל ישראל. הוא העריך כי המגעים בין הצדדים לא יוכלו להימשך מעבר לשנה הנוכחית.

אבו מאזן וח"כ חיליק בר  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אבו מאזן וח"כ חיליק בר (צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
  

חברת הכנסת תמר זנדברג כתבה בדף הפייסבוק שלה בתום הפגישה ברמאללה כי אבו מאזן אמר לחברי הכנסת שהוא מעוניין בהארכת המשא ומתן בתשעה חודשים נוספים. היא ציינה כי "הפעם אנחנו הרבה יותר ספקנים ומודאגים, וזה בלשון המעטה. אם מטרת המשא ומתן היא לא להגיע לתוצאה סופית אלא להשאיר את ממשלת הימין על כנה - אז אין לנו צורך בו. נתרכז בהחלפת הממשלה וכינון פרטנר ישראלי טוב יותר".  

 

ח"כ חיליק בר ממפלגת העבודה אמר לאבו מאזן בהקשר זה כי הוא מתנגד באופן אישי לשחרור אסירים בכלל וערביי ישראל בפרט. בר הבהיר כי הוא תומך בהקפאת הבנייה בשטחים: "גינינו בפני אבו מאזן את הרצח במעבר תרקומיא ושמחנו לשמוע שגם הוא גינה באוזנינו את הרצח", טען בר. הוא תקף את גורמי הימין, שמתחו ביקורת על קיומה של הפגישה דווקא ביום שבו התקיימה הלווייתו של נצ"מ מזרחי. "הימין הקיצוני בישראל הוא האחרון שיכול להטיף לנו מוסר, זה אותו ימין שיושב, אוכל ושותה בממשלת נתניהו ועושה את הכל כדי לחבל בתהליך השלום. נמאס לנו מההתנהלות הזאת, הימין מונע מאיתנו להגיע להסכם".

  

השליח האמריקני לשיחות השלום מרטין אינדיק יצא אמש עם צוותו בדרכו לישראל. "אנחנו ממוקדים במאמץ להשיג הסכם להארכת משך השיחות, אבל ההחלטה בידי הצדדים", אמרה אמש סגנית דוברת מחלקת המדינה האמריקנית מרי הארף. לדבריה, "הצדדים עצמם נפגשים בקביעות והם רוצים שהשיחות יימשכו. ארצות הברית ממשיכה לתמוך בזה". ברקע הדברים נשמעים בארצות הברית קולות המשקפים ייאוש גובר מהשיחות בממשל אובמה. הפרשן תומס פרידמן מ"ניו יורק טיימס" כתב אתמול שקרי עושה "עבודת קודש" ו"אם הוא יקפל את האוהל, הישראלים והפלסטינים יצטערו על כך עמוקות, ובקרוב".

 

"קרי במשימת התאבדות"

בוושינגטון גוברים הקולות הקוראים לנשיא אובמה ולמזכיר המדינה ג'ון קרי למשוך את ידיהם מתהליך השלום במזרח התיכון. תומס פרידמן הזהיר אתמול במאמר שכתב ב"ניו יורק טיימס" כי בבית הלבן אין רצון רב להמשך השיחות במתכונת הנוכחית. לדבריו, ישראל הקצינה ימינה והתחרדה. צעירים פלסטינים אינם רוצים לשמוע על פתרון של שתי מדינות, והעיסוק במזרח התיכון חדל להיות עניין אסטרטגי עבור האמריקנים בגלל העצמאות באנרגיה. "עשיית השלום בימי הנרי קיסינג'ר הייתה הכרח. כיום היא תחביב", כתב פרידמן.

 

"האמת היא שהמשימה של קרי היא פחות פעולה אסטרטגית ויותר פעולה של ידידות עמוקה. אמריקה מנסה להציל את ישראל מהמגמה שבסופו של דבר תחתור תחתה כמדינה יהודית ודמוקרטית. אבל קרי הוא האחרון מהקבוצה הוותיקה. אלה בממשל אובמה הסבורים שהוא במשימת התאבדות משקפים את היחס החדש של ארה"ב כלפי האזור. ואלה בישראל המוקיעים אותו כטרדן משקפים את ישראל החדשה". 

 

חבר הוועד המרכזי של פתח, מחמד מדני, אמר בסיום כי הפגישה הייתה חשובה וחיובית. הוא ציין כי אבו מאזן שלח את ברכתו לעם היהודי לכבוד חג הפסח, ולדבריו הנשיא הפלסטיני גם גינה את האלימות וההרג משני הצדדים. "דיברנו על המשך המשא ומתן והשגת פיתרון של שתי מדינות. אנחנו מגנים באופן רשמי כל פיגוע ואלימות ומצפים שישראל תגנה גם היא מעשי רצח של פלסטינים", אמר מדני. "מפגשים כאלה ימשיכו להתקיים כדי להגיע לפיתרון בין הצדדים".  

אתמול נרשמו עימותים בחברון, כאשר עשרות פלסטינים יידו אבנים ובקבוקים לעבר כוחות צה"ל בעמדת חסם השוטר שמפרידה בין היישוב היהודי לשכונות הפלסטיניות. שבעה פלסטינים נפצעו מירי אמצעים לפיזור הפגנות. עימותים נרשמו גם בהר הבית שנסגר למבקרים בעקבות התפרעות צעירים ערבים במתחם. כמה עשרות רעולי פנים יידו מתוך המסגדים אבנים ונפצים לעבר כוחות משטרה שהיו במקום. הם נהדפו בעזרת רימוני הלם ואמצעים לפיזור הפגנות. במהלך האירוע נפגע אחד השוטרים באורח קל וארון חשמל בכניסה לאחד המסגדים ניזוק. במקביל יידו צעירים אחרים אבנים לעבר כוח משטרה באחת מסמטאות העיר העתיקה. שוטר אחד נפגע באורח קל באירוע.

 

בתמונות הבאות: יום של עימותים בחברון

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

המשבר במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים לא פוגע לפי שעה בתיאום הביטחוני בין הצדדים. ישראלי שנכנס אמש לג'נין חולץ משם ללא פגע על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים. מדובר בפעיל שלום שנכנס לבדו לעיר שנמצאת בשטח A ועוכב מיד על ידי שוטרים פלסטינים, והם יצרו קשר עם קציני התיאום והקישור הישראלים בגזרה. הפעיל נלקח למעבר ריחן ותושאל על ידי הקצינים הישראלים.

 

"הישראלי סיפר שהגיע לאוניברסיטה האמריקנית-ערבית בג'נין, לדבריו לצורך קיום הרצאות לקידום השלום", אמר גורם במנהל האזרחי ל-ynet. "הוא שהה כשלוש שעות בשטח הפלסטיני. הסברנו לו שזה מסוכן מאוד, לא רק בגלל הרגישות בשל המשא ומתן אלא גם בשל הפיגוע בתרקומיא".

 

הגורם סיפר עוד כי "רמת התיאום הביטחוני עם המנגנונים הפלסטינים נמשכת גם בימים האלה באופן יומיומי. הם נעזרים בנו ואנחנו בהם. המנגנונים מוכנים עדיין להכיל את האירועים האלימים בעומק שטחם ולמנוע זליגה לשטח ישראל, ועשו זאת מצוין". 


פורסם לראשונה 16/04/2014 20:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אבו מאזן וח"כ חיליק בר
צילום: AFP
צילום: AP
מזכיר המדינה ג'ון קרי
צילום: AP
צילום: רויטרס
לבני ועריקאת. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים