שתף קטע נבחר

שופטת הזדעזעה: חטף את בתו ואיים על אמה

ישראלי סירב להחזיר את בתו לאמה הספרדייה. כשהגיעה האישה לארץ, הוא לא אפשר לה לעזוב. היא נמלטה לקונסוליה ומשם למקלט לנשים מוכות

אזרחית ספרד, שהבינה שהאב הישראלי של בתה בת החמש לא מתכוון להחזירה בתום חופשה בישראל, הגיעה ארצה בניסיון להשיב אליה את הילדה. אבל כשהגיעה לישראל הוא לא אפשר לה לעזוב עם בתה, ורק לאחר שנמלטה לקונסוליה הספרדית הגישה נגדו תביעת חטיפה. בית המשפט הורה לאב להחזיר את הילדה לאמה ולממן להן כרטיסי טיסה בחזרה לספרד.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

האב (38), בעל אתר המספק שירותי פרסום באינטרנט, מתגורר בבית הוריו בחולון. את אם בתו (32) הוא הכיר באמצע העשור שעבר במסגרת עבודה משותפת במכירת תמונות בפורטוגל. במשך כמה שנים הם ניהלו מערכת יחסים לא רציפה, עד שב-2008 היא הודיעה לו על הריונה.

 

תחילה התכחש האב לתינוקת, אך כשהגיעה לגיל 3 החל לקיים איתה קשר מסוים, ומדי פעם הגיע לספרד. בנובמבר 2013 הוא ביקש לחגוג לבתו יום הולדתה בישראל. בתחילה סיכמו ההורים שהילדה תיסע עמו ל-10 ימים, ולאחר מכן האריכו את השהות בשבועיים כדי שהאם תוכל לטפל בסבתה החולה.

 

אולם בזמן שחלף החליט האב שהוא מעוניין שבתו תישאר בישראל, והוציא נגדה צו איסור יציאה מן הארץ. בינואר האחרון נאלצה האם הדואגת להגיע לארץ במטרה לשכנע את האב לאפשר לילדה לחזור עמה לספרד. אלא שכאן היא מצאה את עצמה בבית האב, ללא פרוטה, כשהוא מאיים עליה שאם תעזוב – לא תראה עוד את הילדה. בכל תקופת שהייתה כאן הוא מנע ממנה קשר עם העולם החיצון, ובשלב מסוים היא אף ניסתה להתאבד.

 

לבסוף הצליחה להימלט עם בתה לקונסוליה הספרדית, והשתיים הועברו למעון לנשים מוכות. במקביל היא הגישה באמצעות עו"ד ורדה אפרת תביעת חטיפה לפי אמנת האג לבית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון.

 

האב השמיץ, האם זעקה לעזרה

השופטת ד"ר ורדה בן-שחר הזדעזעה מהתנהגות האב והורתה על החזרת הילדה לספרד. לדבריה, אי-החזרת הקטינה בתום החופשה נעשתה תוך הפרת זכות המשמורת של האם. השופטת בן-שחר הוסיפה שאין ספק שמקום מגורי הילדה בספרד, שם נולדה, גדלה והתחנכה.

 

באמצעות עורכי הדין גיא ניומן וישי ברק טען האב שהאם מסוכנת לילדה בשל מצבה הפסיכיאטרי, והוסיף שהיא ניסתה בעבר לעבוד בזנות ושהיא משתתפת בטקסים מיסטיים לא חוקיים תוך שימוש בסמים. אבל השופטת פסקה באופן חד משמעי שהוא כשל מלהוכיח את השמצותיו.

 

השופטת ציינה שניסיון ההתאבדות של האם היה זעקה לעזרה, וכי מדובר באישה מאוזנת הדואגת לצרכי בתה בכל לבה. היא הסירה את צו היציאה מן הארץ נגד הקטינה, והאב חויב לממן את כרטיסי החזרה של האם ובתה ולשלם הוצאות משפט גבוהות של 25 אלף שקל, כולל מימון השהות במקלט לנשים מוכות.

 

מטרתה העיקרית של "אמנת האג" היא להבטיח את החזרתם המידית של ילדים אשר הורחקו שלא כדין ממקום מגוריהם הרגיל אל מדינה החתומה על האמנה. ביסוד האמנה עומד רצונן של מדינות העולם לכבד את שלטון החוק גם ביחסים הבין-מדינתיים, ולהרתיע מפני עשיית דין עצמי על ידי אחד ההורים, כמו גם למנוע פגיעה בטובתו של הקטין.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים