שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  צפו: עיוור אמריקני רואה שוב בזכות עין ביונית

  רוג'ר פונטס סובל ממחלת עיניים ניוונית שהובילה לעיוורון - ובזכות ניתוח להשתלת עין ביונית זכה שוב בחלק מתפקודי הראייה. חיישנים שהושתלו ברשתית שלו קולטים כעת אותות חשמליים ממצלמת וידאו המונחת על משקפיו - ומתרגמים אותם לדמויות ולגוונים

  לאחר שנים של עיוורון – עין ביונית השיבה חלקית את מאור העיניים: רוג'ר פונטס בן ה-55 סובל ממחלת עיניים ניוונית שלאט-לאט גרמה לו לאבד את הראייה. באמצעות טיפול חדשני שכלל השתלת עין ביונית הוא שב לראות באופן חלקי, ואף הצליח לזהות את אשתו, את נכדו ואת החתול.

   

  פונטס, מרים משקולות בעבר ועובד במפעל כיום, הוא אחד מארבעה אנשים בארצות הברית שבהם הושתלה רשתית מלאכותית. ההשתלה החמישית מתוכננת להתבצע בחודש הבא.

   

   

  פונטס סובל מרטיניטיס פיגמנטוזה, מחלת עיניים תורשתית הגורמת כאמור לאובדן איטי של הראייה, בשל פגיעה בתאים רגישים לאור ברשתית הקרויים rods ו- cones. המטופלים חשים אובדן ראייה צדית וראיית לילה, ובהמשך אובדת הראייה המרכזית - עד פגיעה בכל שדות הראייה ועיוורון.

   

   

  עוד על איברים ביוניים:

   

  העין הביונית שהושתלה בפונטס ובשלושת החולים שקדמו לו כוללת מצלמת וידאו זעירה ומשדר הניצבים על זוג משקפיים. הדמויות שאותן קולטת המצלמה מומרות לסדרת אותות חשמליים המועברים באופן אלחוטי לאלקטרודות המושתלות על שטח הרשתית. האותות מגרים את התאים הבריאים שנותרו על הרשתית, מעבירים אותם אל עצב הראייה ומשם למרכז הראייה במוח, מה שמתורגם שוב לדמויות. באופן זה מושגים חלק מתפקודי הראייה.

   

  המטופלים המתאימים להשתלת עין ביונית צריכים להיות בני 25 ומעלה, הסובלים מרטיניטיס פיגמנטוזה שהידרדרה לכדי עיוורון בשתי העיניים. השתלת הקרנית מתבצעת בניתוח הנמשך ארבע שעות וחצי ומצריך אשפוז של כמה ימים בבית החולים.

   

  אבל זה לא סוף התהליך: פונטס מבקר כעת אצל מטפלת תעסוקתית המסייעת לו לשחזר את זיכרונות הראייה ומלמדת אותו טכניקות הדרושות כדי לשפר את הראייה עוד יותר. בטיפול האחרון, המטפלת הניחה בידיו לוחיות לבנות ושחורות שאותן הצליח לזהות.

   

  כאשר פונטס מרכיב את משקפיו, שאותם הוא מכנה "העיניים שלי", הוא מסוגל לזהות עצמים, לאחוז בחתול שלו ולזהות את הנכד שלו עובר בחדר.

   

  "מדהים ומרגש לראות משהו חדש כל יום", אומר פונטס. "אני יכול להסתובב ברחבי הבית בקלות. גם אם בכך יסתכם שיפור הראייה שלי - זה נפלא".

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מסוגל לזהות עצמים, לאחוז בחתול שלו ולזהות את הנכד שלו. רוג'ר פונטס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים