שתף קטע נבחר

ישראל: אבו מאזן ביצע וידוא הריגה לשלום

דברים שאמר היום הנשיא הפלסטיני במועצה המרכזית של אש"ף הובילו למתקפה ישראלית: "הוא ממחזר תנאים שישראל לא תקבל"

בישראל ממשיכים בקו התקיף כלפי הנשיא הפלסטיני אבו מאזן בעקבות הסכם הפיוס עם חמאס. דברים שאמר היום (שבת) אבו מאזן במועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה הובילו לתגובה חריפה מצד ישראל, "הנשיא  הפלסטיני אבו מאזן ביצע היום וידאו הריגה לתהליך השלום, אחרי שישראל עושה מאמצים כנים לקדם המשא ומתן".

 

במהלך הכינוס ברמאללה, הבהיר אבו מאזן שהוא עדיין שואף למשא ומתן שבסופו יושג הסכם: "המטרה שלנו היא הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67 שבירתה מזרח ירושלים. אנחנו ממשיכים בדרך להשגת המטרה הזאת ולא התייאשנו מלהגיע אליה. לא תהיה מדינה פלסטינית ללא ירושלים המזרחית כבירתה. אנחנו רוצים להשיג את זכויותינו דרך משא ומתן". על כך הגיבו בישראל ש"אבו מאזן כרת השבוע ברית עם חמאס, ארגון טרור רצחני הקורא להשמדת ישראל, והיום אבו מאזן ממחזר את אותם תנאים, אחרי שהוא יודע שישראל לא תקבל אותם. ישראל הבהירה כי לא תקבל שום תנאי כזה".

 

מסע ההסברה הבינלאומי הישראלי שנפתח כבר ביום חמישי מטיל את כל האחריות לכישלון המשא ומתן על אבו מאזן, וקושר ברמיזות עבות את יושב ראש הרשות לארגוני טרור ואפילו לבן לאדן. המטרה היא להבהיר לדעת הקהל במערב כי אבו מאזן מעולם לא התכוון להגיע להסכם עם ישראל, וכי תשעת החודשים של המשא ומתן עם ישראל היו למעשה בזבוז זמן ללא קבלת החלטות.

 

האם ישראל תנקוט מהלך חד-צדדי?

לא ברור כיצד תנהג הממשלה בהיעדר משא ומתן. כבר היום יש מי שמדברים על הצורך במהלכים חד-צדדיים מול הפלסטינים - ולא רק בדרג הפוליטי. גם בדרג המקצועי במערכת המדינית והביטחונית יש מי שמביע חשש מפני קיפאון, מצב שבו הפלסטינים יכרסמו לאטם בלגיטימציה של ישראל בעולם, ויפעלו להקמת מדינה דו-לאומית. "מצב של דשדוש הוא מצב מסוכן", אומר גורם מקצועי בכיר במערכת מדינית ביטחונית. כמה גורמים פוליטיים בכירים בוחנים את הסוגיה, וגם דיפלומטים מערביים בכירים עוסקים בכך. דיפלומט מערבי אמר ל-ynet כי סוגיית המהלכים החד-צדדיים צריכה להישקל ברצינות. ואולם, באירופה עדיין לא מבינים כיצד להוביל מהלך כזה, ודיפלומטים אירופים כבר החלו לבחון את הסוגיה מול גורמים ישראליים על מנת לברר אילו מהלכים פומביים תצטרך אירופה לעשות כדי שישראל תפעל.

 

למרות התגובות הקשות בישראל אמר היום אבו מאזן שהוא נחוש "להילחם על האחדות הלאומית". לדבריו, הממשלה החדשה תורכב בהסכמה עם חמאס. "הממשלה פועלת בהתאם למדיניות שלי ולהוראות שלי. אני מכיר בישראל והיא תכיר בה. אני נגד אלימות וטרור והממשלה תהיה נגד אלימות וטרור". אבו מאזן הדגיש כי "אני מכיר בחוקיות ההסכמים הבינלאומיים והיא תכיר בהם. שאף אחד לא יגיד שזו ממשלת טרור או ממשלת קיצוניים".

 

בחמאס בירכו על הנאום שנשא הנשיא הפלסטיני אבו מאזן בפני המועצה המרכזית של אש"ף שהוגדר "חיובי" בפי ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה. באסם נעים, שר בכיר של חמאס בעזה, אמר: "אנחנו תומכים בעמדותיו בנוגע לירושלים, לפיוס ולאי ההכרה במדינה יהודית. פתח וחמאס מכירים גם בכישלון השיחות. נקודת המוצא של הנאום הייתה חיובית". גם באיראן נשמעו ברכות. "הרפובליקה האיסלאמית מברכת על הפיוס בין הארגונים הפלסטינים נגד המשטר הציוני הכובש - צעד ראשון לשחרור השטחים הפלסטיניים מהכיבוש הישראלי", אמרה דוברת משרד החוץ האיראני מרזייה אפחאם.

 

באיראן ציינו כי הפיוס הפלסטיני נועד לגייס את הכוחות "לשחרור המולדת מהכיבוש הישראלי". הדוברת אמרה כי "איראן סבורה שצעד שכזה עומד בקנה אחד עם השאיפות ארוכות הטוווח של האומה הפלסטינית לשחרר את אדמותיה מהכיבוש הישראלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים