שתף קטע נבחר

איש הקבע שגנב טילי לאו הודח בעבר משב"ס

אישום ראשון בפרשה שבמסגרתה נגדים בצה"ל גנבו אמל"ח ומכרו לעבריין. כך גויס החשוד המרכזי: מגניבת פלנלית ועד נשק כבד. עוד מתברר שהוא הודח בעבר משירותו כסוהר בגלל פרשת סמים - ובכל זאת התקבל לצה"ל

שלב נוסף בפרשת סחר האמל"ח בידי אנשי קבע בצה"ל: הבוקר (ה') הוגש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד העבריין מאור מלכה מדימונה, יעד משטרתי שלאורך תקופה ארוכה רכש אמצעי לחימה מנגד בצה"ל. הוא נעצר לאחרונה אחרי שהנגד נתפס בדרכו אליו כשבמכוניתו עשרה טילי לאו. בהמשך יוגשו כתבי אישום גם נגד שורת אנשי קבע שהיו מעורבים בגניבת אמצעי הלחימה ובהעברתם למלכה.

 

 

בהתאם לקו שעליו הצהיר מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו, במשטרה מנסים לרמוז שהאמל"ח שנגנב במסגרת הפרשה שימש לגל החיסולים בדרום הארץ בחודשים האחרונים. אבל מאחר שלא הצליחו להשיג ראיות לכך – אין לחשד זה כל זכר בכתב האישום.

 

הפרשה נחשפה בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לידי חוקרי ימ"ר נגב, וממנו עלה חשד שהעבריין מלכה סוחר באמל"ח שהוא רוכש מנגדים המשרתים בצה"ל. אחד מהם, איתי יהודה המשרת כאחראי נשקיה בבסיס באזור משמר הנגב, נתפס כאמור כשבמכוניתו 10 טילי לאו. על פי החשד הוא התכוון למכור את הטילים למלכה תמורת 900 שקל כל אחד, ומשם הם היו אמורים לעבור לעבריינים אחרים. השווי המוערך של טיל אחד בעולם התחתון הוא כ-25 אלף שקל.

 

לאורך החקירה הופתעו אנשי הימ"ר לגלות את הקלות הבלתי נסבלת שבה הוציאו הנגדים החשודים את אמצעי הלחימה מבסיסי הצבא. הם פרצו לבונקרים של יחידות שונות וגנבו מכל הבא ליד, בין השאר גם לבנות חבלה, רימוני רסס וכדורים.

 

כמו כן, מתברר שהנגד יהודה היה בעברו סוהר בשירות בתי הסוהר, שפוטר מתפקידו בנסיבות שנויות במחלוקת הקשורות בפרשת סמים. מעולם לא הוגש נגדו כתב אישום בעניין, וסנגורו, עו"ד אורי דייגי, טוען שמרשו נחשד אז בשימוש בלבד. למרות כל זאת, לאחר שעזב את שב"ס הוא התקבל לשירות בצה"ל. תגובת צה"ל טרם התקבלה.

 

עם הגשת כתב האישום הבוקר נחשפים פרטים חדשים על הפרשה, בין היתר על אודות מערכת היחסים שנרקמה בין העבריין מלכה לאיש הקבע יהודה. מלכה מחזיק בעסק לייצור מצבות, ויהודה הגיע אליו בעקבות מוות של קרוב משפחה. הוא סיפר לו על תפקידו בצבא, שבמסגרתו הוא אחראי על בונקרים שבהם נשק ואמל"ח, ולאט לאט החל מלכה לבקש ממנו פלנלית, ערכת ניקוי לנשק ועוד.

 

"בהתחלה הוא ביקש ממנו דברים שלא עוררו חשד", מסביר גורם בימ"ר. "לאט לאט זה עלה. לאחר מכן זה הגיע למכירת רימון ב-300 שקל, לבנת חבלה ב-100 שקל, כדור בשקל. מדובר במחירים מופרכים, אבל הנגד אמר 'מה אכפת לי'. נדהמנו לראות באיזו קלות הנגדים מעלו באמון שנתנו בהם בעבור בצע כסף".

האמל"ח שנתפס במכוניתו של איתי יהודה (צילום: דוברות מחוז דרום) (צילום: דוברות מחוז דרום)
האמל"ח שנתפס במכוניתו של איתי יהודה(צילום: דוברות מחוז דרום)

 (צילום: דוברות מחוז דרום) (צילום: דוברות מחוז דרום)
(צילום: דוברות מחוז דרום)

יהודה, נטען, יצר בהמשך קשר עם חשוד אחר: חנן ביטון, נגד לוגיסטיקה בבסיס צה"ל בצאלים. על פי החשד יהודה הוציא באמצעותו 34 לבנות חבלה תקניות עם 34 נפצים, ותמורת הסחורה שילם לו מלכה 3,400 שקל.

 

חשוד אחר הוא מאיר חבר, אף הוא נגד לוגיסטיקה בבסיס צה"ל. על פי החשד יהודה יצר איתו קשר והשניים פרצו יחד למחסן תחמושת בבסיס בשדה תימן, וממנו גנבו 34 רימוני רסס. תמורת הרימונים קיבל יהודה 6,800 שקל.

 

וכיצד נגנבו טילי הלאו? לפני כחודש נכנסו יהודה וחבר למחסן התחמושת של בסיס שדה תימן ופשוט לקחו אותם. הוא הכניס אותם לתיק ברכבו ולקח אותם לביתו בדימונה.

דקות ספורות לפני שאמורה הייתה להתבצע ההעברה - הימ"ר עצר אותו ומעורבים נוספים.

 

את האמל"ח שרכש מלכה הוא מכר לעבריינים אחרים. במשטרה מגדירים אותו כ"איש שיווק. בגדול, הוא זה שמשווק לכולם. אין לו ממש שיוך ארגוני. הוא מסתדר עם כולם".

 

את האמל"ח הוא נהג להסתיר מדי פעם בבית הקברות, קרוב לבית העסק שלו. המשטרה חושדת כי מלכה הרוויח מאות אלפי שקלים מהעסק המשגשג, אך לא הצליחה לשים ידה על הכסף.

 

סניגוריו של מלכה, עורכי הדין נועם וארז שלו, מסרו: "לאחר עיבוד ולימוד החומר נוכל להתייחס לכל אישום ואישום על מנת להוכיח את חפותו של מרשנו".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בנושא מתנהלת חקירה של היחידה המרכזית לחקירות מיוחדות (ימל"מ) במצ"ח בשיתוף ימ"ר נגב במשטרת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות מחוז דרום
הטילים שנתפסו במכוניתו של הנגד איתי יהודה
צילום: דוברות מחוז דרום
מומלצים