שתף קטע נבחר

"צעירים יעדיפו דירה חדשה על פני תמ"א 38"

בכנס בנושא התחדשות עירונית שנערך בת"א נטען כי פרויקטי תמ"א 38 נוחלים כישלון בגלל היעדר מיתוג נכון בקרב הציבור הרחב. "כל הזמן מדברים על תמ"א 38 בתקשורת - בפועל התמ"א בכלל לא נמצאת על סדר היום"

האם התוכנית הממשלתית להגנת מבנים מרעידות אדמה, שגם אמורה "על הדרך" להשביח את ערך הדירות הקיימות במבנה שאותו ממגנים, נכשלה? בכנס בנושא התחדשות עירונית שערכה אמש (ד') חברת מידע עסקים בתל-אביב, טענו מומחים בתחום כי התשובה חיובית - משום שכיום רוכשים יעדיפו דירה בפרויקט חדש על פני דירה חדשה בפרויקט של תמ"א 38.

 

כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

"ציבור רוכשי הדירות, כולל זוגות צעירים ומשפרי דיור, מחפש ברוב המקרים דירות חדשות", טען שי רונן, בעלי חברת השיווק הנדל"ן MY HOUSE המתמחה בשיווק פרויקטים למגורים ובהם פרויקטים של תמ"א 38. לדבריו, "דירות בפרויקטים של תמ"א 38 אינן מהוות אפילו ברירת מחדל עבור הרוכשים, וגם היזמים לוקחים עובדה זו בחשבון - ומעדיפים פרויקטים חדשים על פני תמ"א 38 (העדפה של פרויקטי פינוי-בינוי על פני פרויקטי תמ"א 38 - ה.צ)".

 

"מאז החלטת הממשלה על תמ"א 38 בשנת 2005, הפרויקטים הללו פשוט נפלו בין הכיסאות ומוגדרים במקרה הטוב כנישה", המשיך רונן, "פרויקטים של תמ"א 38 מוזכרים לא מעט בתקשורת ובשיחות יום שישי - אבל בפועל הם אינם נמצאים כלל בסדר היום. הכישלון של תמ"א 38 עד כה נעוץ בהיעדר מיתוג נכון בקרב הציבור הרחב".

 

תל-אביב אישרה יותר תוכניות מבעבר

בכנס השתתפו גם מנכ"ל משרד הפנים, ד"ר שוקי אמרני; מהנדסי עיריות תל-אביב ורמת גן; יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, ואחרים. יוסי חסון, מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים בישראל, ציין כי תמ"א 38 עדיפה על בנייה חדשה משום שפרויקטים אלה מצד אחד זולים יותר, ומצד שני וממוקמים בלב אזורי הביקוש. "כל עוד מקבלי ההחלטות - הממשלה, העיריות וגורמי התכנון - כמו גם היזמים והרוכשים לא יפנימו את הכדאיות שבתמ"א 38 - התוכנית לא תצליח להמריא מעבר לכמה מאות יחידות דיור בשנה", אמר.

 

עוד הוסיף חסון כי "רק עידוד ודחיפה משמעותית של כל שרשרת הפיקוד, הן בדעת קהל והן במתן מסלול ירוק ליזמים, יאפשרו לפרויקטים של תמ"א 38 להגיע למספרים משמעותיים של אלפי יחידות דיור בשנה, ובכך לתרום תרומה משמעותית להתחלות הבנייה וליצירת היצע מספיק של דירות בשוק הסובל ממחסור כבד".

 

למרות הביקורת, הודה חסון כי דווקא בעיר תל-אביב חלה תפנית הדרגתית בחצי השנה האחרונה - לאחר שהעירייה אישרה באופן יחסי יותר תוכניות תמ"א 38 מבעבר. מהנדס עיריית תל-אביב, עודד גבולי, אישר את הדברים וציין כי עד כה אישרה העירייה 360 תוכניות תמ"א 38 מתוך 500 תוכניות שהוגשו לעירייה.

 

מהנדס עיריית רמת גן, חיים כהן, המזוהה כמי שקידם פרויקטים של תמ"א 38 בעיר בשנים האחרונות, הוסיף כי לקידום תמ"א 38 בגוש דן ובאזורי הביקוש חשיבות רבה ביצירת דירות לזוגות צעירים ולמשפרי דיור שרוצים לחיות ולעבוד בעיר הגדולה. קרן חיות, מנכ"לית מידע עסקים, ציינה כי החשיבות בהתחדשות עירונית, בין היתר, היא חיזוק האוכלוסיות במרכזי הערים ושיפור חזותן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרויקט תמ"א 38 בת"א. יותר תוכניות אושרו בעיר ללא הפסקה
מומלצים