שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ביטוח הבריאות המוזל: כל מה שצריך לדעת

  בעקבות ההחלטה של ועדה שהקימה יעל גרמן, שרת הבריאות, להוסיף ביטוח בריאות מצומצם וזול יותר, ניסינו להבין למי זה יעזור, מה הביטוח יכלול, איך נוכל להצטרף וכמה זה באמת יעלה לנו?

  כדאי לנו או לא כדאי לנו? בעקבות ההמלצה של ועדה שהקימה שרת הבריאות להוסיף ביטוח בריאות מצומצם שיכלול חוות דעת שנייה וניתוחים בלבד, ניסינו להבין איך זה יעזור לנו לקבל שירות רפואי טוב יותר וכמה זה באמת יעלה לנו.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  עוד על ביטוחי בריאות:

  ביטוח בריאות פרטי: מה שצריך לדעת לפני שחותמים

  פרטי או קבוצתי: איזה ביטוח בריאות עדיף?

  גרמן נגד חברות הביטוח: "מרוויחות על גב הציבור"

    

  מהי בעצם ההמלצה החדשה?

  תת הוועדה בנושא ביטוחי בריאות של הוועדה לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית (ועדת גרמן) ממליצה לבנות ביטוח חדש שיכלול אך ורק מימון של ניתוחים ושל חוות דעת שנייה, שהם המוצרים הנדרשים ביותר בביטוחים המשלימים.

   

  מי יציע את הביטוח החדש?

  הביטוחים המשלימים של קופות החולים וביטוחי הבריאות הפרטיים של חברות הביטוח יוכלו להציע את הביטוח בתנאים זהים לחלוטין. במשרדי הבריאות והאוצר מקווים בדרך הזו לעודד תחרות על המחיר ועל השירות בין הגורמים השונים.

   

  החידוש המשמעותי מבחינת חברות הביטוח הוא שהן לא יוכלו לבצע חיתום, כלומר, להחליט מי מתקבל לביטוח לאור גילו, מצב רפואי, רקע משפחתי ואורח חייו.

   

  אגב, רק לפני ימים אחדים תת הוועדה רצתה להמליץ על הביטוח החדש בתוספת אפשרות החיתום לחברות הפרטיות, אולם שינתה את דעתה לאחר שקופות החולים טענו שהדבר ייפגע ביכולתן להתחרות.

   

  למה יש צורך בביטוח החדש?

  ל -80% מהאזרחים יש ביטוח משלים באחת מקופות החולים ולארבעים אחוז יש ביטוח פרטי. דבר זה מייצר כפל ביטוחי, מכיוון שרבים משלמים פעמיים על אותו מוצר.

   

  הנושא היה במחלוקת קשה בין משרדי הבריאות והאוצר, כאשר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו והמפקח על הביטוח הקודם פרופ' עודד שריג אף התווכחו בקולניות ובפומבי בנושא לפני כשנה וחצי.

   

  הביטוח החדש מייצר סדר בעניין ומאפשר פוליסה אחידה. כך מתאפשרת שקיפות למבוטחים שיכולים להשוות בין החברות השונות. "פתרון זה מבטל הלכה למעשה את כפל הביטוח ומאפשר לציבור להשוות בין מוצרי הניתוחים המשווקים הן בביטוח המשלים והן בביטוחים המסחריים", נמסר.

   

  איך יהיה ניתן להצטרף לביטוח החדש?

  כיום מימון ניתוחים וחוות דעת שנייה קיימים בביטוחים המשלימים ובביטוחים הפרטיים. החברות בביטוחים המשלימים הקיימים תתבטל וכל אחד יוכל לבחור לאיזה רובד ביטוחי הוא מצטרף.

   

  למשל, מבוטח במכבי שירותי בריאות יוכל לבחור אם הוא רוצה להצטרף רק לרובד החדש, למכבי מגן זהב או למכבי שלי, בניגוד למצב הקיים היום בו הצטרפות למכבי שלי מותנית בהצטרפות למגן זהב. כלומר, לכל אדם תהיה אפשרות להצטרף למסלול אחד, שניים או שלושה לפי בחירתו.

   

  ביטוחי בריאות פרטיים חדשים לא יוכלו לכלול את חוות דעת שנייה וניתוחים, אולם ביטוחים קיימים לא ישתנו. בתת הוועדה מעריכים שהמבוטחים בביטוחים אלו יבטלו את החוזה כדי להצטרף לביטוח החדש.

   

  כמה הביטוח החדש אמור לעלות?

  ההערכות הן שהמחירים יהיו זולים באופן משמעותי מהביטוחים הקיימים. משרדי הבריאות והאוצר יקבעו מה בדיוק הביטוח החדש אמור לכלול, ובהתאם לכך הגופים השונים יתחרו בגזרת המחיר.

   

  מתי ההמלצה תיכנס לתוקף?

  המליאה של ועדת גרמן צפויה לאמץ בקרוב את ההמלצה. רק לאחר מכן יהיה ניתן להתחיל ליישם את ההמלצה.

   

  איך ההמלצה צפויה להשפיע על מערכת הבריאות?

  ההערכות הן שהרכיבים של ניתוחים וחוות דעת שנייה הן אלו שמזרימים את הכסף מהמערכת הציבורית לפרטית ומעלים את המחירים. בתת הוועדה סבורים כי התחרות תוריד את המחירים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מי צריך בריאות זול יותר?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים