שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

חשש באירופה: "הנאציזם מתעורר לתחייה"

חברי פרלמנט אירופים קראו בכנס בהונגריה להיאבק בגילויי האנטישמיות בארצותיהם: "לכלוא את הנאצים החדשים ולזרוק את המפתחות לים"

ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה מתריעים חברי פרלמנטים מרחבי אירופה מפני תחייתה של האידיאולוגיה הנאצית ברחבי היבשת ומפני התחזקות האנטישמיות. בכנס שנערך היום (א') עם פתיחת אירועי "מצעד החיים" בהונגריה, הזהירו צירי פרלמנט מיוון, פולין, בלגיה וספרד, כי גל הלאומנות השוטף מדינות רבות באירופה טומן בחובו החייאה של רעיונות נאציים ופשיסטיים. אותם חברי פרלמנט התריעו בעיקר על התחזקות השנאה בפניה המודרניים: הקריאות לחיסול מדינת היהודים, ישראל.  

 

עדכונים נוספים - בפייסבוק שלנו

 

קונסטנטינוס קאראגוניס, חבר הפרלמנט היווני, קרא לעמיתיו ברחבי אירופה לא להתכחש להתחדשות הנאציזם ברחבי אירופה ולהיאבק בתופעה באותה נחישות שהפגינה הממשלה היוונית ביחסה למפלגת "השחר המוזהב" הנאצית, שהוצאה אל מחוץ לחוק וראשיה נשלחו לכלא. "צריך להכניס את הנאצים החדשים לכלא ולזרוק את המפתח לים", הבהיר קאראגוניס.

 

ויויאן טייטלבאום, חברת פרלמנט מבריסל שמשפחת אביה הושמדה באושוויץ, העריכה כי השתוללות האנטישמיות בארצה כיום נובעת מהיעלמות "מטריית המגן של הזיכרון", שהייתה קיימת בעשרות השנים האחרונות. לדבריה, "היום, ההיסטוריה והחוקים אינם מספיקים כדי למנוע את האנטישמיות". היא הוסיפה כי חלק מהאנטישמיות המודרנית הקיימת בארצה קשורה לישראל. "ישראל הפכה ל'יהודי' בקרב מדינות העולם, הכול מותר, האנטישמיות חופשית, ואם אתה מגיב על כך מאשימים אותך בפרנויה", ציינה טייטלבאום.

חוזרים לרכבת לאושוויץ: "שתקנו מספיק"

לראשונה: רכבת החיים מבודפשט לאושוויץ

תחילת "מצעד החיים" בהונגריה (צילום: AP) (צילום: AP)
תחילת "מצעד החיים" בהונגריה(צילום: AP)

אנדרס סנשז, מזכ"ל סיעת המפלגה הפרוגרסיבית והדמוקרטית בקונגרס הספרדי, הסביר כי הסכסוך הערבי-ישראלי מעניק אפיק ביטוח לאנטישמיות בארצו. "התמיכה החד-צדדית בעמדה הפלסטינית של התקשורת, האקדמיה ומפלגות השמאל - בכלל זה הסוציאליסטים, היא חלק מהאנטישמיות העכשווית בספרד. מעבר לכך, התחזקותן של מפלגות לאומניות באירופה היא האתגר המרכזי שיעמוד בפנינו בשנים הבאות".

 

הסנטור הפולני יוזף פיניור, מבכירי תנועת "סולידריות" שנאבקה במשטר הקומוניסטי, העריך כי הפופוליזם העולה באירופה מלווה בשנאת זרים ואנטישמיות, המסורתית והמודרנית - כלומר, האנטי-ישראלית, החודרת לתוככי החברה האירופית, לתקשורת ולאקדמיה. "קיים יחס מפלה לרעה כלפי ישראל, מחובתנו כפוליטיקאים להיאבק באנטישמיות, ולערוב לזכותו של העם היהודי להיות חבר שווה זכויות במשפחת העמים העולמית", אמר פיניור.

 

גם הנשיא שמעון פרס יתייחס להתעוררות הנאציזם באירופה, בעיקר בהונגריה, במסר וידאו שיוקרן באירוע המרכזי של מצעד החיים ההונגרי, מול תחנת הרכבת הראשית של בודפשט. מתחנה זו תצא הערב "רכבת החיים" לאושוויץ כשעליה מאות איש שישתתפו מחר במצעד החיים במחנה ההשמדה שבפולין.

 

"גילויי אנטישמיות, שנאה וגזענות - קלים או כבדים - מטילים בושה על עולמנו", יאמר פרס. "אסור לנו לעבור עליהם בשתיקה. אסור לנו לאפשר לרוח הנאצים להיות חלק מעולמנו. להתכנסותכם במצעד היום יש משמעות היסטורית. כאב השואה שלצערנו התרחשה גם בהונגריה הוא כאב בלתי נשכח שאסור לנו לשכוח. עלינו להשתמש בזיכרון השואה כשיעור לדור הצעיר, שלא לאפשר לשנאה, לגזענות ולאנטישמיות להיות חלק מעולמנו יותר לעולם. הונגריה ידעה תקופות יפות בהיסטוריית היחסים עם מדינת ישראל, אך השואה מטילה כתם שחור על היסטוריה זו עד היום. איננו יכולים לשנות את העבר, אך עלינו להיות זהירים בנוגע להווה, וביכולתנו להשפיע על העתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Feher Gabor
חילול קברי יהודים בהונגריה (ארכיון)
צילום: Feher Gabor
מומלצים