שתף קטע נבחר

מסתמן: אבו מאזן יכריז על בחירות תוך חצי שנה, חמאס ופתח הסכימו על ממשלת אחדות

המאמץ הפלסטיני להגיע לממשלת אחדות בין פתח לחמאס נמצא בשלבים מתקדמים וכלי תקשורת מדווחים על פרטי ההסכם: ממשלת אחדות תוקם תוך חמישה שבועות ובחירות לנשיאות ולמועצה המחוקקת יתקיימו תוך כחצי שנה. ליברמן: "זה יהיה סוף המו"מ"

עם התקדמות שיחות הפיוס בעזה מתפרסמים בצהריים (יום ד') פרטים נוספים על ההסכם המתגבש בין פתח לחמאס. לפי דיווחים פלסטיניים, ההסכם כולל הרכבת ממשלת אחדות פלסטינית תוך חמישה שבועות מהיום. בראשה יעמוד הנשיא הנוכחי אבו מאזן או בכיר חמאס בגדה נאסר א-שאער. ההחלטה מי מבין שניהם יעמוד בראש הממשלה הזמנית תהיה בידי אבו מאזן לאחר שהצדדים יחתמו על ההסכם. בחירות יתקיימו לכל המאוחר תוך כחצי שנה. הצדדים צפויים לערוך מסיבת עיתונאים שבה יציגו את ההבנות.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

על פי דיווחים אחרים, המשלחת מהגדה המערבית הציעה שראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמאדללה ימשיך לכהן בתפקידו גם במסגרת הממשלה הזמנית. ההחלטה מי יעמוד בראשות הממשלה הזמנית תידחה כנראה למועד מאוחר יותר. אבו מאזן יפרסם צו נשיאותי שבו יקבע את מועד הבחירות לנשיאות, למועצה המחוקקת ולמועצה הלאומית הפלסטינית והן יתקיימו כאמור לכל המאוחר כשישה חודשים אחרי הרכבת הממשלה הזמנית או אחרי החתימה על ההסכם.

 

יישום ההסכם יכלול בנוסף להרכבת הממשלה והבחירות גם רפורמה במבנה של אש"ף וייתכן שחמאס תצורף גם היא לארגון. עם זאת לא ברור עדיין מה הוסכם או יוסכם בנוגע למנגנוני הביטחון של ממשלת חמאס בעזה ובאשר לזרועות הצבאיות של הפלגים השונים שנמצאות בעזה כמו עז א-דין אל-קסאם ופלוגות ירושלים, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי.

 

מנגד, בכירים בממשלת ישראל  תוקפים היום בחריפות את המאמץ הפלסטיני להגיע לאחדות בין פתח לחמאס. "חתימה על הסכם לממשלת אחדות של פתח וחמאס היא חתימה על סיומו של המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית", הזהיר שר החוץ אביגדור ליברמן.

בדרך לפיוס. אבו מאזן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בדרך לפיוס. אבו מאזן(צילום: גיל יוחנן)

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישה עם שר החוץ האוסטרי, סבסטיאן קורץ: "אבו מאזן צריך לבחור, האם הוא רוצה פיוס עם חמאס או שלום עם ישראל? אפשר להשיג רק אחד מהם, לא את שניהם". שר החוץ ליברמן המשיך באותו הקו ואמר כי "אבו מאזן צריך להחליט אם הוא רוצה לעשות שלום, ואם כן - עם מי. אי אפשר לעשות שלום גם עם ישראל וגם עם חמאס, ארגון טרור שקורא להשמדת ישראל".

 

השר נפתלי בנט אמר כי "חמאס ימשיך לרצוח יהודים ואבו מאזן ימשיך לדרוש את שחרור הרוצחים. מי שחשב שאבו מאזן הוא פרטנר, ראוי שיחשב מסלול מחדש".

 

בחמאס מביעים אופטימיות באשר לסיכויי הצלחת השיחות. לפי דיווחים מעזה הושגה הסכמה על הקמת ממשלת אחדות תוך חמישה שבועות. בפגישה הלילית נדונו הרכבת ממשלת אחדות פלסטינית שתהיה מקובלת על פתח ועל חמאס שתוקם בחודש יוני, וכן עריכת בחירות כלליות בגדה וברצועה למועצה המחוקקת ולנשיאות באמצע חודש ינואר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים