שתף קטע נבחר

הדרוזים זועמים: לא הזמינו את פרס לחגיגות

בפעם הראשונה ב-42 שנה הנשיא ונציגי הממשלה לא יגיעו לחגיגות נבי שועייב. הסיבה: כעס על הרשעת 16 כהני דת דרוזים שנסעו לסוריה

החגיגות המרכזיות של העדה הדרוזית יתקיימו לראשונה משנות ה-60 בלי בכירי המדינה: העדה הדרוזית בראשות השייח מוואפק טריף החליטה באופן חריג לבטל מחר (יום שישי) את ביקור נשיא המדינה שמעון פרס, ושל שרים ונציגי הממשלה שהיו אמורים להשתתף בחגיגות נבי שועייב. נכבדי העדה חוששים ממהומות קשות בגלל הכעס על הרשעתם של כהני הדת הדרוזים שנסעו בשנת 2010 לסוריה, דרך ירדן. זו תהיה הפעם הראשונה ב-42 שנה שחגיגות נבי שועייב יתקיימו ללא נוכחות הנשיא ונציגי הממשלה.

 

הדרוזים איימו כי אם פרס או נציגי הממשלה יגיעו לאירוע, הם ימחו מולם. חייל דרוזי אמר היום: "לצערי המדינה מפקירה אותנו. כולנו מרגישים מושפלים ואין מי שידאג לנו. אנחנו משרתים את המדינה אבל באותו זמן חסר לנו דיור וחשמל. זו בושה וחרפה למדינה שלא מכבדת את אזרחיה".

כהני הדת הדרוזים שנסעו לסוריה והורשעו. "סדקים בברית" (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
כהני הדת הדרוזים שנסעו לסוריה והורשעו. "סדקים בברית"(צילום: חסן שעלאן)
 

ראש העדה הדרוזית, השייח טריף: "זוהי נקודת שבר אמיתית הפוגעת ביחסי המדינה עם הדרוזים. המדינה חייבת להתעורר. נושא ההרשעה הפך לסוגיה נפיצה בקרב בני העדה, ואף יוצר פתח מסוכן לגורמים מסיתים המנצלים את ההתנכלות לכוהני הדת, כדי ליצור סדקים בברית ארוכת השנים בינינו. פעילותם נשענת בין השאר על התמרמרות של רבים בגין העמדה סיטונית לדין של בני העדה בשורת נושאים הקשורים לביקורי דת ולבנייה בתים של בני העדה בכפרים הדרוזים בארץ. זו ענישה חסרת פרופורציה, בלתי מידתית וגילוי אטימות לצרכיה הייחודיים של העדה".

 

טריף פנה לפני תקופה קצרה לנשיא המדינה בבקשה לבטל את ההרשעות נגד השייחים שנסעו לסוריה. בין השאר הוא כתב לפרס: "אני מזכיר לך את נאומך בדיוק לפני שנתיים, ביום השואה תשע"ב, נאום שבו

התחייבת שאיש ממיליון וחצי המיעוטים החיים בישראל לא ייפגע בשל דתו או לאומיותו. אנו פונים אליך בבקשה לפתור את הסוגיה המשפטית הזו שמאיימת על עדה שלמה. מדובר באפליה ובהתנכלות לבני הברית היחידים שעוד נשארו למדינת ישראל. אסור לנו לעצום עיניים מול כדור השלג המתגלגל של קריסת היחסים בין העדה למדינה".

 

מאז נבחר לנשיא הקפיד פרס לכבד את העדה ואת המעמד המיוחד והגיע מדי שנה לביקור במתחם הקבר ולפגישה עם המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, השייח'טריף. השנה כאמור ביקש טריף לבטל לראשונה את הביקור. השייח הוסיף שהוא מזמין את נשיא המדינה לביקור במועד מאוחר יותר, כדי להביע בפניו את רחשי הכבוד של עדה שלמה לקראת סיום תפקידו.

 

השייח טריף הוסיף: "קיבלנו את ההחלטה מתוך כבוד למוסד בית הנשיאות ומתוך הערכה עמוקה לנשיא פרס. אסור להתעלם ולטאטא מתחת לשולחן את עניין ההרשעה, שמטילה צל כבד על עדה שלמה. אנו מצפים מהנשיא להתערב בסוגיה הרגישה הזו שמעכירה את מרקם החיים בעדה כולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
כהני הדת הדרוזים בבית המשפט
צילום: חסן שעלאן
מומלצים